Przejdź do treści

Rekolekcje dla par rejonowych filii ślaskiej

Specyficzny czas spowodował, że nie mogły się odbyć w ubiegłym roku rekolekcje dla par rejonowych. Dlatego teraz w filii śląskiej odbyły się dwie tury tych rekolekcji – tak aby każda z par podejmujących posługę pary rejonowej mogła w nich uczestniczyć. Ostatni weekend września oraz października zgromadził w  Domu Rekolekcyjnym RŚ-Ż w Częstochowie łącznie 42 małżeństwa (18 we wrześniu i 24 w październiku) oczekujące na pomoc we wprowadzeniu w posługę, umocnieniu w swoim powołaniu na drodze Domowego Kościoła, przełamaniu strachu lub niepewności związanych z nową sytuacją. Wszystkiemu temu miał służyć intensywny czas rekolekcyjny. Namiot spotkania przed Najświętszym Sakramentem, Eucharystia, obfitość Słowa Bożego, dialog małżeński, spotkania w kręgach, konferencje czy wreszcie możliwość rozmów, zadawania wszelkich pytań i wyjaśnianie pojawiających się wątpliwości – to wszystko było odpowiedzią na wyrażone pierwszego wieczoru podczas zawiązania wspólnoty oczekiwania. Rekolekcje prowadził moderator DK archidiecezji częstochowskiej ks. Damian Kwiatkowski oraz para filialna filii śląskiej Alicja i Piotr Kuropkowie. Wspomagali ich w tej posłudze jako animatorzy Agnieszka i Krzysztof Kubiccy (była para diecezjalna częstochowska) oraz Bożena i Tomasz Greber (para diecezjalna wrocławska) wraz z nieocenioną diakonią wychowawczą – Dorotą i Wiesiem Fuchsigami oraz Martą i Rafałem Zawiertami (ponieważ na każdą turę przyjechało z rodzicami kilkanaścioro dzieci). Ufamy, że ten czas umocnił każde z małżeństw, ukazał wizję i cel naszej formacji, dał narzędzia do posługi oraz pozwolił przede wszystkim spotkać się z Chrystusem Sługą – tym dla którego spotykamy się w naszych kręgach.

Ala i Piotr Kuropkowie

 

Rekolekcje dla par rejonowych były dla nas czasem, w trakcie którego Pan Bóg poprzez wspaniałych ludzi utwierdził nas w tym, że nasze wyobrażenie o drodze w Ruchu, o naszej posłudze i „posiadaniu siebie w dawaniu siebie” jest zgodne z charyzmatem Ruchu Światło-Życie. Charyzmat ten został nam dany, ale również zadany.  Za to, że mogliśmy przeżyć te rekolekcje, doświadczając mocy Boga, Jemu chwała, a ludziom podziękowania. Amen
Sabina i Grzegorz Janikowscy (para rejonowa Chorzów)

 

„Wystarczy Ci ,mojej łaski”
Po wyborze nas na Parę Rejonową, byliśmy pełni obaw i  lęków, jak sobie poradzimy w tej nowej posłudze. Ale po przeżyciu rekolekcji dla par rejonowych filii śląskiej, gdzie przyjechało na nie więcej małżeństw, mających takie same wątpliwości i obawy, uświadomiliśmy sobie że nie tylko my mamy takie odczucia. W duchu modlitwy, eucharystii, konferencji i świadectw, dowiedzieliśmy się jak pełnić posługę, współpracując z Jezusem, Duchem Świętym, kapłanami, oraz innymi małżeństwami animatorskimi w naszych rejonach. Jezus, nieustannie  do nas przemawiał poprzez słowo i świadectwa, że wystarczy Jemu zaufać i oddać Mu się w całości. Chwała Panu!!!
Honorata i Piotr Wosz (para rejonowa Piekary Śląskie)

 

W październiku mieliśmy okazję uczestniczyć w Rekolekcjach dla Par Rejonowych Filii Śląskiej. Rekolekcje bardzo potrzebne, gdyż nikt z nas nie jest w naszym ludzkim rozumieniu przygotowany do pełnienia takiej roli/służby. Rekolekcje które, wiele wyjaśniają, umacniają i  przekonują, że to powołanie, w tym konkretnym momencie naszego życia to nie przypadek, a Boży plan. Usłyszeliśmy, że ten czas może być wielką przygodą i zaszczytem. Jako narzędzia w Bożych rękach jesteśmy powołani, aby wnieść swój wkład w tę szczególną historię rodzin naszego rejonu, a także parafii i Kościoła. Zapamiętaliśmy także, że Para Rejonowa to strażnicy charyzmatu, co prawda taktowni i empatyczni, ale jednak strażnicy.
Agnieszka i Krzysztof Kanclerz (para rejonowa Lubliniec)

 

Wydarzenie w którym dobry Bóg najbardziej skłonił mnie do refleksji, to czytanie z sobotniej jutrzni.
” Bracia, bardziej jeszcze starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór. To bowiem czyniąc nie upadniecie nigdy” (2 P 1, 10-11). I słowa księdza może powiedziane trochę z przymrużeniem oka (przepraszam jeśli niedokładnie cytuję) ” najpierw jest powołanie a potem trud i cierpienie”. Traktuję je poważnie. Dokładnie tak jest, paradoksalnie napełniają pokojem dlatego, że wszystko przebiega prawidłowo. Na końcu tej drogi, zakręci się łza w oku, wówczas najbardziej będzie widać, że „idzie z nami Pan”. Drugi moment, gdy w ramach konferencji omawiane były cele formacji Domowego Kościoła, dotarło do mnie, że życie zobowiązaniami jest po to aby umacniać wiarę w Jezusa Chrystusa i dzięki Jego łasce otrzymać zbawienie dla bliskich i siebie.

Trzeci, to wypowiedziana myśl księdza w czasie niedzielnego kazania, że zobowiązania DK to nie rewolucja, że Kościół od wieków namawia do modlitwy, czytania Słowa Bożego…
Dziękuję za ten czas i dziękuję Wam. Chwała Jezusowi
Piotr Werner z żoną Iloną (para rejonowa Wodzisław Śląski)

 

Rekolekcje dla par rejonowych stanowiły dla nas duże wzmocnienie na dalsze pełnienie tej posługi. Pan Bóg dodaje sił, umacnia, pozwala na odnalezienie rozwiązań, na które nie wpadlibyśmy kierując się wyłącznie ludzką logiką. Dużą wartością tych rekolekcji była także możliwość uporządkowania sobie obowiązków i powinności wynikających z wykonywania posługi pary rejonowej, w tym jej odpowiedzialności. Dziękujemy Bogu i ludziom za ten wspaniały czas wspólnoty.
Marcelina i Krystian Gryglaszewscy (para rejonowa Katowice – Załęże)

← Wstecz