Przejdź do treści

List do wspólnot rodzinnych 173

Konspekt styczeń 2024

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy członkowie i sympatycy Domowego Kościoła!

„Oto przesłanie dla nas: aby świadczyć o Jezusie, nie musimy czekać, aż będziemy doskonali i przejdziemy długą drogę za Jezusem. Nasze głoszenie zaczyna się dzisiaj, tam, gdzie żyjemy. I nie zaczyna się od usiłowania przekonania innych, nie przekonywania – ale świadczenia każdego dnia o pięknie Miłości, która na nas spojrzała i nas podniosła; i właśnie to piękno, przekazywanie tego piękna będzie tym, co przekona ludzi; nie przekazywanie siebie, ale samego Pana. Jesteśmy tymi, którzy głoszą Pana, nie głosimy siebie, nie głosimy jakiejś partii politycznej, ideologii, nie – głosimy Jezusa” (Katecheza Ojca Świętego Franciszka, Audiencja Generalna, 11 stycznia 2023 r.).

Papież Franciszek zachęca do głoszenia, świadczenia o swojej relacji z Jezusem tam, gdzie żyjemy. Takie też było rozeznanie Kręgu centralnego, gdy wchodziliśmy w rok jubileuszowy. Zadając sobie pytanie: Co przed nami? Jedną z odpowiedzi, jaka się nam jawiła to – ewangelizacja.

Ewangelizacja – zaproszenie, głoszenie, zadanie, wezwanie, świadectwo… Czym dla członków Domowego Kościoła jest/staje się świadectwo o doświadczeniu spotkania Jezusa i przyjęcia Go jako Pana i Zbawiciela w swoim życiu? Czy jest to tylko początkowy etap na drodze naszej formacji, podczas rekolekcji ONŻ I stopnia? A może akcja w parafii, mieście, wspólnocie? Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer naszego kwartalnika, którego główny temat brzmi: „Spotkania z Chrystusem” (osobowa relacja z Chrystusem w Duchu Świętym). Niech zawarte w nim treści pomogą nam przyjrzeć się głębiej temu zagadnieniu.

Ks. Franciszek Blachnicki wskazuje, że „ewangelizacja nie jest mówieniem o Bogu. Ewangelizacja to jest przemawianie Boga do człowieka. A przemawia przez tych, których posyła Chrystus, udzielając im Ducha Świętego. (…) Tylko dzięki posiadaniu Ducha Świętego moje głoszenie może być świadectwem i mogę mówić podobnie jak Apostołowie: «cośmy widzieli i słyszeli, czego dotykały się nasze ręce, to głosimy»” (por. 1J 1,1)(F. Blachnicki, Została nam powierzona Ewangelia, Kraków 2007, s. 98).Autorzy poszczególnych artykułów zamieszczonych w dziale „Temat numeru” starają się wejść w głębię znaczenia ewangelizacji na drodze formacji Ruchu Światło-Życie. Wskazują, dlaczego te elementy znajdują się w naszym „depozycie” formacyjnym Ruchu oraz jaką rolę odegrał dokument „Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych”. Odkryjemy, dlaczego na ONŻ I stopnia pierwsze cztery dni rekolekcyjne przeżywane są w duchu ewangelizacji i czym różnią się od rekolekcji ewangelizacyjnych, choć dotykają tych samych prawd. Prowadzeni poprzez poszczególne teksty dochodzimy do ważnego stwierdzenia, że to JA potrzebuję najbardziej ewangelizacji – życia w osobowej relacji z Chrystusem, świadectwa innych. Warto jeszcze zatrzymać się i rozważyć, czym na drodze ewangelizacji jest wybór, a czym nabór i jaki wpływ ma na rozumienie tych pojęć świadectwo i nasza transparentność.

Podczas wrześniowego świętowania Jubileuszu DK w Częstochowie dane nam było doświadczyć, jak wielkim świadectwem przyjaźni z Jezusem jest każda i każdy z Was. Wybrzmiewało, jak każdy jest ważny dla wspólnoty. Odmawiając Akt Konstytutywny na Wałach jasnogórskich usłyszeliśmy moc płynących słów, moc wspólnoty. I choć można by sugerować się liczbami przybyłych pielgrzymów, to jednak przede wszystkim wybrzmiewało świadectwo doświadczania piękna Miłości. To doświadczenie zostało nam dane i głęboko wpisało się w nasze serca pokazując, jak ogromną wartość ma radosne głoszenie. W naszym kwartalniku nie zabrakło działu „Świadectwa” i dziś szczególnie zachęcamy do zatrzymania się nad zawartymi tu tekstami. Nie tylko po to, by z nimi się zapoznać, ale zastanowić się, co ja bym zrobił w danej sytuacji?

Dziękujemy całej redakcji „Listu do wspólnot rodzinnych DK”. Wiemy, że przez fakt opóźnienia wydania poprzedniego numeru kwartalnika zostawiliśmy im mniej czasu na przygotowanie 173 numeru. Tę piękną ich pracę przekazujemy dziś w Wasze ręce.

Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie
para krajowa DK

ks. Damian Kwiatkowski
moderator krajowy DK

← Wstecz