Przejdź do treści

DWDD FILII WARSZAWSKIEJ – WIOSNA 2018

Pod hasłem „Współczesne wyzwania, nie tylko dla młodych” w dniu 21.04.2018 roku w parafii Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu przeżyliśmy Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych (DDWD) filii warszawskiej. Gościła nas tym razem diecezja ełcka.

Gospodarzem miejsca był moderator Ruchu Światło-Życie diec. ełckiej ks. Tomasz Masłowski, a rolę gospodarzy DWDD pełniła sekretarka filii Anna Pełka oraz nowa para filialna Beata i Jarosław Bernatowiczowie. W czasie tego DWDD mieliśmy przyjemność gościć wśród nas moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Marka Sędka, który wprawdzie pochodzi z naszej filii, ale przyjechał do nas z odległego Krościenka.

Nasz dzień wspólnoty rozpoczęliśmy oczywiście jutrznią w kościele, a po przejściu do domu parafialnego rozpoczęliśmy dalszą część spotkania modlitwą do Ducha Świętego, a następnie zawiązując wspólnotę zaznaczaliśmy (każdy przyklejając oddzielne serduszko) na mapie Polski miejsca naszych miejscowości, z których przyjechaliśmy – co spotkało się z dużym aplauzem. Pomimo znacznej odległości stawili się i księża, i pary diecezjalne, a także odpowiedzialni za poszczególne diakonie Ruchu Światło–Życie i ich przedstawiciele z wszystkich dziewięciu diecezji wchodzących w skład filii warszawskiej.

Konferencja ks. Marka Sędka wpisała się w problemy świata współczesnego, a była oparta na fragmencie referatu ks. F. Blachnickiego: Ruch Światło-Życie jako pedagogia nowego człowieka, a także referatu programowego ks. Marka z ostatniej Kongregacji Odpowiedzialnych „Młodzi w Kościele” z Częstochowy tego roku. Wymienione zostały w konferencji 4 cechy współczesnego człowieka: człowiek zdezintegrowany – rozbity od nadmiaru informacji, człowiek konsumpcyjny – „współczesny człowiek nie je, aby żyć, ale żyje, aby jeść”, człowiek wyczynu – chce mieć swoje 5 minut, aby zaistnieć, stąd skandale w mediach, które przynoszą sławę i podziw, człowiek manipulowany – który jest przedmiotem wielorakich manipulacji. Ta swoista diagnoza stanu WSPÓŁCZESNEGO człowieka przypomniana przez ks. Marka jest dla nas wyzwaniem do działania na rzecz ludzi zagubionych, a jednocześnie poszukujących wartości. Zwieńczeniem konferencji były spotkania w małych grupach, w trakcie których poruszane były kwestie najbardziej dotykające każdego z nas oraz ważne dla poszczególnych diecezji.

Podsumowując ważny temat katechezy można wyodrębnić kilka punktów ożywienia naszych wspólnot Ruchu Światło-Życie w diecezjach, gdzie mamy tworzyć środowiska:

  1. wartości, nie możemy przy tym zamykać się w swoich wspólnotach, gdyż musimy wychodzić do nowego grona ludzi, poza „salki parafialne”,
  2. otwarte, które będą opierać się manipulacji i bezmyślnej konsumpcji, które będą integrować, a nie dokonywać tzw. SELEKCJI negatywnej, odrzucając tych, którzy inaczej myślą
  3. pełne akceptacji, gdzie młodzi ludzie odnajdą tę akceptację, gdzie pozbędziemy się schematycznego myślenia,
  4. twórcze, na przykład, które włączą się i będą promować akcję „sto balów na stulecie Niepodległości”.

Po spotkaniach w małych grupach, na Namiot Spotkania i Eucharystię przeszliśmy do kościoła. Eucharystia była celebrowana przez 6 kapłanów, a przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił ks. Marek Sędek, podkreślając, że Eucharystia jest uprzywilejowanym spotkaniem ze słowem Bożym.

Podczas DWDD nie zabrakło czasu na rozmowy przy obiedzie, grillu czy dobrej herbacie i ciastach, jakimi nas ugościły małżeństwa z Domowego Kościoła tamtejszej parafii. Za ich gościnność i życzliwość składamy im szczere „Bóg zapłać”.

Owocne okazały się także spotkania w grupach diakonii specjalistycznych i kręgu filialnego, o czym mogliśmy się przekonać tuż przed nieszporami, podczas podsumowania.

W swojej wypowiedzi ks. Marek zauważył, że było to bardzo „pouczające” DWDD, bo sięgaliśmy myślą i do geografii (mapka z zaznaczaniem miejscowości skąd przyjechaliśmy), i do biologii (podział na grupy wg klucza roślin i zwierząt), a także podkreślił, że „JESTEŚMY MŁODZI DOPÓKI MAMY WIECEJ MARZEŃ NIŻ WSPOMNIEŃ”, dlatego wyjeżdżając z Pisza pełni jesteśmy planów na kolejne dni pracy formacyjnej.

Agnieszka i Grzegorz Pawelec
para diec. drohiczyńska

← Wstecz