Przejdź do treści

List do wspólnot rodzinnych 146

Droga Wspólnoto!

Krościenko – u niejednej osoby na dźwięk tej nazwy mocniej bije serce, w myślach powracają wspomnienia, a na ustach pojawiają się słowa wdzięczności wobec Bożej Opatrzności za przedziwne dzieła, których byliśmy, jesteśmy i będziemy świadkami. Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które każdego roku dzieją się w sercu Ruchu, w jego Centrum: rekolekcje, spotkania ogólnopolskie jak Dzień Światła w święto Ofiarowania Pańskiego czy Centralna Oaza Matka w Zesłanie Ducha Świętego, kolegium moderatorów czy majowe spotkanie kręgu centralnego, odwiedziny czy rozmowy przybywających tu z tymi, którzy tu na co dzień mieszkają i posługują. I tak jak dla większości Polaków duchową stolicą Polski jest Częstochowa, tak dla oazowiczów duchową stolicą Ruchu jest Krościenko z domem na Kopiej Górce, z Centralnym Domem Rekolekcyjnym Domowego Kościoła, z domem za Cedronem będącym siedzibą główną Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Zachęcamy do wczytania się w teksty przybliżające te miejsca. Uważny Czytelnik wnet dostrzeże, że nie jest to zwykły opis, spisana historia, ale raczej świadectwo Bożego działania pokazujące, że są to miejsca wybrane, w szczególny sposób umiłowane przez Pana Boga, gdzie za każdą nazwą kryje się wielkie bogactwo duchowe i ogromne zaufanie Panu Bogu przez Założyciela Ruchu. Którąkolwiek ze ścieżek byśmy nie poszli, znajdziemy ślady Bożej obecności i prorocką wizję ks. Franciszka. W tę wizję wpisuje się również to, co przed nami – projekt centrum ewangelizacji i promocji charyzmatu Ruchu, o którym moderator generalny, ks. Marek Sędek, cytując Założyciela, mówi, że jest to „świadoma prowokacja Bożej Opatrzności”. Poczytajcie, a sami zobaczycie, co się kryje za tym sformułowaniem!

Ukraina – to kolejny znak wybrania przez Pana Boga odpowiedniego czasu i miejsca, by Jego dzieło się rozwijało, by Jego słowo dotarło do ludzi, by charyzmat Ruchu rozwijał się poza granicami Polski. 25 lat temu, w dziewięć miesięcy po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, rodzi się na spragnionej Boga ziemi Domowy Kościół jako wielki dar dla tamtejszego Kościoła. Jakie były początki, a jak rozwija się gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie dziś, można przeczytać we wzruszających wspomnieniach tych, którzy stali u początku, ale także tych, którzy cieszyli się owocami podczas 25-lecia Domowego Kościoła obchodzonego w lutym w Gwardijsku. Małżeństwa na Ukrainie wraz ze swoimi kapłanami i biskupami są dla nas pięknym przykładem wiernego kroczenia drogą charyzmatu danego nam przez Założyciela oraz budowania jedności z całym Ruchem Światło-Życie. Zapragnęli rekolekcji w Polsce, w Krościenku, by czerpać ze źródła, z tego, co czyste, co daje życie; by uklęknąć przy grobie Założyciela i zobaczyć, jak z maleńkiego ziarna wyrasta drzewo, drzewo życia, drzewo Żywego Kościoła… Czy we mnie, w nas, jest też takie pragnienie? Czy chcemy czerpać ze źródła? Jeśli tak, to na pewno w roku, w którym w szczególny sposób chcemy odkrywać myśl naszego Założyciela, nie może nas zabraknąć w Krościenku, przy źródle…

Baranek – wcale tu nie myślimy o pasących się barankach, które można zobaczyć w sadzie pod Kopią Górką czy w dolnej części Wieczernika. Baranek, i to baranek paschalny, z czerwoną chorągiewką, widnieje w herbie Krościenka. Ten znak my, oazowicze, możemy odczytywać jako szczególne proroctwo i dar, wzbogacony jeszcze jednym znakiem: umiejscowieniem grobu naszego Założyciela. Czyż to nie wspaniały dar Opatrzności Bożej, że grób Tego, któremu tak bliska była tajemnica paschalna, znajduje się w dolnej części kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza? Może warto w tym roku w czasie paschalnym w szczególny sposób podziękować Panu Bogu za dar formacji i za umiejscowienie w niej Triduum Paschalnego? Może warto sięgnąć po książkę Założyciela o Eucharystii jako pokarmie na śmierć i życie, której wznowienie ukazało się pod tytułem: „Eucharystia. Paschalne życie chrześcijanina”?

Życzymy Wam i Waszym Rodzinom owocnego czasu Paschy. Niech Chrystus, Baranek Paschalny, umacnia Was na drodze powołania i służby w Kościele.

Katarzyna i Paweł Maciejewscy
para krajowa DK

ks. Tomasz Opaliński
moderator krajowy DK

Dodatkowe świadectwa

Dodatkowe z życia DK

List_DK-146_[niskorozdzielczy]

← Wstecz