Przejdź do treści

DWDD w filii pelplińskiej

09 kwietnia 2016 r. w Diecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjnym w Elblągu odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii pelplińskiej. Program rozpoczął się o godz. 10.00 zawiązaniem wspólnoty, a w temat spotkania „Posługa miłosierdzia zadaniem dla diakonii diecezjalnych Ruchu Światło-Życie” w kilku zdaniach wprowadził nas moderator filii ks. Zenon Pipka. Podkreślił, że nasze spotkanie powinno zachęcić nas do dzielenia się pomysłami, projektami dotyczącymi przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezjach. Następnie został odtworzony fragment słowa programowego moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie, ks. Marka Sędka, wygłoszonego podczas tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych w Częstochowie. Wypowiedź Moderatora dotyczyła trzech postaw, jakie należy podjąć w realizacji czynów miłosierdzia:
– wyznawać i głosić miłosiernego Ojca
– błagać Boga o miłosierdzie nad światem
– podejmować czyny miłosierdzia.

W ostatnim punkcie tej części spotkania, w ramach „Godziny odpowiedzialności”, głos zabrało kilku przedstawicieli diakonii diecezjalnych. Między innymi swoim świadectwem podzieliła się osoba z diakonii życia z Lęborka. Mówiła o pomocy młodej dziewczynie spodziewającej się dziecka, której wyrzekła się rodzina. Członkowie Ruchu zorganizowali pomoc materialną i objęli opieką przyszłą matkę, by stworzyć warunki do narodzin i życia dziecka. Ks. Zenon Pipka zwrócił uwagę, by przywrócić uśmiech osobom będącym w KWC. Chodzi o to, by pokazać, że jest naszą radością włączenie się w dzieło Krucjaty, że jesteśmy ludźmi radosnymi, a nie cierpiącymi z powodu podjętej ofiary.

Zwrócono też uwagę, by prosić Pana Boga na modlitwie, abyśmy odkrywali w sobie dary i charyzmaty potrzebne do dokonywania czynów miłosierdzia. Para diecezjalna gdańska, Basia i Edek  Muża, podzielili się inicjatywą diakonii społecznej, która objęła modlitwą parlamentarzystów. Jedna osoba podejmuje stałą modlitwę za jednego posła lub senatora. Diakonia miłosierdzia podjęła szereg działań związanych z pomocą potrzebującym, m. in. włączyła się z akcję „Świąteczna paczka”, aktywizując do tego dzieła wielu ludzi.

W kolejnej części udaliśmy się do kościoła na Namiot Spotkania, a po nim rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Józef Wysocki – autor „Rytuału rodzinnego”. Podczas bardzo ciekawej homilii wygłoszonej przez księdza biskupa usłyszeliśmy m.in. wiele osobistych wspomnień ze spotkań z ks. Franciszkiem Blachnickim.

Po obiedzie miały miejsce spotkania w następujących grupach:
– diakonia komunikowania społecznego
– diakonia wyzwolenia i diakonia życia
– diakonia ewangelizacji i diakonia oaz rekolekcyjnych
– kapłani oraz diakonie społeczna i miłosierdzia
– diakonia muzyczna
– diakonia liturgiczna
– diakonia modlitwy
– krąg filialny.

Następnie miało miejsce podsumowanie, podczas którego przedstawiciel każdej z grup złożył krótką relację z przebiegu spotkania. Na zakończenie odmówiliśmy Nieszpory i po błogosławieństwie prowadzącego je kapłana rozjechaliśmy się do swoich domów.

Małgosia Mariusz Maciejewscy
para diecezjalna bydgoska

IMG_0398 IMG_0396 219830_ON8x_wdwdd4_4

← Wstecz