Przejdź do treści

DWDD filii pelplińskiej

Wiosenny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii pelplińskiej tym razem odbył się w Toruniu w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II. Obecni przedstawiciele diakonii pochylili się nad tematem nowych wyzwań, które stawia przed nami zbliżający się rok formacyjny: WOLNI I WYZWALAJĄCY.

Po wspólnym wezwaniu Ducha Świętego i powierzeniu się opiece Niepokalanej zmierzyliśmy się z szybkim quizem dotyczącym naszego Ruchu. Następnie Jarek Szydłak, odpowiedzialny za diakonię wyzwolenia w archidiecezji gdańskiej starał się nam ukazać Krucjatę jako atrakcyjną czterdziestolatkę i pobudził nas do refleksji nad aktualnością KWC po to, aby tego czasu, jaki daje nam Ruch, nie zmarnować. Wskazał, że Krucjata ma swoje źródło w misji Chrystusa, który przyszedł do nas z ewangelią wyzwolenia. Podkreślał, że ma ona prawdziwy sens tylko wówczas, gdy jest podejmowana z miłości. Uzbrojeni w gotowość ofiary z siebie powinniśmy walczyć o wolność człowieka, zwłaszcza że coraz to nowsze obszary są bezczeszczone. Ważne, abyśmy nie zamykali się w swoim środowisku oazy i zachęceni naukami proroka – naszego Założyciela i współczesnych papieży walczyli o nową kulturę, ludzkie życie, prawdę i integralną ekologię.

Postawa pysznego faryzeusza i pokornego celnika towarzyszyła nam w Namiocie Spotkania i w czasie Eucharystii. Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel w homilii podkreślił: „Niech ta dzisiejsza przypowieść będzie dla nas wezwaniem do wewnętrznej przemiany. My jako ci, którzy jesteśmy blisko Pana Boga, niestety możemy wpaść w pułapkę, w którą wpadli faryzeusze. Wydaje się nam, że jesteśmy lepsi – innymi gardzimy. Zdaje się nam, że jesteśmy usprawiedliwieni. (…) Nie powinniśmy nigdy z wyższością patrzeć na innych. (…) Eksponowanie siebie prowadzi do upadku”.

Po obiedzie w grupach diakonijnych i kręgu filialnym dzieliliśmy się owocami KWC w naszych środowiskach i możliwościami działań wobec nowych wezwań, o których była mowa podczas 44 Kongregacji Odpowiedzialnych. Godzina odpowiedzialności była szansą na podzielenie się konkretnymi kierunkami działań na nowy rok. Zapadły nam w pamięci niektóre z nich:

– wszelkie inicjatywy powinny brać początek w Eucharystii;
– staranne przygotowanie Godziny Odpowiedzialności i Misji podczas Dni Wspólnoty;
– walczyć o prawdę – nazywając rzeczy po imieniu;
– uwrażliwianie na współczesne zagrożenia ludzkiej wolności;
– nie realizować pomysłów jednej osoby – poddać je rozeznaniu wspólnoty;
– podejmować modlitwę za tych, co odeszli od Kościoła;
– propagować uroczystości komunijne bez alkoholu;
– promować właściwą wizję małżeństwa i rodziny /tydzień małżeństwa/;
– uwrażliwianie na piękno świata podczas wypraw otwartych oczu i czasu dla rodziny;
– częstsze świadectwa członków KWC podczas Dni Wspólnoty;
– promować kampanie Ruchu.

Nasz Dzień Wspólnoty zakończyliśmy nieszporami, którym przewodniczył ksiądz Waldemar Konczalski – moderator RŚ-Ż diecezji toruńskiej. Nawiązując do czytania z Listu do Koryntian uzmysłowił nam, iż Krucjata Wyzwolenia Człowieka to konkretna łaska, którą daje nam w ręce sam Pan Jezus. On jest tym, który wyzwala. Powinniśmy czerpać od Niego siłę do wyzwalania innych. On ma być na pierwszym miejscu i uczy nas, abyśmy szli do tych, którzy wyzwolenia potrzebują. Abyśmy na próżno nie przyjmowali Jego łaski

Dziękujemy wspólnocie z diecezji toruńskiej za gościnność.

Bernadeta i Andrzej
diecezja elbląska

← Wstecz