Przejdź do treści
Strona główna » Rekolekcje dla par rejonowych na Ukrainie

Rekolekcje dla par rejonowych na Ukrainie

W dniach 11-13 września 2015 r. po raz kolejny w Gwardiejsku – Centrum Ewangelizacji na Ukrainie odbyły się rekolekcje dla par rejonowych diecezji kamieniecko-podolskiej. Prowadzącymi rekolekcje byli Halina i Michał Knottowie – para filialna krakowska i ks. Piotr Główka – obecny moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji kamieniecko-podolskiej.

Pomimo ochłodzenia na zewnątrz, wspólnota rekolekcyjna na czele z prowadzącymi stworzyła ciepłą i radosną atmosferę. Do pełni szczęścia zabrakło tylko jednej pary rejonowej. Halina i Michał ze spokojem i z miłością, szczególnie w bardzo skondensowanym sobotnim programie dnia, przekazywali treści rekolekcji. Para diecezjalna oraz pary rejonowe bardzo aktywnie dzieliły się radościami, a niekiedy problemami w rejonach. „Tylko właściwe zrozumienie powołania do służby w rejonie czy na każdym innym szczeblu oraz przeżyta formacja może przynosić dobre owoce każdej posługi” – to najkrótsze podsumowanie rekolekcji.

Dziękujemy Bogu, że po raz kolejny dane nam było uczestniczyć w tej wspaniałej duchowej uczcie. Dziękujemy ks. Piotrowi za niesamowitą, opowiedzianą z wielką pasją, historię Gwardiejska i kościoła parafialnego. Dziękujemy za niedzielny Dzień Wspólnoty z udziałem ordynariusza diecezji ks. biskupa Leona Dubrawskiego.

Pozostaną nam w pamięci lekko pożółkłe liście i zaorane czarnoziemy Ukrainy oraz „urozmaicona” droga razem z Haliną i Michałem do Gwardiejska i z powrotem do Polski.

Za wszystko chwała Panu!
Halina i Czesław Zaforemscy
para łącznikowa z Ukrainą

 

Dzień Wspólnoty – jedności czas!

Od 11 do 13 września 2015 roku w Centrum Ewangelizacji Światło – Życie (Gwardijskie, Ukraina) odbyły się rekolekcje dla par rejonowych Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło – Życie diecezji kamieniecko – podolskiej. Rekolekcje prowadził ksiądz Piotr Główka, para animatorska Halina i Michał, a także para łącznikowa Halina i Czesław Zaforemscy z Polski.

Na rekolekcjach omawialiśmy następujące tematy:
– postawa i służenie pary rejonowej;
– zadania wspólne dla par odpowiedzialnych wszystkich stopni;
– spotkanie kręgu diecezjalnego;
– zadania pary rejonowej.

Bardzo ważnym było to, że rekolekcje zakończyły się Diecezjalnym Dniem Wspólnoty. «W mocy Ducha Świętego» – pod takim hasłem odbył się ten dzień, w którym wzięło udział blisko 200 uczestników, przede wszystkim z Domowego Kościoła diecezji kamieniecko – podolskiej.
Głównym punktem dnia była Eucharystia, którą celebrował ordynariusz diecezji kamieniecko – podolskiej, biskup Leon Dubrawski. Podczas Mszy Świętej, poprzez sakrament chrztu, do chrześcijańskiej wspólnoty została włączona nowonarodzona Dominika, której rodzice należą do wspólnoty Domowego Kościoła. Dziękujemy Bogu za ten dar i mamy nadzieję, że stanie się to od tego momentu dobrą tradycją.
Po Mszy Świętej biskup Leon Dubrawski udzielił błogosławieństwa każdej parze rejonowej na dalszą, owocną służbę w Domowym Kościele.
Razem z figurą Najświętszej Maryi Panny wszyscy uczestnicy Dnia Wspólnoty i parafianie wyruszyli z procesją po wiosce. Modliliśmy się na różańcu o pokój w rodzinach, na Ukrainie i na całym świecie.
Ciekawą i ważną częścią tego Dnia Wspólnoty były świadectwa z rekolekcji: rodziny Romana i Haliny Mular, rodziny Iwana i Ludmiły Grygoriewych, a także Julii Kryżowskiej. Piękne prezentacje z oaz I i III stopnia pokazały nam rodziny Taras i Natalia Szewczuk oraz Marina i Oleksandr Kolesnyk.
Dzień Wspólnoty zakończył się godziną odpowiedzialności, podczas której każda z obecnych osób miała uświadomić sobie swoją modlitewną odpowiedzialność za cały świat, czego potwierdzeniem było świadectwo Iwana Czornego, który mówił o swoich przeżyciach i sile modlitwy wspólnoty wtedy, gdy przebywał w strefie wojennej ATO.

Dziękujemy Bogu za ten Dzień Wspólnoty, dzięki któremu my mogliśmy spotkać się wszyscy razem, przeżyć wspólnotę między nami, a przede wszystkim uwielbić Boga.

Natalia i Andrij Obrucz