Przejdź do treści

XXII Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie. Koszalin

W dniu 11 listopada 2015 roku w święto Odzyskania Niepodległości odbyła się kolejna już XXII Pielgrzymka Ruchu – Życie diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. Miejsce gdzie się spotkaliśmy to tradycyjnie już Wyższe Seminarium Duchowne naszej diecezji i Centrum Edukacyjno – Formacyjne w Koszalinie.

Spotkanie, które dało początek diecezjalnym pielgrzymkom RŚŻ w diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, odbyło się 11 listopada 1994 roku w domu rekolekcyjnym w Koszalinie – Wilkowie z inicjatywy Zofii Cnotek, związanej ze Wspólnotą Dzieci Łaski Bożej  z Lipia. Początkowo było to spotkanie członków i sympatyków KWC, ale stało się też naturalną okazją do spotkania innych członków RŚŻ diecezji. Na przestrzeni lat różne były losy i miejsca tych pielgrzymek. W roku 2003 zapadła decyzja, aby uznać wszystkie dotychczasowe jesienne oazowe dni wspólnoty za diecezjalne pielgrzymki RŚŻ i nadać im kolejne numery, poczynając od pierwszego spotkania w 1994 roku. Tak więc 11 listopada 2015 roku spotkaliśmy się w Koszalinie na kolejnej już XXII Pielgrzymce RŚŻ, która jest na stałe wpisana w kalendarz pracy RŚŻ naszej diecezji.

Początek Pielgrzymki to godzina 10.00, gdzie w auli WSD nastąpiło zawiązanie wspólnoty, zapalenie świecy oazy, odśpiewanie Hymnu państwowego, modlitwa przedpołudniowa oraz krótka przerwa na skosztowanie rogali marcińskich.

W tegorocznej Pielgrzymce uczestniczyło około 600 osób, w tym 26 księży, kleryków, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież i dorośli czyli małżeństwa z Domowego Kościoła wraz z dziećmi. Do południa miały miejsce spotkania w grupach wiekowych: grupa dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna, młodzież ponadgimnazjalna oraz dorośli – małżonkowie, studenci i inni.

W tym roku na naszej Pielgrzymce gościliśmy Katarzynę i Pawła Maciejewskich, parę krajową Domowego Kościoła, która pomimo swoich rozlicznych obowiązków przyjęła zaproszenie od naszego moderatora diecezjalnego RŚŻ. Kasia i Paweł wygłosili do małżeństw konferencję związaną z hasłem roku formacyjnego na temat „ Jak żyć Darami Ducha Świętego w małżeństwie i rodzinie”. Po konferencji mieliśmy chwilę czasu, aby zadać pytania do naszych gości – między innymi, jakie mają hobby, oprócz hobby związanego z Domowym Kościołem.

Następnie był obiad, chwila dla bliźniego przy ciastku i kawie, oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. O godzinie 15.00 w kaplicy seminaryjnej rozpoczęła się najważniejsza część Pielgrzymki – uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem naszego biskupa ordynariusza Edwarda Dajczaka. Biskup na początku podziękował wszystkim członkom RŚŻ za obecność oraz za zaangażowanie w budowanie Żywego Kościoła w diecezji. W kazaniu mówił, abyśmy napełniali się Duchem Świętym i nie zamykali się na Jego Dary, które mają dawać nam siłę do bycia żywymi świadkami Jezusa w świecie. Mamy mówić, że Duch Święty jest obecny pośród nas, ożywia nas i naszą wiarę. W związku ze zbliżającym się Rokiem Miłosierdzia biskup wskazywał, gdzie przede wszystkim należy dostrzegać, szukać i widzieć Jezusa – w ludziach samotnych, opuszczonych, głodnych, chorych, spragnionych – w tych ludziach na pewno Go znajdziemy, albowiem sam nam o tym powiedział.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że każda Pielgrzymka jest taka sama, ale treści, które tam usłyszeliśmy, są bardzo aktualne i uświadamiają nam, ile jeszcze należy zrobić, abyśmy stając kiedyś przed Panem mogli powiedzieć, że dary którymi nas obdarzył, pomnożyliśmy we właściwy sposób.

Jola i Piotr Soroka
para diecezjalna koszalińsko-kołobrzeska

image022 image020 image018 image013 image008 image007 image005 image003

← Wstecz