Przejdź do treści

DWDD – filie warszawska i pelplińska

Jesienny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych anno domini 2020 pod hasłem Dojrzałość w Chrystusie był nietypowy chyba dla wszystkich filii Ruchu Światło-Życie. Po raz pierwszy bowiem, także w naszej filii warszawskiej, odbył się ten dzień ONLINE. To przecież nie pierwsze spotkanie członków Ruchu, które odbywa się online, ale jednak datę 14 listopada 2020 zapamiętamy jako pierwsze DWDD online. Jak wiemy w tym trudnym czasie epidemicznym było to jedyne rozwiązanie, które okazało się modlitewną i radosną formą przeżycia czasu we wspólnocie.

Punktualnie o godz. 10:00 przed ekranami komputerów zgromadziło się wiele osób, okienek zgłaszających się przybywało w tym czasie bardzo dużo i było ich około 60, a biorąc pod uwagę fakt, że w wielu okienkach pojawiły się po 2 osoby, to liczba uczestników była imponująca. Wśród uczestników były jak zawsze pary diecezjalne całej filii, księża moderatorzy Ruch i moderatorzy DK oraz młodzież i małżeństwa zaangażowane w posługę diakonijną.

Tradycyjnie już chyba, w imieniu własnym, a także moderatora filii ks. Aleksandra Suchockiego i sekretarki filii Ani Pełki, powitała nas para filialna Beata i Jarek Bernatowiczowie. To oni poprowadzili zawiązanie wspólnoty i modlitwę do Ducha Świętego. W ramach zawiązania wspólnoty najpierw witaliśmy się diecezjami, za pośrednictwem moderatorów diecezjalnych Ruchu lub par diecezjalnych, a następnie diakoniami, za pośrednictwem przedstawicieli centralnych diakonii Ruchu. Wszyscy nas serdecznie powitali i życzyli nam dobrego dnia wspólnoty.

Słowo wprowadzające w tematykę spotkania skierował do nas ksiądz Aleksander, który mówił o aktualnym czasie, o sytuacji w jakiej teraz się znajdujemy, a słowo, które najpełniej charakteryzuje ten czas, to ZAMĘT. Zamęt na różnych płaszczyznach: świata, który jest ogarnięty pandemią i związanymi z nią problemami, zawirowaniami, kościoła, który przeżywa tyle ataków i Kościoła, którym jesteśmy My sami, często także zagubieni. Musimy odpowiedzieć na pytanie, jak sobie z tym radzimy i na ile jesteśmy dojrzałymi chrześcijanami? Nasza dojrzałość sprawdza się przez to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych ludzi: czy chcą chętnie przebywać z nami, czy proszą nas o modlitwę w ich sprawach? Wszystko co nas otacza, pomimo takiego wszechogarniającego zamętu, jest zanurzone w Bożej nadziei i miłości, i do niej dąży.

Następnie odmówiliśmy wspólnie modlitwę przedpołudniową i krótkimi ogłoszeniami technicznymi w kwestii spotkań diakonijnych zakończyliśmy tę część spotkania.

Takie punkty DWDD jak Namiot Spotkania czy Eucharystia każdy z uczestników odbył w dogodnym dla siebie momencie dnia.

O godz. 11:30 rozpoczęły się spotkania online w poszczególnych grupach diakonijnych. Spotkanie kręgu filialnego rozpoczęliśmy od dzielenia się życiem: w jego ramach pary diecezjalne podzieliły się swoim życiem rodzinnym i życiem diecezji, a także odniosły się do ostatniego, październikowego Listu Kręgu Centralnego. Następne części kręgu filialnego miały swój typowy przebieg: modlitwa do Ducha Świętego, dzielenie się słowem Bożym, modlitwa spontaniczna, tym razem uwielbienia i prośby, a przez ręce Maryi powierzyliśmy wszystkie wypowiedziane i niewypowiedziane sprawy Jezusowi, rozważając tajemnicę różańca. Podczas dzielenia się posługą rozmawialiśmy na temat organizowania rekolekcji, za które odpowiedzialność ponosi zawsze para diecezjalna, a w tym niepewnym czasie epidemicznym jest ona jeszcze bardziej wymagająca. Temat formacyjny mamy jeszcze szczegółowo omówić na dialogu małżeńskim.

Pomimo tego, że nie mogliśmy spotkać się osobiście, to jednak był to wspaniale spędzony czas. Dziękujemy Bogu za dar spotkania.

Katarzyna i Sławomir Ślusarzowie
para diecezjalna drohiczyńska

DWDD to spotkanie diakonii Ruchu Światło-Życie funkcjonujących w diecezjach danej filii. Nasza filia to filia pelplińska, do której wchodzą diecezje: bydgoska, elbląska, gdańska, gnieźnieńska, pelplińska, toruńska, warmińska. DWDD, czyli Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych odbywa się dwa razy do roku – jesienią i wiosną. Z powodu epidemii wiosennego spotkania w tym roku nie było. Jesienne też „zawisło na włosku”. Jednakże organizatorzy nie poddali się i zorganizowali je w formie zdalnego webinarium.

Najpierw było spotkanie ogólne dla wszystkich rozpoczęte modlitwą i wprowadzeniem do całego dnia. Obejrzeliśmy też pasjonujące świadectwa dotyczące dojrzałości w Chrystusie widzianej z różnych perspektyw.

Druga część spotkania była spotkaniami w grupach. Poszczególne diakonie (ewangelizacji, komunikowania społecznego, liturgiczna i muzyczna, modlitwy, oaz rekolekcyjnych, społeczna, wyzwolenia, życia, Domowy Kościół) przeszły na swoje webinaria. My uczestniczyliśmy w kręgu filialnym Domowego Kościoła. Wiodącym tematem naszego spotkania były refleksje związane z Listem Kręgu Centralnego z października 2020 r.

Znakiem, że DWDD w formie online było zasadne, był fakt, że spośród ośmiu małżeństw uczestniczących w kręgu filialnym 5 już było doświadczonych przez chorobę covid-19, a jedno uczestniczyło leżąc z widocznymi objawami w łóżku. Jednak taki kontakt i wymiana doświadczeń chociaż zdalnie też są wartościowe, przydatne, a wręcz konieczne.

Kasia i Marek Kalczyńscy
para diecezjalna toruńska

 

 

← Wstecz