Przejdź do treści

Majowe spotkania

W dniach 30.04. – 03.05.2022 roku Krąg Centralny DK, spotkał się jak to jest już w tradycji w Centralnym Domu Rekolekcyjnym Domowego Kościoła na Jagiellońskiej 100 w Krościenku n/Dunajcem. Tegoroczne spotkanie podzielone było na dwa etapy: pierwszy 30.04 – 1.05 do południa to czas spotkania Kręgu centralnego. Drugi – zaczęliśmy niedzielną Mszą Św. uczestnictwo w drugiej części IX Kongregacji Diakonii Ruchu Światło – Życie.

Sobotni poranek zgromadził naszą wspólnotę kręgową na jutrzni w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Ksiądz Damian Kwiatkowski moderator krajowy Domowego Kościoła, człowiek zawsze radosny, uśmiechnięty oraz pełen energii do działania w słowie skierowanym do nas podczas modlitwy, próbował przekazać nam swoją pozytywną energię: abyśmy byli tymi, którzy działają na rzecz Ruchu. Po śniadaniu rozpoczęliśmy krąg od dzielenia się życiem – małżeńskim i rodzinnym. Następnie dzieliliśmy się posługą, zgodnie z Zasadami DK pkt 38, oraz tym co wydarzyło się w naszych filiach od ostatniego spotkania w Częstochowie. Radością na pewno jest to, że angażujemy się i pomagamy w sposób bardzo wymierny dla naszych współbraci z Ukrainy. Troską natomiast jest to, że wiosenne DWDD „obnażyło” nasze słabości po pandemii: mała frekwencja, brak młodzieży, ciężkie wychodzenie z „marazmu domowego” i brak chęci uczestnictwa osobiście w spotkaniach. Przecież Wspólnota ma nas ubogacać – i na odwrót, ja jestem potrzebny Wspólnocie, ale nie tylko myślami a fizycznie.

W niedzielnej jutrzni ks. moderator w słowie wyjaśnił, że świadectwo jest to pewne zjawisko duchowe a my, jako ludzie wiary żywej jesteśmy powołani do dawania świadectwa, aby drugi człowiek mógł otrzymać Dobrą Nowinę, aby mógł Nią żyć i owocować w swoim życiu. Po śniadaniu i kawie rozpoczęliśmy dalszą część kręgu, omawiając temat obchodów 50 – lecia Domowego Kościoła przypadające w 2023 roku, treść listu Kręgu Centralnego na rok formacyjny pracy 2022/2023, oraz tematy konspektów do spotkań miesięcznych. Po wspólnym obiedzie mieliśmy czas dla rodziny i bliźniego. Jedynie para krajowa DK, Małgosia i Tomasz Kasprowicz i ks. Damian Kwiatkowski udali się na Kopią Górkę celem wzięcia udziału w spotkaniu Centralnej Diakonii Jedności (CDJ).Troszkę nam zazdrościli czasu wolnego, ale cóż obowiązki związane z posługą.

W poniedziałek jutrzni przewodniczył Ojciec Bartłomiej Parys z Irlandii. Dał nam za przykład św. Atanazego, patrona dnia, który ma być dla nas inspiracją i przykładem, jako ten, który bronił tajemnicy o Chrystusie i wcieleniu. Żyjemy w epoce zmian, nowe syntezy, które rodzą się w Kościele, rodzą się w „napięciu”, a napięcia też pochodzą od Ducha, którego my jako ludzie Kościoła mamy nasłuchiwać i słuchać, a przez to na pewno powstanie coś nowego, dobrego i twórczego. Mamy być tymi, którzy nie skupiają się na sobie, ale mamy dawać się na służbę innym. Po śniadaniu udaliśmy się całym kręgiem na rozpoczęcie obrad IX Kongregacji Diakonii Ruchu Światło – Życie.

Dziękujemy, że kolejny już raz doświadczyliśmy spotkania we wspólnocie, aby być darem dla drugiego i ofiarować drugiemu to, co mamy najlepsze. To oznacza słowo charyzmat, czyli bezinteresowny dar, dar łaski. Sługa Boży, ks. Franciszek Blachnicki, pisał, że z charyzmatu spotkania „rodzi się” charyzmat diakonii, czyli służby.

Jolanta i Piotr Soroka

para filialna filii poznańskiej

Wykorzystano zdjęcia od: P. Maciejewski, B. K. Krawczykowie, T. Kasprowicz

← Wstecz