Przejdź do treści

Droga krzyżowa w Centralnym Domu Rekolekcyjnym DK w Krościenku

Wnikliwi czytelnicy zapewne zauważyli w poprzednim numerze Listu DK zapowiedź, że w Krościenku, przy ul .Jagiellońskiej 100 powstaje droga krzyżowa, być może kogoś zaintrygowało zdjęcie moderatora krajowego DK z dużym krzyżem… Dziś, niespełna cztery miesiące od daty owego zdjęcia, zapowiedź jest dokonanym faktem, za co Bogu niech będą dzięki!

Dokładnie tak, jak w przypadku wszelkich poprzednich, większych i mniejszych prac na Jagiellońskiej, Pan Bóg dobitnie daje nam doświadczyć prawdziwości Słowa, że jeżeli On sam nie zbuduje, to nasz ludzki wysiłek jest na próżno. Tak było i teraz – ile planów, spotkań, koncepcji, obaw… A On sam wybrał czas i ludzi. Zaczęło się od planowanej już wcześniej wycinki części drzew – oprócz specjalistycznej firmy, która zajęła się kilkoma najwyższymi, wycinką pozostałych (czyli dużą większością) dowodził nasz sąsiad. A potem to już samo się toczyło – od pomysłu, przez kolejne telefony i polecenia znajomych, lokalną firmę budowlaną, która w środku sezonu miała wolny termin „od jutra”, po kolejnych wykonawców różnych elementów. Pan Bóg sam dopasowywał wszystkie części tej skomplikowanej układanki, aż powstało piękne dzieło: biegnące wzdłuż kilku poziomów zbocza ażurowe chodniki, przy których stoją proste, drewniane krzyże z numerami kolejnych stacji, osadzone na kamiennych podmurówkach. Dodatkowo, niejako „za ciosem”, obok dwóch dotychczasowych altan powstała trzecia, mała altanka („niebieski domek”) została gruntownie wyremontowana i ocieplona, a figura Matki Bożej zyskała nowy blask i nową, oświetloną grotę z drewnianym zadaszeniem. Wszystkimi nowościami mogli cieszyć się uczestnicy tegorocznych rekolekcji wakacyjnych: oazy rodzin I i II stopnia dziewiątego dnia rekolekcji przeżywały nabożeństwo drogi krzyżowej już w nowym miejscu, wszystkie kręgi mogły spotykać się w altanach, mała altanka stała się doskonałym miejscem na spokojną rozmowę lub spowiedź, a grota Matki Bożej była celem wieczornych, cichych spacerów i indywidualnej modlitwy.

Zwieńczeniem było popołudnie 21 sierpnia, kiedy to w gronie uczestników trwającej Oazy Rekolekcyjnej Diakonii Rekolekcji II stopnia, w obecności pary krajowej i moderatora krajowego DK oraz moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie, bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie uroczyście pobłogosławił nową drogę krzyżową.

Wraz z Niepokalaną śpiewamy radosne Magnificat za wielkie dzieła, jakie czyni – większe niż prosimy i rozumiemy! I zapraszamy na Jagiellońską!

Maria Różycka
Sekretariat DK

← Wstecz