Przejdź do treści

List do wspólnot rodzinnych 142

Droga Wspólnoto!

„Radość miłości przeżywana w rodzinach jest także radością Kościoła” (AL 1). Słowami rozpoczynającymi adhortację o miłości w rodzinie papieża Franciszka „Amoris laetitia” zwracamy się do wszystkich rodzin i kapłanów posługujących w Domowym Kościele – niech w naszym codziennym życiu i posłudze nie zabraknie radości płynącej z miłości, jaką obdarza nas Bóg. Kilka poniższych słów zachęty do wejścia w głąb kolejnego numeru „Domowego Kościoła. Listu do wspólnot rodzinnych” pragniemy oprzeć właśnie na tekście adhortacji, by każdy z nas odnalazł w jej treści to, co pomoże budować miłość płynącą z sakramentu małżeństwa, a kapłanom – sposób towarzyszenia małżonkom trwającym na drodze formacji.

„…żadna rodzina nie jest doskonała i uformowana raz na zawsze, ale wymaga stopniowego rozwoju swej zdolności do kochania” (AL 325). Tymi słowami Papieża zapraszamy do uważnej lektury działu „Formacja”, w którym znajdują się materiały wprowadzające nas w nowy temat roku pracy: „Miłosierni jak Ojciec”. Na początku Jubileuszowego Roku Miłosierdzia zostaliśmy wezwani do poznania istoty uczynków miłosiernych względem duszy i ciała, by stały się naturalną częścią naszego życia. Ten i kolejny numer pomoże nam odkrywać ich istotę, a miesięczne spotkania kręgu zweryfikują naszą postawę wobec bliźnich, szczególnie tych najbliższych.

„…nie polecam pośpiesznej lektury całości [adhortacji]. Lepiej zostanie wykorzystana, zarówno przez rodziny, jak i przez osoby pracujące w duszpasterstwie rodzin, jeśli będą zgłębiały jej kolejne części lub jeśli będą szukały w niej tego, co może być potrzebne w każdej konkretnej okoliczności” (AL 7). Długość adhortacji, wielość przedstawionych aspektów nie pozwala na szybką lekturę. Warto wziąć do serca powyższe słowa Franciszka i ze spokojem (na przykład w czasie wakacji każdego dnia po dwa/trzy punkty) uczynić przedmiotem refleksji. Z pewnością uważna lektura wzbudzi wiele pytań. O niektórych z nich pisze w charakterystyczny dla siebie sposób Autor działu „Znaki czasu”.

„Kościół jest rodziną rodzin, stale wzbogacającą życie wszystkich Kościołów domowych” (AL 87). W dziale „Z życia Domowego Kościoła” znajdziemy całe bogactwo wydarzeń, które ostatnio miały miejsce w naszej wspólnocie. Nie wszystko da się opisać, nie wszystkie emocje, radosne spotkania możliwe są do przekazania za pomocą słowa czy zdjęcia. Niech to jednak nas nie zniechęca – dzielmy się z innymi tym, co dzieje się w naszych diecezjach, krajach. To, czego ze względu na objętość, nie da się umieścić w naszym kwartalniku, może znaleźć się na stronie www.dk.oaza.pl – korzystajmy z tego narzędzia, by dzielić się tym, czego doświadczamy.

„Swoim świadectwem, a także i słowem, rodziny mówią innym o Jezusie, przekazują wiarę, wzbudzają pragnienie Boga i ukazują piękno Ewangelii i stylu życia, jaki nam ona proponuje” (AL 184). W dziale „Świadectwa” możemy przeczytać między innymi o tym, co przeżywaliśmy na stadionie miejskim w Poznaniu w ramach uroczystości 1050-lecia chrztu Polski. Wśród ponad trzydziestu tysięcy uczestników byliśmy znaczącą, ponad czterotysięczną wspólnotą, widoczną z daleka dzięki specjalnym szalikom. Radość płynąca z sakramentu chrztu świętego, radość z chrześcijańskich korzeni narodu i radość z doświadczenia wspólnoty to najczęstsze doświadczenie tamtych dni. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim za mobilizację, organizację i podjęcie trudu pielgrzymowania.

„Trzeba rozwijać nawyk nadawania drugiej osobie rzeczywistej ważności. Chodzi o docenienie drugiego, o to, że ma prawo do istnienia, do samodzielnego myślenia i bycia szczęśliwym. (…) Tu leży u podstaw przekonanie, że wszyscy mają coś do dania, ponieważ mają inne doświadczenie życiowe, ponieważ spoglądają z innego punktu widzenia, ponieważ mają inne problemy i nabyli inne umiejętności i wiedzę” (AL 138). W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim tym, którzy w ostatnim roku posługiwali jako pary animatorskie kręgu, pary łącznikowe, rejonowe, diecezjalne, filialne, pilotujące oraz jako kapłani – niezastąpieni doradcy duchowi, moderatorzy małych i większych wspólnot. Dzięki Waszej wiernej, zgodnej z charyzmatem Założyciela posłudze, Domowy Kościół się rozrasta. To powinno nas mobilizować do jeszcze większego wysiłku i odpowiedzialności za dzieło, które pozostawił nam czcigodny sługa Boży, ks. Franciszek Blachnicki. W szczególny sposób dziękujemy wszystkim tym, którzy w tym roku formacyjnym kończą swą posługę – wszak miesiące maj i czerwiec to czas wyborów na różnych szczeblach. Niech dobry Bóg wynagrodzi włożony trud i da natchnienia do odczytania tego, co dalej dla Was przygotował.

„…dobrze jest zachęcać je [rodziny] do częstej spowiedzi, kierownictwa duchowego, uczestnictwa w rekolekcjach” (AL 227). Przed nami czas wakacji, odpoczynku, ale przede wszystkim rekolekcji – wzmacniania naszych sił duchowych. Wielu z pewnością musiało pokonać różne trudności, by udział w rekolekcjach był możliwy, ale zapewniamy Was – na pewno owoce przerosną Wasze oczekiwania i przyczynią się do umacniania relacji z Panem Bogiem, współmałżonkiem, dziećmi i całą wspólnotą. Z pewnością kolejny numer naszego pisma będzie bogaty w relacje i świadectwa z tego czasu. Przed nami także Światowe Dni Młodzieży i pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Polski. Okazja do kolejnego dzielenia się swoją wiarą i świadectwem życia. Niech w tym wszystkim, co dla nas przygotował Pan Bóg, nie zabraknie naszej modlitwy i otwartego serca.

Nasze słowo kończymy apelem i zachętą płynącą z ostatniego punktu adhortacji: „Rodziny, podążajmy naprzód i nie ustawajmy! Mamy obietnicę, że więcej jeszcze zawsze przed nami. Nie traćmy nadziei z powodu naszych ograniczeń, ale nie rezygnujmy też z dążenia do pełni miłości i jedności, które zostały nam obiecane” (AL 325).

Wszystkie rodziny, szczególnie rodziny Domowego Kościoła, oraz całą naszą Wspólnotę, powierzamy troskliwej opiece Świętej Rodziny z Nazaretu.

Katarzyna i Paweł Maciejewscy
para krajowa DK
ks. Tomasz Opaliński
moderator krajowy DK

 Zachęcamy wszystkich do bieżącego czytania wiadomości znajdujących się na stronie ogólnopolskiej Domowego Kościoła – wystarczy na stronie głównej wejść w zakładkę aktualności i po prawej stronie (pod hasłem NEWSLETTER) wpisać swój adres mejlowy. Gdy tylko na stronie pojawi się nowa informacja, na wpisany adres przyjdzie wiadomość.

Konspekt – IX 2016

list_dk-142

← Wstecz