Przejdź do treści

Sesja o pilotowaniu nowych kręgów DK – Mrzeżyno

W dniach 07.02. – 12.02.2022r. w Nadmorskim Domu Rekolekcyjnym w Mrzeżynie odbyła się Sesja o pilotowaniu nowych kręgów DK. Rekolekcje prowadził ks. Jacek Szunejko, były moderator DK archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wraz z Jolantą i Piotrem Sorokami – parą filialną filii poznańskiej, towarzyszyła im para krajowa DK Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie. W rekolekcjach uczestniczyło łącznie 19 małżeństw z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, diecezji kieleckiej, diecezji kaliskiej, diecezji legnickiej, diecezji świdnickiej, archidiecezji poznańskiej, diecezji toruńskiej, archidiecezji wrocławskiej, diecezji warszawsko-praskiej oraz archidiecezji warszawskiej. W diakoni posługę pełniła para diecezjalna Agnieszka i Przemek Gazińscy.

Rozpoczynając rekolekcje stanęliśmy przed pytaniem: Czego oczekujemy od czasu darowanego nam od Pana? Tak jak wielu nas przybyło z różnych miejsc przyświecało wszystkim pragnienie, jak być dobrym narzędziem w ręku Pana? Jak prowadzić małżeństwa, by odkrywali piękno Domowego Kościoła, a przez to drogę do świętości?

Podczas rekolekcji przyglądaliśmy się formacji w DK, posłudze pary pilotującej oraz roli kapłana. Odkrywaliśmy znaczenie ewangelizacji i pilotowania, spotkania w kręgu oraz zobowiązań. Towarzyszyła nam myśl z Listu DK nr 17 – Pary pilotujące muszą posiadać specjalne jakby „powołanie”. Objawia się ono przez zrozumienie istoty Ruchu Światło-Życie, tzn. zrozumienie na czym polega autentyczność życia chrześcijanina, oraz zrozumienie istoty duchowości wspólnot rodzinnych: tzn. zrozumienie czym jest autentycznie chrześcijańska rodzina – „domowy Kościół”.

Poniżej świadectwa z przeżytego czasu:

Kilka dni naszych zimowych ferii spędziliśmy w nadmorskim Mrzeżynie na sesji o pilotowaniu nowych kręgów Domowego Kościoła.

Doświadczyliśmy bogactwa wspólnoty – spotkaliśmy pary pełniące różnorodne posługi w Ruchu – od członków kręgów w parafiach, przez pary rejonowe, diecezjalne aż po parę krajową. Kolejny raz ucieszyła nas prawda, ze „równi służą równym”, ze różni nas jedynie bagaż doświadczeń, a łączy przede wszystkim Pan Jezus, wzajemna serdeczność i chęć służby.

Pan pozwolił nam doświadczyć swojej przyjacielskiej Obecności i spotkania „twarzą w twarz” podczas małżeńskiej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Z roku na rok coraz lepiej poznajemy i bardziej doceniamy charyzmat Ruchu Domowego Kościoła. Pan uzdalnia nas do posługi, usuwa przeszkody. Więcej dostajemy niż dajemy. Wciąż potwierdza się w naszym życiu, że Pan Bóg uzdalnia powołanych, a nie powołuje uzdolnionych.

W naszych sercach wyryła się prawda, że najważniejsze podczas pilotażu jest nasze świadectwo życia, miłości i jedności w małżeństwie i rodzinie. Scenariusz i konspekty są podpowiedzią i pomocą – bez autentycznego życia wiarą nie pociągniemy innych małżeństw do Pana, a pilotaż należy zacząć i prowadzić „na kolanach”.

Jesteśmy wdzięczni za służbę i świadectwo księdza i par prowadzących rekolekcje.

Ola i Krzysiek Stereńczak

„Chcemy być świętym małżeństwem”

Czego oczekujecie od tych rekolekcji?- padło pytanie przy zawiązywaniu wspólnoty.

– „Chcemy być świętym małżeństwem”,- Pan Jezus w czasie Adoracji nasunął taką myśl i to stało się kluczem tych rekolekcji.

W ciągu tych pięciu dni nie staliśmy się świętym małżeństwem, ale doświadczyliśmy, że jest to klucz do posługi w naszym małżeństwie, rodzinie, świecie, pracy i przede wszystkim w Ruchu światło- Życie.

Znajomość zasad, przepisów, podręczników, historii to wszystko jest ważne, ale to wszystko musimy jako małżeństwo przyoblec w Miłość. Zaświadczyć swoim życiem osobistym, małżeńskim i rodzinnym, że jedyną Drogą jest ta Miłość- Bóg. Gdy już Go poznamy, przyjmiemy jako Pana i Zbawiciela to nie możemy żyć bez Niego, Bóg jest naszą Mocą i Siłą, zmienia nasze życie, zmienia nas i właśnie dlatego chcemy dzielić się tym doświadczeniem z innymi.

Dlatego właśnie te Rekolekcje były dla nas tak ważne i były czasem łaski, ofiarowanym nam przez Pana Boga.  Liturgia, namiot spotkania, wszystkie spotkania, konferencje, spotkania kręgu, dialog małżeński, Adoracja przed Najświętszym Sakramentem to narzędzia, które przybliżają nas do Pana Boga. Pan Bóg daje nam czas i przestrzeń, które pomagają nam stawać się świętym małżeństwem, a gdy my zaczerpniemy z tej oaza możemy dzielić się naszym doświadczeniem.

Czas Rekolekcji zapalił nas na nowo do służby i dzielenia się doświadczeniem Pana Boga z innymi małżeństwami.

Pan jest Dobry.

Wioleta i Piotr  Kowalewscy

← Wstecz