Przejdź do treści

DWDD filii warszawskiej – jesień 2016

Jesienny DWDD filii warszawskiej w tym roku odbył się 5 listopada w Ośrodku Jasnogórskiej Matki Kościoła w Choszczówce na peryferiach Warszawy. Wierność charyzmatowi oazy w kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia to temat przewodni tego spotkania diakonii. Gospodarzami miejsca była diecezja warszawsko-praska.

Miejsce tegorocznego spotkania diakonii jest mocno związane z posługą ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którego błogosławieństwo otrzymaliśmy – „Was tu obecnych i wszystkich, którzy będą kiedykolwiek tu przychodzili, błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Już rozważania na jutrzni wprowadziły uczestników w refleksję dotyczącą podejmowania odpowiedzialności za drugiego człowieka w kontekście miłosierdzia. Przypomniane zostały mocne słowa Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wypowiedziane w odniesieniu do przeżytej 15 października br. u stóp Jasnej Góry „Wielkiej Pokuty” naszego narodu: „Jeśli nie czujesz się odpowiedzialny za brata, wchodzisz na równię pochyłą prowadzącą wprost do zbrodni”, bo przeciwieństwem bycia miłosiernym wobec bliźniego jest obojętność wobec niego.

W trakcie konferencji ks. Marcin Loretz kontynuował temat Bożego Miłosierdzia, które zauważył, że zawsze pojawia się w kontekście upadku duchowego lub materialnego człowieka i Bóg podnosi, pomaga powstać. Przyczyną upadku duchowego jest grzech a Miłosierdzie Boże wybacza ten grzech. Sami doświadczamy Bożego Miłosierdzia i powinniśmy to nasze doświadczenie nieść innym.

Do takich wniosków doszła większość uczestników tegorocznego DWDD, zgłębiając przedstawioną w 10 punktach konferencję moderatora generalnego Ruchu, ks. Marka Sędka „Wierność charyzmatowi oazy w kontekście nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia”, wygłoszoną w czasie ostatniej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu na Jasnej Górze. Być miłosiernym to nade wszystko ewangelizować. Doprowadzenie człowieka do spotkania z Bogiem to najważniejszy uczynek miłosierdzia, jakim możemy obdarować naszych bliźnich. Jako członkowie Domowego Kościoła, gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie jesteśmy bogaci darami charyzmatu naszego Ruchu i chcemy dzielić się tym bogactwem z innymi.

Na spotkaniach grup poszczególnych diakonii i kręgu filialnego DK, omawialiśmy, jak będziemy dzielili się otrzymanymi darami charyzmatu naszego Ruchu, pochylając się nad potrzebującymi.

Irena i Andrzej Dołęga
diecezja płocka

← Wstecz