„Miłosierni jak Ojciec” – rekolekcje dla moderatorów diecezjalnych

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że rekolekcje przeżywamy w adwencie, wielkim poście, przyzwyczajeni jesteśmy też do tego, że rekolekcje oazowe organizowane są na ogół w wakacje, coraz częściej też w ferie zimowe. Kiedy jednak mają przeżywać swoje rekolekcje kapłani – moderatorzy Ruchu, którzy w tym czasie najczęściej rekolekcje prowadzą? A przecież oni również – może jeszcze bardziej – potrzebują tego szczególnego czasu przebywania z Bogiem, wystawiania swojego serca na promieniowanie Bożej Miłości. W tym roku kapłani – moderatorzy diecezjalni Ruchu Światło-Życie i jego gałęzi rodzinnej – Domowego Kościoła powrócili do tradycji organizowania takich rekolekcji w czasie oktawy Zmartwychwstania Pańskiego.

W rekolekcjach, prowadzonych w Porszewicach w dniach 29-31 marca przez moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Marka Sędka i moderatora krajowego Domowego Kościoła ks. Tomasza Opalińskiego brało udział 14 kapłanów z całej Polski. W czasie paschalnym mieliśmy możliwość by przy Bogu „od-począć” po bardzo intensywnym czasie pracy podczas wielkopostnych rekolekcji, spowiedzi, przygotowania liturgii Triduum Paschalnego i wspólnych czuwań. Czas dzielenia się w grupach, ale również braterskie rozmowy przy posiłkach czy przy kawie były okazją do dzielenia się doświadczeniem radości przeżywania liturgii Triduum i działania Bożego Miłosierdzia. W ten czas pięknie wpisywała się również tematyka rekolekcji – rozważanie tematu roku „Miłosierni jak Ojciec”. W oparciu o słowa Założyciela Ruchu z IV Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie rozważaliśmy „Miłosierdzie jako przywracanie godności, podnoszenie w górę” oraz „Wyzwolenie przez prawdę czynem miłosierdzia”. Nie zabrakło też czasu na spojrzenie w przyszłość Ruchu – podzielenie się pomysłami na temat tego, jak temat roku realizować w praktyce naszych wspólnot i w czasie rekolekcji wakacyjnych. Miłosiernemu Bogu niech będą za ten czas przeżywania paschalnej radości w kapłańskim gronie.

Ks. Tomasz Opaliński