Przejdź do treści

PODSUMOWANIE PRACY ROCZNEJ DK – PELPLIN 2017

W dniach 8-10 września 2017 w Pelplinie, w dawnym klasztorze cystersów z XIII w. (obecnie Liceum Katolickie Collegium Marianum oraz Wyższe Seminarium Duchowne) odbyło się podsumowanie rocznej pracy formacyjnej Domowego Kościoła 2016/17. W spotkaniu przepojonym radością i duchem wspólnoty uczestniczyły małżeństwa z kręgu centralnego z parą krajową i moderatorem krajowym DK, panie z sekretariatu DK, pary diecezjalne, pary łącznikowe z zagranicą, kapłani-moderatorzy diecezjalni DK, a także abp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, oraz moderator generalny RŚ-Ż, ks. Marek Sędek.

Mszy Świętej inaugurującej „trzydniowy czas dziękczynienia za plony” przewodniczył moderator krajowy DK ks. Tomasz Opaliński. Na wstępie wyraził wielką radość, że dzień przyjazdu przypadł w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, patronki naszego Ruchu. Podczas homilii ks. Tomasz powiedział, że pełen miłości zamysł Boży dotyczący Matki Zbawiciela przypomina nam o tym, że wobec każdego z nas Bóg również ma odwieczny plan i wyposażył nas we wszystko, aby ten plan realizować. Życzył, abyśmy w roku pracy „Sługa Niepokalanej”, wsparci orędownictwem naszej Matki, przynieśli jak najlepsze owoce.

Zarówno podczas sobotniej jutrzni, której przewodniczył moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie diecezji pelplińskiej ks. Artur Pukownik, jak i niedzielnej z przewodniczeniem moderatora generalnego ks. Marka Sędka usłyszeliśmy świadectwa, w których moderatorzy dzielili się, że prawdziwe wejście do wspólnoty przemienia definitywnie nasze życie: „Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów, ludu mój, i wiodę was do kraju Izraela, i poznacie, że Ja jestem Pan, gdy wasze groby otworzę i z grobów was wydobędę, ludu mój. Udzielę wam mego ducha po to, byście ożyli, i powiodę was do kraju waszego, i poznacie, że Ja, Pan, to powiedziałem i wykonam – wyrocznia Pana Boga” (Ez 37,12b-14  -czytanie z jutrzni).

W sobotnie przedpołudnie m.in. jako „dożynkowe wieńce” przedstawione zostały liczby mówiące o Domowym Kościele w kraju i poza granicami. Nasza wspólnota to obecnie około 4622 kręgów, w których formuje się prawie 44 tys. osób.

Centralnym punktem tego dnia była Msza Święta w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który w homilii, nawiązując do duchowości sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, podkreślił, że „wiedział on, iż o własnych siłach człowiek niewiele dokona, gdyż potrzebuje Bożej pomocy i umocnienia w wierze, które dokonuje się we wspólnocie. Wspólnota natomiast pomaga formować się duchowo, dorastać do pełni życia w służbie Bogu, Kościołowi, drugiemu człowiekowi i społeczeństwu”. Na zakończenie kaznodzieja życzył uczestnikom spotkania, aby Domowy Kościół „dopomagał polskim rodzinom odkrywać piękno powołania człowieka do miłości opartej na Jezusie”.

Na podsumowanie trzydniowego spotkania w niedzielę metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, odprawił Mszę Świętą, podczas której podkreślał, jak ważna rolę wspólnota Domowego Kościoła pełni w dzisiejszym świecie, i jak wiele ma jeszcze do zrobienia. Na koniec Eucharystii nastąpiło uroczyste przekazanie posług przez pary diecezjalne.

Czas podsumowania to czas na modlitwę, konferencje, spotkania kręgu centralnego, spotkania w grupach, a także spotkania par diecezjalnych z parami filialnymi. Uczestnicy spotkania mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia związane z posługą w Ruchu z przedstawicielami innych diecezji, oraz na przemyślenia dotyczące przyszłości.

Dorota i Piotr Jasińscy
para filialna filii pelplińskiej

O podsumowaniu można przeczytać i posłuchać tutaj:

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/3768-w-pelplinie-rozpoczelo-sie-ogolnopolskie-spotkanie-domowego-kosciola

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/3770-drugi-dzien-ogolnopolskiego-spotkania-domowego-kosciola-w-pelplinie

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/3771-msza-sw-w-pelplinie-z-udzialem-domowego-kosciola

http://www.radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/3773-w-pelplinie-zakonczylo-sie-ogolnopolskie-spotkanie-domowego-kosciola

← Wstecz