Przejdź do treści

Z ŻYCIA DOMOWEGO KOŚCIOŁA W IRLANDII

Jubileusz dwudziestopięciolecia kapłaństwa moderatora Domowego Kościoła w Irlandii, ks. Piotra Galusa.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jubileusz święceń kapłańskich świętował ksiądz Piotr Galus, moderator wspólnoty Domowego Kościoła w Irlandii. Tego dnia w kościele Świętego Augustyna w Cork została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup John Buckley. Była to wspaniała uroczystość. Piękną homilię wygłosił ksiądz Stanisław Hajkowski SChr, koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii. Rodziny ze wspólnoty Domowego Kościoła złożyły księżom życzenia i wręczyły kwiaty. W intencji księdza Piotra, została zamówiona Msza Święta, którą odprawiono dokładnie w rocznicę jego święceń kapłańskich, 25 maja. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie przy kawie i torcie.

Kilka słów o księdzu Piotrze:

Urodził się 6 maja 1965 roku w Tarnowie. Wyświęcony 25 maja 1991 roku, w diecezji tarnowskiej przez abpa Józefa Życińskiego. W latach 1991-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łężkowicach i Narodzenia NMP w Królowej Górnej. W 1996 roku został posłany do Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, a w sierpniu 1997 roku rozpoczął pracę misyjną w Brazylii, gdzie pracował aż do marca 2005 roku w parafiach Ourolândaia i Umburanas w stanie Bahia, a następnie w Salvadorze – stolicy stanu Bahia.

W marcu 2005 roku przybył do Dublina, gdzie pomagał przez kilka miesięcy o. Andrzejowi Pyce (salwatorianinowi) w jego pracy z polskimi imigrantami. W dniu 10 stycznia 2006 został mianowany kapelanem polskiej społeczności w diecezji Cork i Ross z siedzibą w St. Augustines Priory w Cork. W Cork powstał pierwszy krąg Domowego Kościoła na terenie Irlandii. Dzięki zaangażowaniu kałanów, świadectwu małżeństw i rekolekcjom zaczęły powstawać następne kręgi Domowego Kościoła w różnych miejscowościach Irlandii. Ksiądz Piotr Galus został mianowany moderatorem Domowego Kościoła na Irlandii.

Księdzu Piotrowi dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w tworzeniu Domowego Kościoła w Irlandii. Życzymy wielu łask Bożych i darów Ducha Świętego na jego kapłańskiej drodze. Niech Maryja strzeże od wszelkich niebezpieczeństw. Niech Bóg będzie uwielbiony w kapłańskiej posłudze księdza Piotra.

Irlandia – XI Pielgrzymka Polaków do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Knock

11.06.2016 R. odbyła się XI Pielgrzymka Polaków do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Knock, której hasłem było: „Chrzest drogą miłosierdzia Bożego”Poprowadził ją ks. Wiesław Wójcik z Towarzystwa Chrystusowego, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu. Rozważaliśmy wspólnie Drogę Krzyżową. Następnie podczas Mszy Świętej został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Na zakończenie Eucharystii otrzymaliśmy błogosławieństwo relikwiami świętego Antoniego Padewskiego.

Do Matki Bożej z Knock przybyli również członkowie Domowego Kościoła, ksiądz moderator Piotr Galus oraz kapłani posługujący naszej wspólnocie. Nie dało się nas nie zauważyć:) Charakterystyczne czarne koszulki z logo DK oraz baner zwracały uwagę i skłaniały do pytań o naszą wspólnotę innych uczestników pielgrzymki. Byliśmy również odpowiedzialni za przygotowanie modlitwy wiernych oraz czytanie czytań podczas Mszy Świętej. Bogu niech będą dzięki za ten wspólny czas!

Krótka historia objawienia w Knock.

W czwartkowy wieczór 21 sierpnia 1879 roku, Matka Boska, Święty Józef i Święty Jan Ewangelista ukazali się na południowym szczycie kościoła parafialnego w Knock. Matka Boska była w długiej szacie zawiązanej przy szyi. Stała w pozie modlitwy z rękoma i oczyma wzniesionymi do nieba. Na głowie miała błyszczącą koronę, a nad czołem piękną różę. Józef stał po prawej stronie Matki Bożej z pochyloną głową, zwrócony do niej, w postawie pełnej szacunku. Jego szaty były również białe. Święty Jan Ewangelista po lewej stronie Matki Bożej, ubrany był na biało w szatach biskupich. W lewej ręce trzymał książkę, a prawą miał uniesioną, jakby wygłaszał kazanie. Za nimi i trochę z prawej strony od centrum znajdował się duży ołtarz. Na ołtarzu był Baranek, otoczony przez aniołów, a za nim duży krzyż. Objawienie było obserwowane przez 15 osób w wieku od 6 do 75 lat, które w ulewnym deszczu przez dwie godziny odmawiały różaniec. Miejsce objawienia pozostało suche. Obszerny i nowoczesny betonowy kościół pod wezwaniem Naszej Matki Królowej Irlandii skonstruowany został w latach 1974-1976. Otrzymał status bazyliki od Papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Irlandii w 1979 roku, w setną rocznicę objawienia.

Magda i Filip

← Wstecz