Przejdź do treści

Sesja o pilotowaniu kręgów – Mrzeżyno

W dniach 07 – 12 sierpnia w domu rekolekcyjnym przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno, odbywała się sesja o pilotowaniu kręgów. Rekolekcje prowadziło małżeństwo z kręgu centralnego, Renata i Dariusz Borkowscy wraz z księdzem Markiem Borowskim, byłym moderatorem krajowym DK. Uczestniczyło w nich 19 par małżeńskich z różnych diecezji, w tym dwie z Niemiec i jedna z Anglii.

Szczytem każdego dnia rekolekcji była południowa Eucharystia. Poprzez jutrznię i nieszpory włączaliśmy się w modlitwę Kościoła powszechnego. Wsłuchiwaliśmy się w to, co Bóg do nas mówił na Namiocie Spotkania. Mając taki duchowy fundament wgłębialiśmy się w treści związane z pilotażem nowych kręgów. Każdy dzień miał swój temat, który najpierw był prezentowany przez prowadzących na konferencji, następnie omawiany w grupach dzielenia, rozwijany w homilii i na koniec podsumowywany i uzupełniany na spotkaniu ogólnym.

W czasie rekolekcji był też czas na dialog małżeński, w czasie którego rozważaliśmy naszą gotowość do pilotowania kręgów. Głęboko odczuliśmy i doświadczyliśmy Bożej obecności podczas adoracji małżonków sam na sam z Panem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Nie zabrakło miejsca na rozrywkę („pogodne wieczory”) i czas wolny.

Przeżyte rekolekcje były dla nas niezwykle pomocne w dużo głębszym zrozumieniu całości formacji DK, co jest istotne, gdy podejmuje się posługę pilotowania oraz dały szersze spojrzenie na cele i stosowane środki. Przypomniały nam, że celem drogi naszej formacji jest świętość, a stosowane metody i środki prowadzą do świętości w jedności ze współmałżonkiem oraz do skutecznego katechumenatu rodzinnego. Z większą troską i odpowiedzialnością chcemy trwać w charyzmacie naszego Ruchu dbając o spotkania w kręgu (naszym „małym Wieczerniku”) oraz właściwe rozumienie zobowiązań.

Rekolekcje te uświadomiły nam, że w pilotowaniu nie chodzi o przekazywanie treści wyuczonych, ale o przekaz życia, życia przepełnionego regułą światło-życie. Dotarło do nas, że wszystko zaczyna się „na kolanach”. Cała (ogromnie ważna) wiedza, jak prowadzić nowy krąg, stanowi dodatek do tego, co mówi do nas Pan, czym wypełnia nas w czasie modlitwy. I kolejna ważna rzecz, z którą wyjechaliśmy z rekolekcji: świadomość służby i odpowiedzialności za wspólnotę. Jezus przyszedł, aby służyć i zachęca do tego każdego z nas, więc ta postawa powinna towarzyszyć każdemu, a szczególnie parze pilotującej.

Ubogacające i umacniające było dzielenie się innych małżeństw doświadczeniem i przemyśleniami dotyczącymi prowadzenia kręgu oraz trwania na drodze Domowego Kościoła.

Dziękujemy Bogu za dar tych rekolekcji i doświadczenie daru wspólnoty, gdyż każdy był bardzo otwarty, szczery i chętnie podejmował wspólne zadania. Dziękujemy Reni i Darkowi, którzy byli odpowiedzialni za tę sesję, za autentyczne świadectwo życia i służby dla Domowego Kościoła. Dziękujemy ks. Markowi, moderatorowi naszych rekolekcji, za otwartość na nas, małżeństwa oraz pełne mądrości, Ducha i dowcipu słowa do nas kierowane. Diakonii wychowawczej i muzycznej za możliwość dobrego i spokojnego przeżycia tego czasu – bardzo dziękujemy. A na koniec dziękujemy naszej parze pilotującej za to, że swoim życiem małżeńskim i rodzinnym zachwycili nas charyzmatem naszego Ruchu. Teraz i my jesteśmy gotowi służyć z pokorą innym, jeżeli będzie taka wola Boża.

Chwała Panu!
Anna i Dariusz Krzemińscy

← Wstecz