Przejdź do treści

Rekolekcje dla par rejonowych – filia lubelska

W terminie 20-22.09.2019 r. w Nałęczowie odbyły się rekolekcje dla par rejonowych. Rekolekcje prowadzone były przez parę filialną Bożenę i Huberta Pietrasów, Hanię i Tadzia Zych oraz moderatora diecezjalnego DK księdza Marka Sawickiego. W rekolekcjach uczestniczyły małżeństwa ze wszystkich diecezji filii lubelskiej. Gościliśmy również małżeństwa z innych rejonów kraju od Mazur po Podkarpacie.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek 20.09 kolacją, zawiązaniem wspólnoty i Mszą Świętą w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego „na Jabłuszku”. Sobotę rozpoczęliśmy Namiotem Spotkania i jutrznią. Tuż po śniadaniu wsłuchiwaliśmy się w konferencję „droga formacji w DK”.

Centralnym punktem dnia była Eucharystia – uczta miłości, zjednoczenie naszych małżeństw z Bogiem i budowanie wspólnoty rekolekcyjnej, miejsce adoracji i modlitwy za powierzone małżeństwa w rejonach DK oraz odkrywanie daru służby poprzez homilię księdza Marka. Po Eucharystii – dziękczynieniu, wysłuchaniu konferencji o „zadaniach wspólnych dla wszystkich par odpowiedzialnych” i obiedzie, przyszedł czas dla rodziny. Owocnie spędziliśmy go na wspólnych spacerach i wyprawie do uzdrowiskowej części Nałęczowa na gorącą czekoladę w ten chłodny wrześniowy dzień. Kolejny punkt programu, czyli spotkanie w kręgach, upłynął niezwykle efektywnie na wzajemnej wymianie spostrzeżeń i dzieleniu się doświadczeniami oraz rozwiewaniem wątpliwości. Po kolacji spotkaliśmy się na dialogu małżeńskim, aby wspólnie, mąż z żoną, pochylić się nad odkrywaniem woli Bożej dla naszego małżeństwa w związku z nową posługą, którą przyszło nam pełnić w DK.

Na zakończenie dnia obejrzeliśmy film o siostrze Jadwidze Skudro. Kilkoro z nas z wdzięcznością wspominało łaskę poznania jej za życia i przeżycia rekolekcji przez nią prowadzonych. Tym bardziej przyszła refleksja dbałości o CHARYZMAT i wierności w tym jak służyć.

Ostatni dzień tych intensywnych rekolekcji – niedziela – był czasem podsumowań w trakcie konferencji dotyczącej „zadań pary rejonowej” oraz dziękczynienia w czasie Eucharystii, podczas której polecaliśmy w szczególny sposób małżeństwo Ani i Jacka, którzy obchodzili 12 rocznicę ślubu.

Wspomnieć należy wielką serdeczność prowadzących te rekolekcje, którym zawdzięczamy, że poczuliśmy się w chwili przyjazdu jak wśród najlepszych przyjaciół, oraz dar czasu wieczornych rozmów, podczas których zawiązaliśmy wspólnotę w naszych diecezjach i poza nimi. Chwała Panu!

Magdalena i Grzegorz Wojdatowie

 

Jesteśmy małżeństwem od 13 lat. Zostaliśmy obdarowani dwójką wspaniałych dzieci. Od 8 lat formujemy się w Domowym Kościele. Radosna i ofiarna służba wielu ludzi z tej Wspólnoty i otwartość na działanie Ducha Świętego sprawiła, że doświadczyliśmy autentycznego wzrostu naszej miłości małżeńskiej i rodzinnej. W duchu wdzięczności za otrzymane dary 1 września 2019 roku z lekkim drżeniem serc przyjęliśmy posługę pary rejonowej DK w rejonie pw. św. Józefa. W naszej obecnej sytuacji życiowej odczytujemy to wydarzenie jako słowo Pana Boga do nas „Jesteście mi potrzebni!”, a zarazem Jego przynaglenie do większego zaangażowania w życie Domowego Kościoła i wspólnoty Kościoła lokalnego. Pomocą w czekającej nas służbie były rekolekcje dla par rejonowych Domowego Kościoła, które przeżyliśmy w Nałęczowie w dniach 20-22 września 2019, gdzie poznawaliśmy doświadczenie innych małżeństw w tej posłudze.

Przygotowaniom i przeżywaniu tego czasu towarzyszyło kilka zaskakujących dla nas zdarzeń. W lipcu, kiedy dowiedzieliśmy się o dacie naszych wrześniowych rekolekcji, okazało się, że już pół roku wcześniej na ten sam wrześniowy weekend zgłosiliśmy nasze dzieci, ku ich wielkiej radości, na rekolekcje w Ognisku Miłości w Kaliszanach. Pan Bóg wiedział wcześniej i rozwiał nasze troski o opiekę nad nimi w tym czasie.

Kiedy dojechaliśmy do Ogniska okazało się, że obok jego serdecznych mieszkańców, nasze dzieci spotkały tam również swoich przyjaciół poznanych podczas minionych wakacji w Serpelicach. Pan Bóg wiedział wcześniej i zadbał o świetne towarzystwo dla naszych skarbów.

W Nałęczowie czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka, ponieważ wśród uczestników rekolekcji byli także brat Eli z żoną, którzy, podobnie jak my, przyjęli posługę pary rejonowej w jednym z rejonów diecezji siedleckiej. Wzruszenie było tym większe, że to oni byli jednymi z tych, którzy „pracowali nad nami”, abyśmy w Domowym Kościele odnaleźli swoją małżeńską drogę do zbawienia. Pan Bóg wiedział wcześniej i przyprowadził nas tam razem.
Wdzięczni Bogu i ludziom, ufamy. Pan Bóg zawsze wie wcześniej

Ela i Marek

← Wstecz