Przejdź do treści

Sesja o pilotowaniu nowych kręgów DK w Zaniemyślu

Sesja o pilotowaniu kręgów – Zaniemyśl 2022

W dniach 1-6 sierpnia 2022 przeżyliśmy w Zaniemyślu koło Poznania „Sesję o pilotowaniu kręgów”. Rekolekcje prowadzili Beata i Jarosław Bernatowicze pod duchową opieką ks. Dariusza Piaseckiego, moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej. Opiekę nad dziećmi sprawowała silna diakonia wychowawcza pod kierownictwem, jak zawsze znakomitej😊 Kingi Drozdy, diakonię muzyczną prowadzili Kasia i Andrzej Sawiccy. Gościnną posługę sprawował też kleryk Dominik Bieniek SChr.

W dobrze wyposażonym i ładnie położonym ośrodku nad Jeziorem Raczyńskim przeżyliśmy kilka dni w duchowym skupieniu. Rekolekcje dostarczyły nam dokładnych informacji jak zakładać, prowadzić i formować nowe kręgi jako para pilotująca. W czasie konferencji para moderatorska Beata i Jarek przekazali nam wiele cennych informacji, które każda para pilotująca „wiedzieć powinna”. Wszystko było przygotowane i przekazane w sposób godny Kościoła Domowego. Dowiedzieliśmy się, jak wiele zależy od pary pilotującej, jej zaangażowania, rozmodlenia i własnego świadectwa. Para prowadząca posiadając ogromne doświadczenie i wszechstronną wiedzę, dzieliła się tym z nami w sposób bezinteresowny, tak w czasie konferencji, odpowiadając na pytania z sali, jak i w kuluarach w osobistych rozmowach. Ks. Darek uświadamiał nam jak ważna jest rola kapłana w pilotowanym kręgu. Kapłan jest nie tylko znakiem Jezusa Chrystusa, ale także troszczy się, aby na spotkaniach kręgu była zachowana wierność nauce Kościoła. Spotkania w kręgach uświadomiły nam jak piękny i jak zróżnicowany jest Kościół Domowy w Polsce i w Niemczech (w rekolekcjach uczestniczyły małżeństwa praktycznie z całej Polski, ale także mieszkające na stałe w Niemczech), ale istnieje dzięki jedności w Duchu Świętym, połączony jednym charyzmatem, oznaczającym jedność Światła danego od Boga i Życia, czyli świadectwo chrześcijańskiego życia. W trakcie Sesji nie zabrakło oczywiście stałych, rekolekcyjnych punktów takich jak: jutrznia, nieszpory, czas dla rodziny czy pogodnych wieczorów. Codziennie uczestniczyliśmy także w Eucharystii sprawowanej w kaplicy znajdującej się w jednym z ośrodkowych budynków.

Pan mocno dotykał nasze serca. Już pierwszego dnia na kazaniu ks. Darka usłyszeliśmy: „Ja jestem dzieckiem Boga i ty jesteś dzieckiem”. A czy my wystarczająco znamy naszego Boga? Refleksja tych słów obnażyła wiele niedoskonałości i zaniedbań…

Dziękujemy Panu Bogu za nieustanną obecność, za dotykanie naszego serca, za adoracje poranną i wieczorną, za owocny dialog i modlitwę małżeńską przed Najświętszym Sakramentem, za wspólnotę naszego kręgu, w którym Duch Święty otwierał nasze serca i umysły dzięki czemu od pierwszej chwili staliśmy się dla siebie bardzo bliscy.

Na rekolekcje przyjechaliśmy otwarci na działanie Ducha Świętego. Pan wie najlepiej co dla nas jest najbardziej potrzebne. I wyjeżdżamy z rekolekcji ze słowem, które nas dotknęło i pracuje w naszych sercach: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje” (J15,16).

Z racji tego, że świadectwo piszemy w drugim tygodniu po rekolekcjach to też chcemy podzielić się tym jaki Pan jest dobry. Już w drugim dniu po rekolekcjach przyszły do nas niezasłużone owoce tych rekolekcji. I za to Chwała Panu!!!!

Dorota i Zbyszek Celka

archidiecezja poznańska

 

Wracamy umocnieni!

Na początku sierpnia 2022 byliśmy na rekolekcjach dla par pilotujących organizowanych przez filię poznańską w Zaniemyślu. Czas rekolekcji był dla naszej rodziny bardzo intensywny i wymagał dobrej organizacji czasu ze względu na naszą piątkę dzieci, jednak przy pomocy diakonii wychowawczej i bardzo dobrego planu rekolekcji wszystko było możliwe. Popołudnia spędzane nad jeziorem były ogromną frajdą dla dzieci, które rano pod opieką diakonii wychowawczej też bardzo chętnie i ciekawie spędzały czas. W tym czasie my mogliśmy uczestniczyć w interesujących i niesamowicie pięknie prowadzonych konferencjach, które głosiła para prowadząca, Beata i Jarek Bernatowicz, a także Ksiądz Darek Piasecki i inne osoby. Chcielibyśmy dojść kiedyś do takiego poziomu jedności małżeńskiej, by móc się tak pięknie uzupełniać, jak oni to robili! Jest to dla nas piękne świadectwo, że Domowy Kościół jest dobrą drogą, na której chcemy się umacniać.

Uczestnictwo w tych rekolekcjach było też dla nas bardzo ważne, by poczuć ducha Ruchu – mieszkając w Niemczech i trwając na emigracji w Domowym Kościele, wiele rzeczy funkcjonuje inaczej niż w Polsce, gdzie większość małżeństw z kręgu jest w jednej parafii, a do najbliższego Kościoła jest rzut beretem. Bardzo umocniło nas też uczestnictwo w rekolekcjach diakona Dominika, który tak jak nasze dzieci wychowywał się w Niemczech. Pamiętamy jak przy godzinie świadectwa powiedział o sytuacji za granicą: „to jest naprawdę walka!“. Tej walki o wiarę i zbawienie nasze i naszych dzieci chcemy się podjąć i czujemy, że po rekolekcjach będzie nam łatwiej. A więc: REKOLEKCJE!

Kasia i Kamil Brodaczewscy

DK Drezno (Niemcy)

 

W tym roku po długim czasie pragnienia w sercu, Pan Bóg powołał nas, do uczestnictwa w sesji o pilotowaniu kręgów.Jesteśmy małżeństwem od 18 lat, w Ruchu 13. Mamy czwórkę dzieci, na rekolekcje pojechaliśmy bez nich.

Pan Bóg pozwolił nam, aby ten czas rekolekcji, był również czasem budowania, uzdrawiania naszych relacji małżeńskich. Każdą wolną chwilę spędzaliśmy na rozmowach i randkach, a miejsce temu sprzyjało. Zaowocowało to rozwiązaniem trudnej sprawy, która ciągnęła się za nami od kilku lat. Postawy wzajemnej służby wobec współmałżonka i całej wspólnoty można było doświadczać, w każdym uczestniku rekolekcji. Każdy z nas wiedział, po co przyjechał na te rekolekcje. Chciał wykorzystać ten czas w 100%. Przemienić swoje serce na umiejętność „posiadania siebie w dawaniu siebie”. Największym świadectwem tego „dawania” była para prowadząca. Małżeństwo pełne miłości wobec Boga i siebie wzajemnie. Postawa służby i ogromna pokora, a przede wszystkim pełne miłości spojrzenie na pozostałe małżeństwa, były ogromnym światłem, które rozświetlało każdą chwilę rekolekcji. Prowadzący przyczyniali się w ten sposób „do wzrostu żywych wspólnot Kościoła”.

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas, w którym doświadczyliśmy Jego miłości, przebaczenia i świadectwa każdego z małżeństw.

Ewa i Michał Kupiec

archidiecezja łódzka

 

← Wstecz