Oaza Modlitwy w Krościenku – wspólnota dwóch diecezji pod przewodnictwem biskupa Artura Ważnego
Po raz pierwszy w historii Ruchu Światło-Życie wspólna Oaza Modlitwy zgromadziła 270 uczestników z diecezji sosnowieckiej i tarnowskiej. Wydarzenie, które odbyło się w dniach 14-16 marca 2025 roku w Krościenku, miało wyjątkowy, jednoczący obie diecezje charakter – jego duchowym przewodnikiem był biskup Artur Ważny. Spotkanie zakończyło się Dniem Wspólnoty, podczas którego do uczestników rekolekcji dołączyli kolejni oazowicze. Ponad 400 osób wypełniło cały kościół na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem księdza biskupa, a następnie Centrum Ekologii Integralnej, gdzie przeżywali radosną Agapę.
Oaza Modlitwy rozpoczęła się w piątkowy wieczór od przyjazdu i zakwaterowania uczestników w domach rekolekcyjnych w Krościenku. Punktem kulminacyjnym tego dnia była Eucharystia, podczas której biskup Artur Ważny wprowadził uczestników w temat rekolekcji. „Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze” (Mt 5,25a) – te słowa Ewangelii otworzyły naszą duchową drogę. Ksiądz Biskup wskazał, że tym przeciwnikiem może być także nasze sumienie, a nawet sam Bóg, który zaprasza nas do prowadzenia z Nim dialogu. „Sprzeciwienie się Bogu” pozwala nam usłyszeć Jego słowa wyjaśnienia – „Czy mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne?” (Ez 18,29b). Podobnie jak rodzic wyjaśnia dziecku, które coś przewiniło, aby zrozumiało ono swoje postępowanie.
Sobota rozpoczęła się od wspólnej jutrzni, której treść podkreśliła temat rozeznawania Bożej woli w naszym życiu. „Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie, mówi Pan” (Iz 1,18a) – fragment Pisma Świętego, czytany tego ranka, ukazał nam, że Bóg nie boi się naszych pytań, wątpliwości i zmagań” – mówił biskup Ważny, wskazując pierwszy rozdział Księgi Izajasza jako klucz do rozumienia wszystkich ksiąg prorockich. W dalszej części dnia szczególną uwagę poświęcono praktyce Namiotu Spotkania, którego znaczenie i głębię duchową przybliżył rekolekcjonista. Jego słowa pozwoliły uczestnikom jeszcze lepiej zrozumieć, że jest to nie tylko czas osobistej modlitwy ale przede wszystkim przestrzeń autentycznego spotkania z Bogiem. „Każda modlitwa powinna prowadzić do dialogu z Bogiem, jednak jest to doświadczenie szersze niż zawarte w słowach. W modlitwie chodzi przede wszystkim o udzielanie się miłości, nie słów – przypomniał ksiądz biskup. Dzisiejszy świat proponuje nam wiele metod kontemplacji i doświadczeń transcendentalnych, promując techniki religii Bliskiego Wschodu. Tutaj biskup podkreślił, że wiele osób wciąż nie docenia potencjału chrześcijaństwa. Podczas namiotu spotkania, świadomość naszego ciała, rola głębokiego oddechu nie może być bagatelizowana, bo jak woła psalmista „Moje serce i ciało radośnie wołają do Boga żywego” (PS 84, 3). Ksiądz biskup odwołał się również do swoistej gry słów: słowo spo-tkanie sugeruje, że tka się relacja między człowiekiem a Stwórcą. Zaś to spotkanie i doświadczenie Boga żywego możliwe jest dzięki przywoływaniu Ducha Świętego, by to On modlił się we mnie. To z modlitwy mamy czerpać siłę i poczucie bycia kochanym i ważnym; cytując biskupa Artura, posługującego się językiem współczesnych mediów: ” na modlitwie „Bóg mnie lajkuje” , daje swoje polubienie” .
Popołudniowa część dnia była podzielona na spotkania dla małżeństw i młodzieży Podczas konferencji dla małżonków, ksiądz biskup skupił się na duchowości małżeńskiej oraz modlitwie rodzinnej. Wskazując na dłoń, wyjaśnił, że na modlitwie po pierwsze, mamy Boga uwielbiać (kciuk), przepraszać (palec wskazujący), dziękować Mu (najdłuższy palec, środkowy), wstawiać się za innymi (palec serdeczny), zaś najmniej skupiać się na sobie samych (mały palec). Podczas konferencji dla młodzieży opartej na modlitwie „Ojcze nasz” nie zabrakło przestrzeni do zadawania trudnych pytań oraz rozeznawania swojego miejsca w życiu. Wieczorem wszyscy zebrali się na radosnym pogodnym wieczorze, zakończonym adoracją i modlitwą uwielbienia.
Niedziela przyniosła uczestnikom kolejną porcję duchowej formacji. Podczas jutrzni, ksiądz Wojciech Kowalski, moderator diecezjalny Domowego Kościoła diecezji sosnowieckiej, mówił o dwojakiej naturze radości i smutku. Następnie uczestnicy udali się na poranną konferencję ks. biskupa na temat modlitwy wstawienniczej, jej istoty i znaczenia dla wspólnoty Kościoła. Opierając się na słowach papieża Franciszka prowadzący podkreślił, że ta forma modlitwy „rozświetla nasze serca”, gdy polecamy Bogu innych ludzi; jest wyrazem naszej troski o nawrócenie i zbawienie drugiego człowieka. Celem modlitwy wstawienniczej ma być rozpoznanie i pełnienie woli Bożej w życiu osoby, za którą się modlimy, ogarniamy w niej „najbardziej wstrząsające lęki i największe marzenia” osoby polecanej ( Amoris laeticia).
Po południu rozpoczął się długo wyczekiwany Dzień Wspólnoty, na który dojechali kolejni członkowie Ruchu Światło-Życie z obu diecezji. Na początku uczestnicy wysłuchali słów księdza Marka Sendka, moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie, który wprowadził ich w duchowy sens tego wyjątkowego czasu. Podkreślił on znaczenie jedności wspólnoty oraz potrzebę wspólnego przeżywania wiary w Kościele. Ks. Sendek objaśnił również symbolikę grobu Ojca Franciszka Blachnickiego, po czym uczestnicy wspólnie odmówili modlitwę za wstawiennictwem założyciela Ruchu Światło-Życie. Wspólna Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Ważnego zgromadziła tak wielu uczestników, że wypełnili oni cały kościół parafialny. Liturgię koncelebrowali ks. Marek Sendek, ks. Wojciech Kowalski, ks. Robert Gacek, ks. Sylwester Mroczek- moderatorzy diecezjalni Ruchu Światło-Życie z Sosnowca i Tarnowa. Następnie wszyscy udali się do Centrum Ekologii Integralnej, gdzie miała miejsce radosna Agapa – czas wspólnego posiłku, rozmów i świętowania jedności wspólnoty.
Ruch Światło-Życie gromadzi dzieci, młodzież, dorosłych oraz rodziny w Domowym Kościele, proponując im formację prowadzącą do dojrzałego życia chrześcijańskiego we wspólnocie Kościoła. Oaza Modlitwy to szczególny czas rekolekcji w życiu członków Ruchu Światło-Życie, który pozwala na głębokie spotkanie z Bogiem w modlitwie i wspólnocie.
Więcej o ruchu można przeczytać na stronie sosnowiec.oaza.pl oraz mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/OazaSosnowiecka
https://www.facebook.com/DomowyKosciolSosnowiec
tekst: J.Mieszczanin, E. i R.Rydzewscy
zdjęcia: M. Nackowski, R.Rydzewski, B.Krawczyk
Domowy Kościół Diecezji Sosnowieckiej







