Przejdź do treści

Spotkanie odpowiedzialnych Domowego Kościoła w Zduńskiej Woli

Tegoroczne spotkanie odpowiedzialnych Domowego Kościoła odbyło się w dniach 17-19 stycznia 2020 r. w Zduńskiej Woli, mieście urodzenia św. Maksymiliana Kolbego. Wspólnocie zgromadzonej w Centrum Rekolekcyjno-Konferencyjnym Świętego Alojzego Orione przewodzili Kasia i Paweł Maciejewscy, para krajowa Domowego Kościoła razem z ks. Krzysztofem Łapińskim, moderatorem krajowym DK. W spotkaniu uczestniczył także delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie bp Krzysztof Włodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek oraz moderatorzy diecezjalni Domowego Kościoła.

Do Zduńskiej Woli przyjechały małżeństwa odpowiedzialne za Domowy Kościół w diecezjach w Polsce, członkowie kręgu centralnego, a także małżeństwa odpowiedzialne za kontakt z rodzinami formującymi się w kręgach Domowego Kościoła poza granicami Polski. W spotkaniu uczestniczyło również małżeństwo formujące się w Domowym Kościele na Litwie, które przyjechało do Zduńskiej Woli razem ze swoim księdzem moderatorem. Dzięki nim mogliśmy trochę poznać sytuację Domowego Kościoła na Litwie, który prężnie się rozwija pomimo niewielu lat trwania. Byliśmy zbudowani odpowiedzialnym podejściem litewskich małżeństw do formacji i uczestniczenia w rekolekcjach, zwłaszcza w oazach piętnastodniowych. W tej kwestii z pewnością małżeństwa w Polsce mogą brać z nich przykład.

Tegoroczne spotkanie było okazją do przyjrzenia się rekolekcjom tematycznym i ich miejscu w formacji małżeńskiej. Do pracy wykorzystano metodę ewangelicznej rewizji życia opartej na schemacie: widzieć – osądzić – działać. Zastanawialiśmy się zatem nad tą kwestią w czasie spotkań w grupach (widzieć), następnie Ela Kozyra i Marysia Różycka w czasie konferencji przedstawiły rolę i znaczenie rekolekcji tematycznych w formacji DK (osądzić), a na koniec w czasie spotkań kręgów filialnych był czas na konkretne propozycje (działać), w odniesieniu do sytuacji konkretnych diecezji. Przy planowaniu rekolekcji tematycznych z pewnością trzeba zwrócić uwagę na dobre rozpoznanie potrzeb małżonków w tej kwestii oraz na takie organizowanie rekolekcji, by były one dla nich pomocą w formacji, a nie tylko atrakcyjnym zapełnieniem czasu.

Uczestnicząc kolejny już raz w ogólnopolskich spotkaniach odbywających się dwa razy w roku, we wrześniu i w styczniu, widzimy ich ogromną rolę polegającą na wspólnej trosce o zachowanie charyzmatu Ruchu oraz budowaniu jedności i relacji między odpowiedzialnymi za Domowy Kościół w różnych miejscach Polski i nie tylko. Pomimo tego, że za każdym razem skład jest trochę inny, na co wpływa przede wszystkim kadencyjność posług, to zawsze uczestnicy podchodzą do omawianych treści z dużą odpowiedzialnością za wspólnotę i powierzone im małżeństwa. Na spotkaniu w Zduńskiej Woli zmiany również dały o sobie znać: kadencję pary filialnej filii pelplińskiej zakończyli Dorota i Piotr Jasińscy, a my przejmując od nich posługę jednocześnie cieszyliśmy się obecnością naszych następców Marleny i Adriana Ptaszyńskich, nowej pary diecezjalnej gnieźnieńskiej. Te zmiany pokazują nam wyraźnie, że budowanie wspólnoty jest wspólnym dziełem nas wszystkich, a nie indywidualną aktywnością pojedynczych małżeństw.

Wyjeżdżając ze Zduńskiej Woli przypominaliśmy sobie treści, które ks. Franciszek Blachnicki zaczerpnął od św. Maksymiliana Kolbego, szczególnie podkreślenie roli Niepokalanej i zawierzenie jej całego Ruchu Światło-Życie. Oddając opiece Maryi Niepokalanej wszystkie sprawy Domowego Kościoła z niecierpliwością czekamy na wrześniowe podsumowanie pracy DK, które odbędzie się w Kodniu, w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia i Matki Jedności.

Dorota i Jacek Skowrońscy

← Wstecz