Przejdź do treści

Podsumowanie pracy rocznej DK – Częstochowa

W sobotę, 12 września 2020 r. odbyło się podsumowanie pracy rocznej Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Spotkaliśmy się w seminarium w Częstochowie, a nie w Kodniu, jak wcześniej zaplanowano. Wyjątkowo spotkaliśmy się na kilka godzin, a nie na cały weekend. W poczuciu wzajemnej odpowiedzialności za siebie z pokorą podjęliśmy zmienione okoliczności i reżim sanitarny. Spotkaliśmy się w gronie 150 osób: par filialnych i par diecezjalnych ze wszystkich polskich diecezji. Współtowarzyszyli nam również moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Krzysztof Łapiński i około trzydziestu księży moderatorów diecezjalnych Domowego Kościoła. Wielką radością była dla nas też obecność Eli i Marysi z sekretariatu DK i księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka – delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Ograniczenia spowodowały nieobecność par odpowiedzialnych z zagranicy i pełniących inne specjalistyczne posługi w kraju.

Spotkanie prowadziła para krajowa Katarzyna i Paweł Maciejewscy, którzy serdecznie powitali wszystkich przybyłych, a szczególnie nowe pary diecezjalne i filialne podejmujące posługę. Przedstawili wszystkim obecnym stan prac nad zmianami w „Zasadach Domowego Kościoła”. Zaprezentowali projekt tych zmian będących owocem wzrostu i rozwoju wspólnoty. Zapowiedzieli powstanie komentarza do „Zasad” i wyodrębnienie rozdziału dotyczącego drogi formacji.

Po wysłuchaniu danych, które spłynęły z diecezji do sekretariatu, rozeszliśmy się na spotkania w kręgach filialnych. Dzieliliśmy się tym, czego doświadczyliśmy w naszych wspólnotach podczas ostatniego jakże innego czasu. Próbowaliśmy sobie odpowiedzieć, czego nas ten czas nauczył.

Po obiedzie nastąpiło podsumowanie, w którym Para Krajowa zachęcała do podjęcia maksymalnego wysiłku, żeby spotykać się w kręgach i w poczuciu odpowiedzialności oraz po rozeznaniu planować i przygotowywać rekolekcje. Mogliśmy zapoznać się z nowym projektem randki małżeńskiej, która będzie połączona z aplikacją na urządzenia mobilne.

Ksiądz biskup Krzysztof w słowie skierowanym do nas wskazywał, abyśmy łączyli kreatywność z jednoczesnym uwzględnieniem cnoty roztropności.

Spotkanie zakończyło się uroczystą Eucharystią ku czci Najświętszego Imienia Maryi. W homilii Ksiądz Biskup przypomniał, jak ważną rolę odgrywa Maryja w naszym charyzmacie i narodzie. Jej wstawiennictwa przyzywało również 11 par podejmujących posługę w diecezjach i filiach.

Wspierając ich posługę modlitwą, ufajmy, że następne spotkanie odpowiedzialnych zaplanowane w styczniu w Warszawie będzie mogło odbyć się już bez większych ograniczeń.

Bernadeta i Andrzej
diecezja elbląska

zdj. Piotr Zadrożny, Paweł Maciejewski

 

← Wstecz