Przejdź do treści

ORDR II stopnia – Gwardijsk, Ukraina

W dniach 03-09 stycznia 2016 r. odbyła się Oaza Rekolekcyjna Diakonii Rekolekcji II stopnia w Gwardijsku, gdzie jest Centrum Ruchu Światło-Życie na Ukrainie. Rekolekcje prowadzili: ks. Paweł Rossa oraz my, Ewa i Tomasz Czyż. Wraz z nami uczestniczyło w nich 7 par małżeńskich z Ukrainy razem z dziećmi. W przeprowadzeniu rekolekcji pomagali: Halina i Czesław Zaforemscy, para łącznikowa z Ukrainą oraz Teresa Andruszczyszyn, która jednocześnie tłumaczyła nasze konferencje na język ukraiński.

Pierwszego dnia rekolekcji Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Radosław Zmitorwicz, delegat Episkopatu Ukrainy ds. Ruchu Światło-Życie, a czwartego dnia odwiedził nas moderator krajowy Ukrainy, ks. Jarosław Gąsiorek. Ksiądz Jarosław przewodniczył Eucharystii i wygłosił jedną z konferencji poświęconą III stopniowi Oazy Rodzin.

Małżeństwa uczestniczące w rekolekcjach podczas konferencji i spotkań w grupach odkrywały charyzmat rekolekcji organizowanych przez Domowy Kościół i ważność przygotowania do ich prowadzenia moderatorów, par odpowiedzialnych i animatorskich.

W trakcie czasu dla rodzin mogliśmy pospacerować i zwiedzić okolicę w pięknej zimowej scenerii.

W ramach jednego z pogodnych wieczorów, dzięki nowoczesnej technice, przeżyliśmy Dzień Wspólnoty z dwoma oazami rodzin, które w tym czasie odbywały się na Ukrainie: OR I st. w Zakroczymiu, gdzie było 9 rodzin i OR II st. w Karpatach, w której uczestniczyło 17 rodzin. Używając połączenia internetowego, przeżyliśmy specyficzny czas Dnia Wspólnoty. Poszczególne grupy zaprezentowały się i wykonały piosenki oazy, a na zakończenie przedstawiciele powiedzieli swoje świadectwa z przeżyć rekolekcyjnych. Spotkanie, jakie przeżyliśmy, pozwoliło nam zobaczyć, jak ważne jest przygotowanie i przeżycie takiego Dnia Wspólnoty w czasie trwania każdych rekolekcji i jaką ma rolę dla zobrazowania jedności Ruchu i Kościoła.

Chcemy podkreślić dobre przygotowanie i wspaniałą posługę diakonii wychowawczej. To pozwoliło nam wszystkim przeżyć te rekolekcje spokojnie i w skupieniu, odkrywając treści, jakie Bóg nam dał do przeżycia. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe przedstawienia i pantomimy, jakie dzieci prezentowały nam podczas pogodnych wieczorów.

Doświadczyliśmy tego, że małżeństwa z Ukrainy są tak samo jak tu w Polsce otwarte na działanie Boga i poszukują sposobów, aby ich rodziny były blisko Boga i w jedności dążyły do dojrzałego chrześcijaństwa, wzajemnie sobie pomagając w drodze do świętości.

Jak wybrzmiało w świadectwach, uczestnicy odkryli, jak ważne zadanie stoi przed prowadzącymi innych do Chrystusa i jak ważne jest prawidłowe przygotowanie diakonii do prowadzenia rekolekcji. Wyraziły gotowość do podejmowania różnych posług na rekolekcjach i w swoich wspólnotach. Ufamy, że wzbudziliśmy w nich świadomość, że Bóg obdarza potrzebnymi łaskami tych, których powołuje.

Doświadczyliśmy w swojej posłudze prowadzenia Ducha Świętego, który pomimo bariery językowej, pomógł nam stworzyć radosną wspólnotę, otwartą na Jego działanie i wzajemną pomoc. Doświadczyliśmy, że charyzmat Ruchu Światło-Życie jest uniwersalny i może pomagać każdemu: małżeństwom, dzieciom, młodzieży i dorosłym, iść do zbawienia niezależnie od granic i języka.

Dziękujemy Bogu za pomoc i możliwość przeżycia tych rekolekcji. Dziękujemy Halinie i Czesławowi Zaforemskim, którzy nam pomogli w dotarciu na miejsce i kontaktach z małżeństwami. Jesteśmy im wdzięczni za posługę, jaką pełnią w kontaktach z DK na Ukrainie. Doceniamy ich wspaniałą postawę świadków miłości i jedności małżeńskiej, oraz dbanie o dobre przekazywanie charyzmatu Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

Bogu niech będą dzięki,
Ewa i Tomasz Czyż

12511669_1007793412626002_2060087369_n 12498604_1007793682625975_63083841_n

← Wstecz