Przejdź do treści
Strona główna » List do wspólnot rodzinnych 164

List do wspólnot rodzinnych 164

List_DK-164_[korekta2-komplet]

Droga Wspólnoto,
Centralna Oaza Matka odbywająca się każdego roku w czasie Zesłania Ducha Świętego rozpoczęła nowy rok pracy formacyjnej w naszym Ruchu: PRAWDA-KRZYŻ-WYZWOLENIE. Hasło to zostało zaczerpnięte z książki ks. Franciszka Blachnickiego o takim samym tytule, będącej zbiorem tekstów powstałych w latach 1979-1984 jako reakcja Założyciela na aktualne wydarzenia i próba zajęcia stanowiska oraz dania odpowiedzi na pojawiające się pytania związane z sytuacją społeczną nie tylko w Polsce. Teksty te nie straciły nic na aktualności, a wręcz przeciwnie – także i w obecnych czasach mogą dla nas stanowić istotną wskazówkę naszego postępowania. Zachęcamy do sięgnięcia po nie i wnikliwej lektury.

Kolejne numery naszego kwartalnika będą odsłaniały istotę tej triady. Obecny numer rozwija temat prawdy, kolejny dotknie krzyża, a później przyjdzie nam zmierzyć się z wyzwoleniem – wszystko po to, by odkryć misję, do jakiej wzywa nas ks. Franciszek Blachnicki. Zapraszamy więc do lektury tematu numeru oraz do tekstu o wychowaniu dzieci do prawdy w dziale „Katechumenat rodzinny”.

Z kolei w tegorocznych konspektach na miesięczne spotkania kręgu pragniemy zatrzymać się nad miłością małżeńską i rodzinną. Pomocą będą teksty z adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” oraz z „Zasad Domowego Kościoła”. 11 czerwca 2021 r. Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła zmiany w „Zasadach DK”. Warto do nich zajrzeć i szukać w nich odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące formacji oraz funkcjonowania naszej wspólnoty. Szczegółowy zakres zmian został opisany w tegorocznym liście kręgu centralnego „Znać, akceptować i być wiernym Zasadom Domowego Kościoła”. Te trzy sformułowania z tytułu listu pokazują nam pewną drogę – znajomość „Zasad DK” wiąże się z wczytywaniem się w ich treść i szukaniem w nich odpowiedzi na pytania, które rodzą się na drodze naszej formacji. Poznanie powinno zaprowadzić nas do zaakceptowania ich treści, a potem do wiernego podążania i wprowadzania w życie – najpierw w naszym małżeństwie, potem rodzinie, a następnie w posłudze we wspólnocie.

W dziale „Z życia Domowego Kościoła” oprócz przeglądu wydarzeń w diecezjach znajdziemy także informację o małżonkach podejmujących posługę pary filialnej i diecezjalnej. To jeszcze nie koniec – ufamy, że 11 września nic nie stanie na przeszkodzie i dokonają się także wybory pary krajowej.

Całość numeru dopełniają świadectwa pokazujące przede wszystkim działanie Pana Boga w czasie rekolekcji.

Za wstawiennictwem czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego prośmy miłosiernego Boga o potrzebne łaski dla wspólnot Domowego Kościoła, aby spotkania formacyjne kręgów mogły odbywać się na żywo, a charyzmat spotkania, tak ważny i potrzebny, mógł być pielęgnowany.

Niech Pan Bóg nam wszystkim błogosławi i pozwala doświadczać owoców formacji w naszej codzienności.

Katarzyna i Paweł Maciejewscy
para krajowa Domowego Kościoła

ks. Krzysztof Łapiński
moderator krajowy Domowego Kościoła