Przejdź do treści

Order Orła Białego dla ks. Franciszka Blachnickiego

W niedzielę 6 sierpnia 2023 roku Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego założyciela Ruchu Światło–Życie i twórcę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ks. Franciszka Blachnickiego.

Order Orła Białego z rąk Prezydenta odebrali w Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku nad Dunajcem Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Marek Sędek i Główna Odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła, Urszula Pohl.

Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego jest „odznaczeniem wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej”. – Dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten Order się należy. Za walkę o suwerenną Polskę – stwierdził. – Był prześladowany przez komunistów, więziony, umieszczony na przymusowym leczeniu psychiatrycznym, a liczne akcje dezinformacyjne deprecjonowały ruch, który tworzył – mówił Prezydent. Jak zaznaczył, Ks. Blachnicki budował wewnętrzne poczucie wolności, niezależności i głębokiego oparcia na fundamencie dalszym niż jakikolwiek ustrój państwowy.

/Materiały źródłowe zaczerpnięto z www.oaza.pl/

← Wstecz