Przejdź do treści

List do wspólnot rodzinnych 172

List_DK-172

Konspekt – X.2023

Konspekt – XI.2023

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Drodzy członkowie i sympatycy Domowego Kościoła

Przed nami List do wspólnot rodzinnych DK, który oddajemy nieco później, lecz jest to całkowicie zamierzone. To przesuniecie w czasie wynika z przeżywanego Jubileuszu DK. Wiele wspólnot diecezjalnych i z poza granic naszego kraju pielgrzymowało w ramach tych obchodów do Częstochowy na początku września. Powodem było także pragnienie ukazania tego wydarzenia oraz wszystkich ważnych obchodów w Ruchu, których w tym roku było. Rozeznaliśmy, że tak wyjątkowemu wydarzeniu dla naszej wspólnoty powinien zostać poświęcony cały kwartalnik. Bo przecież 50 lat ma się tylko raz. Dlatego też w tym numerze Listu DK nie znajdziemy tradycyjnego układu działów. Poszczególne artykuły przedstawione zostały w dwóch działach: Centralne Wydarzenia Jubileuszowe oraz Jubileusz w diecezjach. Oczywiście nie zapomnieliśmy o formacji i konspekty odnajdziemy tradycyjnym miejscu.

Na szczególną uwagę zasługuje każdy artykuł, wypowiedź czy świadectwo. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w pielgrzymowaniu i świętowaniu w Częstochowie cenna będzie konferencja ks. bp Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego i przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, który wskazuje na zadania rodziny chrześcijańskiej. Wyakcentował on, że: Bardzo potrzebny jest dzisiaj model świętego małżeństwa kobiety i mężczyzny, bo życie w małżeństwie to normalna droga dla wielu chrześcijan. Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie ks. bp Krzysztof Włodarczyk podczas homilii wygłoszonej na Błoniach Jasnogórskich przybliżył znaczenie jubileuszu podkreślając, iż Domowy Kościół jest mocnym ogniwem w łańcuchu pokoleń. Dzięki nim następne 50 lat Domowego Kościoła w Polsce i za granicą będzie znaczone świadectwem ich życia małżeńskiego i rodzinnego według nazaretańskiego wzoru. Życzę Wam szczerze, Kochani Małżonkowie, byście swoim świadectwem życia wpisywali się każdego dnia w „serce Kościoła – Matki”, budowali go na co dzień i ukazywali tajemnicę Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego, w którym życie i miłość polega na „bezinteresownym darze z siebie”. Zarówno jedna jak i druga wypowiedź ukazywała Jubileusz Domowego Kościoła w kontekście przykładu rodziny Ulmów, dziś już błogosławionych, którzy świadectwem swojego życia ukazali jak w codzienności realizować przykazanie miłości.

Czytając poszczególne relacje ciągle żywe stają się wydarzenia jubileuszowe, wywołując niezwykłe wzruszenie i radość  jak wielkie rzeczy przygotował dla nas w tym roku Pan. Do nich należy również uhonorowanie pośmiertne ks. Franciszka Blachnickiego najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Niewielu z nas mogło uczestniczyć w tym wydarzeniu, niektórzy widzieli relację na mediach społecznościowych, a dziś zachęcamy do przeczytania artykułu opisującego wizytę pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Centrum Ekologii Integralnej i uroczystości wręczenia Orderu.       

Świętowanie w Dolinie Miłosierdzia i na Jasnej Górze poprzedzone zostało diecezjalnymi uroczystościami obchodzonymi przez cały rok. Zdajemy sobie sprawę, że zebrane artykułu ukazują nam tylko cząstkę tego w jak piękny i ciekawy sposób uświetniały jubileusz wspólnoty diecezjalne. Przeczytamy o peregrynacji  figury Niepokalanej, integracji w duchowym ożywieniu, modlitwie różańcowej, wspólnotowym świętowaniu, balach czy koncertach.

To całoroczne świętowanie pokazało nam jak ważna jest wspólnota, jaka siła z niej płynie i że jubileusz nie jest dla samego jubileuszu, ale jest wezwaniem do głębszego zaangażowania na drodze małżeńskiego podążania do świętości. Zachęcamy zatem wszystkich do lektury i pogłębiania drogi formacji.

Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie
Para krajowa DK

ks. Damian Kwiatkowski
Moderator krajowy DK

← Wstecz