Przejdź do treści

Rekolekcje dla par rejonowych w Rościnnie 21-23 IX 2018

Wrześniowe ciepło słońca zabieraliśmy ze sobą, gdy rozpoczynaliśmy podróż ze Szczecina do Rościnna. Jeszcze wciąż żywe było w nas wspomnienie czerwcowych wyborów i emocji z nimi związanych, gdy nastał wrzesień, a wraz z nim przyjęcie posługi pary rejonu Śródmieście z rąk Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi i rekolekcje dla par rejonowych, na które tak długo czekaliśmy.

Odbyły się one w dniach 21-23 września 2018 roku w archidiecezjalnym domu rekolekcyjnym w Rościnnie. Rekolekcje zostały zorganizowane i poprowadzone przez parę filialną filii poznańskiej Małgorzatę i Tomasza Kasprowiczów. Duchową opiekę zapewniał ks. Piotr Listwoń – moderator diecezjalny Domowego Kościoła (archidiecezja szczecińsko-kamieńska), a parami animującymi kręgi: Anna i Hubert Kowalewscy (para diecezjalna archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej) oraz Ala i Tomek Bartkowiakowie (para diecezjalna archidiecezji poznańskiej). W rekolekcjach uczestniczyło 19 małżeństw, 17 z różnych diecezji Polski oraz dwie pary, które przyjechali aż z Irlandii i Szkocji. Ten krótki, ale intensywny okres duchowego zanurzenia w rozpoczynającą się posługę był nam wszystkim bardzo potrzebny, abyśmy oswoili się z nowymi zadaniami. Późnym piątkowym wieczorem, pomimo załamania pogody i perypetii na drodze udało się szczęśliwie dotrzeć wszystkim uczestnikom. Najważniejszym wieczornym punktem była Eucharystia, na której po raz pierwszy wybrzmiały słowa ks. Piotra o tym, jakie powinny być owoce podjętej przez nas służby par rejonowych.

Następnego dnia tj. w sobotę już od wczesnych godzin rannych towarzyszyły nam słowa związane z wydarzeniami z Wieczernika i symbolika obmycia nóg apostołom przez Chrystusa. W Namiocie Spotkania zadawaliśmy sobie pytania: Jaka jest nasza gotowość do służby? W czym jeszcze nie jesteśmy gotowi, aby służyć? W czasie konferencji dotyczącej wizji drogi w Domowym Kościele Gosia i Tomek przybliżyli i wyjaśnili nam zadania wspólne dla wszystkich par odpowiedzialnych. W południe nadszedł centralny moment dnia – Eucharystia. Wszyscy zasłuchaliśmy się w duchowe myśli kapłana, który ukazał nam Chrystusa Sługę jako wzór do naśladowania w kształtowaniu własnej posługi. Uzupełnieniem pracowitego dnia była konferencja o zadaniach pary rejonowej oraz spotkanie w kręgach obrazujące przebieg kręgu rejonowego. W tym czasie wspomogła prowadzących para diecezjalna z archidiecezji poznańskiej Arleta i Tomasz Bartkowiakowie. Po kolacji, która integrowała uczestników, odbyła się wieczornica o Centralnym Domu Rekolekcyjnym w Krościenku. Sobotni wieczór zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

W trzecim dniu rekolekcji konferencja o wyborach pary rejonowej oraz o cechach małżeństw posługujących w istotny sposób uświadomiła nam powagę i odpowiedzialność za powierzone nam małżeństwa oraz ich formację. Dopełnieniem dnia była godzina świadectw i Eucharystia na rozesłanie. Ks. Piotr w swoim słowie pełnym właściwego dla siebie poczucia humoru uzmysłowił nam kolejny raz, że Chrystus wybiera i uzdalnia tych, których wybrał i absolutnie nie będzie realizował naszych planów, tylko to my jesteśmy powołani do tego, aby realizować Jego wolę.

Jesteśmy bardzo zbudowani zaangażowaniem małżeństw podczas całych rekolekcji. Pary zadawały ciekawe i wnikliwe pytania, dzieliliśmy się doświadczeniem, ubogacaliśmy duchowymi przeżyciami, służyliśmy sobie nawzajem. Stało się dla nas jasne, że bycia parą rejonową nie można się nauczyć, trzeba to po prostu poczuć i przeżyć, trzeba poczuć i zrozumieć drugiego człowieka, trzeba być blisko niego nie przysłaniając sobą Chrystusa.

Jest w nas głęboka wdzięczność Bogu za prowadzących i kapłana. W radosny i pełen pasji sposób przekazali nam najważniejsze punkty i cele naszej posługi, a w szczególności zaświadczyli swoim życiem o ciągle żywej i pięknej misji Ruchu Światło-Życie.

Gdy wybieraliśmy się w podróż powrotną po zakończonych rekolekcjach Rościnno żegnało nas ciężkimi deszczowymi chmurami, ale to nic nie szkodzi, w sercach mamy radość i duchowe światło, które odbijało się w oczach i uśmiechu uczestników tych wyjątkowych kilkudziesięciu godzin rekolekcji.
Za ten czas dany nam od Boga: Chwała Panu!!!

Agnieszka I Krzysztof Rostkowscy

W tym błogosławionym czasie Pan Jezus napełnił nasze serca pokojem. Od wielu lat pilotujemy nowe kręgi i posługujemy w diakonii ewangelizacji, jednak od pewnego czasu zaczęliśmy doświadczać przemęczenia relacjami we wspólnocie, strukturalizmem i nadmiernym formalizmem. Zaczęliśmy rozeznawać, czy DK jest faktycznie naszym miejscem. Mówiliśmy: Panie jeśli chcesz nas tutaj, to rozkochaj nas na nowo w charyzmacie Ruchu, bo my nie wiemy, czy chcemy być w takiej wspólnocie. Pan odpowiedział. W mijające wakacje uczestniczyliśmy w ONŻ III st. w Przemyślu z diecezją łódzką. Przeżyliśmy tam czas pełen ciepła, radości i pokoju. Tego doświadczyliśmy również tutaj. Atmosfera otwartości, zrozumienia, szacunku i delikatności to dla nas perła tych rekolekcji.
Tak, w takiej wspólnocie chcemy być i taką wspólnotę pragniemy współtworzyć. Dziękujemy Ci Panie.

Ewa i Grzegorz Krysińscy
para rejonowa rejonu włocławskiego
28 lat małżeństwa, 4 dzieci, 21 lat w Ruchu

Patrząc na plan rekolekcyjnych konferencji pomyślałem, że wszystko to jest w „Zasadach Domowego Kościoła” i niczego nowego się nie dowiem. Potwierdziła to para prowadząca dodając, że będzie to usystematyzowanie naszej wiedzy uzupełnione o przykłady z życia. Przyszło mi na myśl, że musimy uważnie słuchać przekazywanych treści i faktycznie dużo rzeczy odkryłem na nowo. Od tego momentu słowo „słuchać” nie opuszczało moich myśli. Poczułem, że Pan chce mi pokazać, jak jego słowo jest bogate i słysząc je po raz kolejny, za każdym razem odkrywamy je na nowo. Niby są to te same słowa, które znamy od lat, ale tym razem znajduję w nich coś nowego. Myślę, że przez te rekolekcje Pan przypomniał nam, że trzeba nie tylko słuchać, ale przede wszystkim słyszeć, co mówi do nas On, jak i współmałżonek oraz bliźni, bo dzięki temu odnajdziemy istotę tej służby. Powierzamy Tobie, Panie naszą drogę, aby była ona dla Twojej chwały.

Magdalena i Piotr
para rejonowa
rejonu Szczecin Gumieńce-Pomorzany

← Wstecz