Przejdź do treści

Dzień Wspólnoty w Irlandii

W dniu 16 września 2017 roku odbył się II Ogólnoirlandzki Dzień Wspólnoty Małżeństw Domowego Kościoła w Longford. Miejsce, w którym się spotkaliśmy, jest szczególne. 25 grudnia 2009 roku katedra świętego Mela w Longford doszczętnie spłonęła. Z pożaru ocalał jedynie obraz Świętej Rodziny, który umiejscowiony jest w lewej nawie odnowionego kościoła.

W Dniu Wspólnoty uczestniczyły małżeństwa z wielu zakątków Irlandii, zarówno Południowej jak i Północnej, a także nasi księża duszpasterze. Było nas około sześćdziesiąt małżeństw, sto dwadzieścia dzieci, sześciu kapłanów oraz wolontariusze i osoby z miejscowej wspólnoty, które pomagały nam w organizacji. Z konferencją przyjechał do nas ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji diecezji tarnowskiej. Ksiądz Artur głosił już rekolekcje tematyczne dla Domowego Kościoła w Irlandii: „Zakochać się na nowo” w październiku zeszłego roku.

Dzień rozpoczęliśmy modlitwą, zawiązaniem wspólnoty, a następnie konferencją. Ksiądz Artur przybliżył nam zobowiązania Domowego Kościoła z perspektywy kontemplacji ikony Świętej Rodziny i fragmentów Pisma Świętego mówiących o relacjach w Świętej Rodzinie. Konferencja pokazała nam wiele aspektów życia rodziny i relacji z Bogiem widzianej z perspektywy Świętej Rodziny. Zainspirowani myślami z konferencji udaliśmy się do Katedry na Namiot Spotkania. Czas płynął bardzo szybko i owocnie.

Po uczcie duchowej poszliśmy posilić nasze ciała, a następie udaliśmy się na rozmowy w grupach, gdzie pod okiem animatorów ubogacaliśmy się wzajemnie osobistymi doświadczeniami realizacji zobowiązań w naszych rodzinach.

Kolejnym punktem programu była godzina świadectw. Usłyszeliśmy świadectwa od małżeństw, które uczestniczyły w rekolekcjach oazowych. To ostatnie zobowiązanie – udział w rekolekcjach, z perspektywy tych, którzy w nich uczestniczyli, pozwala w pełni doświadczyć bogactwa Ruchu Światło-Życie i w pełni go zrozumieć. Bycie w Domowym Kościele bez uczestnictwa w rekolekcjach to jak „chodzenie na jednej nodze”, mamy więc nadzieję, że Pan Bóg pobłogosławi wszystkim, którzy pragną lub planują w nich uczestniczyć w najbliższym czasie. Cieszymy się również, że jest nadzieja, aby takie rekolekcje odbyły się w Irlandii.

O godzinie 15.30 spotkaliśmy się wszyscy w katedrze na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bpa Francisa Duffy. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od księdza Biskupa i cieszymy się, że błogosławi on naszej wspólnocie. Podczas kazania ksiądz Artur podpowiedział, jak nasze życie uczynić domem. „Szczęśliwy kto zamieszka w domu Twoim Panie”. Słowem kluczowym jest miłość. Aby doświadczyć Bożego domu, domowego Kościoła, potrzebujemy miłości matczynej, ojcowskiej, wzajemnej miłości małżonków oraz miłości Boga, która jest najważniejsza i potrafi wszystko wyrównać. Na podstawie pięknej modlitwy Tobiasza (Tb 8,5-8), zgłębiliśmy temat więzi małżeńskiej. Do tej modlitwy nawiązuje święty Jan Paweł II i nazywa ją credo małżeńskim. Miłość rozlewa się również na nasze dzieci, jeżeli chcemy uczynić je szczęśliwymi, należy przedstawiać je Bogu. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło rozesłanie nowych par animatorskich poprzez obrzęd wręczenia im świec kręgu.

Ostatnim punktem spotkania była wspólna agapa, na którą każdy przywiózł coś dobrego. Doświadczyliśmy wielkiej obfitości darów tak, że czuliśmy się jak na weselu. Był czas na spokojne rozmowy, spotkania z przyjaciółmi, a także na zawiązanie nowych znajomości. Wielu z nas zostało dłużej, gdyż ciężko było się rozstać.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim organizatorom oraz osobom uczestniczącym w przygotowaniach, a także lokalnej wspólnocie za gościnność i otwartość serca. Dziękujemy Świętej Rodzinie z Longford za opiekę nad nami i prosimy o kolejne Dni Wspólnoty.

Agata i Radek Kumorek

https://1drv.ms/f/s!AgZGIWEC76n6hNtJgKw6lnN702UrHw

← Wstecz