Przejdź do treści

Rekolekcje dla nowych par diecezjalnych

W dniach od 13 do 15 października 2017 wybraliśmy się do ośrodka rekolekcyjnego „Ostoja” w Spale, aby przeżyć rekolekcje dla par diecezjalnych. Troskliwie zaopiekowali się nami Katarzyna i Paweł Maciejewscy razem z ks. Tomaszem Opalińskim, a wspierali ich Renata i Dariusz Borkowscy. Na rekolekcje przyjechały małżeństwa podejmujące odpowiedzialność za Domowy Kościół w diecezjach z Polski oraz z Ukrainy, co było dla nas szczególnie budujące i potwierdziło nam, że charyzmat Ruchu ma charakter uniwersalny i dobrze się sprawdza nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach.

Pojechaliśmy na te rekolekcje świadomi, że w posłudze podjętej na rzecz małżeństw z Domowego Kościoła potrzebujemy ukierunkowania i wzmocnienia, szczególnie w sprawach dotyczących wierności charyzmatowi i „Zasadom Domowego Kościoła”. Nie zawiedliśmy się, a wszystkie treści, których doświadczyliśmy na konferencjach, w homiliach, spotkaniach w grupie pomagały nam w coraz lepszym rozumieniu, czym jest Domowy Kościół i na czym polega posługa pary diecezjalnej.

Z wielu ważnych zdań, które padły na rekolekcjach, w szczególny sposób zwróciliśmy uwagę na te, które dotyczyły przynoszenia owoców zgodnych z wolą Bożą. Nasza służba ma być ukierunkowana przede wszystkim na to, co Pan Bóg nam zaplanował, w każdym momencie naszego życia. Nawet, a może przede wszystkim wtedy, kiedy pojawiają się sytuacje dla nas niezrozumiałe czy trudne do przyjęcia. Służba ma przecież polegać na posłuszeństwie i miłości wobec Kościoła, a nie na realizowaniu tylko własnych pomysłów czy spraw dla nas wygodnych.

Upewniliśmy się również, że jednym z ważniejszych naszych zadań jest troska o formację powierzonych nam małżeństw, a co za tym idzie odpowiedzialne i dobre planowanie rekolekcji formacyjnych. Wbrew temu, co może się wydawać, rekolekcje nie są dodatkiem do całorocznej pracy kręgu, ale odwrotnie – praca w kręgu ma być pogłębieniem tego, co przeżyliśmy na rekolekcjach. Widzimy w tym zadaniu miejsce naszego szczególnego zaangażowania i modlitwy, którą zanosimy do Pana Boga przez wstawiennictwo Maryi, Niepokalanej Matki Kościoła. Tylko biorąc z Niej wzór możemy się nauczyć, jak służyć tym, do których Pan Bóg nas posyła.

Dorota i Jacek Skowrońscy
archidiecezja gnieźnieńska

← Wstecz