Przejdź do treści

Rekolekcje na Syberii.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Pozdrawiam serdecznie ze śnieżnej i mroźnej Syberii, a dokładnie z Surgutu.
Dziękuję Domowemu Kościołowi za wsparcie. Dzięki temu mogło przyjechać z Ukrainy na Syberię małżeństwo Obruczów, by prowadzić rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin naszej parafii. Nasza parafia, gdzie posługuje tylko jeden ksiądz (ks. Marek Jaśkowski z Polski), terytorialnie jest jak trzy Polski, więc może nawet trudno wyobrazić sobie, jak to jest możliwe porównując do Polski. Kościół mamy tylko w Surgucie (od pięciu lat), a od dwóch lat mamy kaplicę (pomieszczenie w bloku) w Nojabrsku. W innych miastach spotykamy się w mieszkaniach naszych rodzin.

Rekolekcje ewangelizacyjne odbyły się 26-28 stycznia i były prowadzone przez księdza Marka (tutejszego proboszcza), rodzinę Obruczów i Teresę Andruszczyszynę (z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła) z Ukrainy.

Takie rekolekcje były w tej parafii (a może i na całej Syberii) po raz pierwszy. Uczestniczyły całe rodziny jak i przedstawiciele rodzin, dziećmi zaś w tym czasie zajmowały się siostry. Najbardziej uczestników dotknęło świadectwo rodziny Obrucz, ich powrót do wiary i wzrastanie w Domowym Kościele. Z zainteresowaniem słuchali o Domowym Kościele, o formacji itp. Mam nadzieję, że w przyszłości, jeśli taka jest wola Boża, zakorzeni się Domowy Kościół i na Syberii. Na razie jest to Kościół, który się tylko zaczyna odradzać i większość wierzących nie ma żadnych korzeni chrześcijańskich, ani chrześcijańskiego wychowania czy doświadczenia. Te rekolekcje były takim promieniem słońca na tę zmarzniętą ziemię, za co bardzo dziękuję Bogu i tym, którzy do tego się przyczynili. Oprócz rekolekcji w Surgucie nasi goście odwiedzili dojazdową kaplicę w Nojabrsku (320 km od Surgutu), gdzie również podzielili się swoją wiarą i doświadczeniem bycia w Domowym Kościele. Już w drodze powrotnej na Ukrainę odwiedzili jeszcze naszą sąsiednią parafię (ok. 800 km od Surgutu) w Tiumieni, gdzie też było spotkanie z rodzinami tej parafii, a potem jeszcze spotkali się z rodzinami w Moskwie, w kościele katedralnym.

Mam nadzieję, że to tylko dobry początek współpracy z Domowym Kościołem. Mam również cichą nadzieję, że z Bożą pomocą uda się zorganizować latem, w naszej diecezji nowosybirskiej, pięciodniowe rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin z dziećmi. Rekolekcje te poprowadziłaby wspólnota Domowego Kościoła z Ukrainy.

Bogu niech będą dzięki za wszelkie dobro, które dokonało się w naszej parafii w ostatnim czasie. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego poprzez modlitwę, ofiarę i dar serca. Niech Bóg Wam błogosławi na każdy dzień i posyła swoich aniołów.

s.Joanna Andruszczyszyna

 

 

← Wstecz