Przejdź do treści

APEL RADY STAŁEJ KEP i APEL CDŻ

Sytuacja społeczna ostatnich dni nie pozwala na obojętność wobec otaczającej nas rzeczywistości. Jako członkowie Domowego Kościoła zastanawiamy się, jakie kroki powinien podjąć każdy z nas w obecnym czasie.. Pomocą we właściwym rozeznaniu, stają się skierowane do nas dzisiaj apele Rady Stałej KEP oraz Centralnej Diakonii Życia.
(K. P. Maciejewscy)

W Apelu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała 28 października br. biskupi napisali m. in. :

„Papież Franciszek prosił dzisiaj Boga, „aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości”. Przykazanie miłości nakłada na nas ważny obowiązek troski, pomocy i ochrony, której potrzebują matki i rodziny przyjmujące i wychowujące chore dzieci. Dziękujemy wszystkim wspólnotom i instytucjom, które od lat to robią i zwracamy się z apelem do parafii, ruchów katolickich i innych organizacji kościelnych, o podejmowanie konkretnych inicjatyw wychodzących naprzeciw tym, którzy takiej pomocy, tak indywidualnej, jak i instytucjonalnej, potrzebują i będą potrzebować. Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem i wspierał chroniące je inicjatywy.”

Pełna treść apelu:  https://episkopat.pl/rada-stala-kep-wzywamy-do-dialogu-spolecznego-i-poszanowania-godnosci-kazdego-czlowieka/

 

Apel Centralnej Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie

Drodzy Członkowie Ruchu Światło-Życie oraz wszyscy, którzy chcecie działać na rzecz życia. W tym trudnym pod wieloma względami czasie potrzebne jest nasze świadectwo i konkretna pomoc.

Centralna Diakonia Życia RŚŻ zachęca do:
– modlitwy o pojednanie w naszym społeczeństwie
– podejmowanie postu w tej intencji
– podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącej pomocy dla osób niepełnosprawnych https://pro-life.pl/petycja/#podpisy
– tych, który jeszcze tego nie zrobili – do podjęcia się konkretnej pomocy konkretnej rodzinie zajmującej się osobami z niepełnosprawnościami. Może być to rodzina z Waszej parafii czy środowiska, rodzina znana z mediów czy mająca konto w jednej z  fundacji (siepomaga, pomocdzieciom… czy innych). Chodzi o to by każdy z nas w miarę swoich możliwości sam lub z kilkoma innymi osobami starał się wspierać konkretną rodzinę co miesiąc określoną kwotą … lub inną potrzebną pomocą.

Niech naszą odpowiedzią na agresję i słowa nienawiści będzie sianie dobra.

Aleksander i Agnieszka Jaromin
Odpowiedzialni za Centralną Diakonię Życia
wraz z wszystkimi członkami CDŻ

 

tekst „Modlitwy o pokój”, przygotowanej na ten czas podczas posiedzenia Rady Stałej:

MODLITWA O POKÓJ 

(na motywach Listu do Efezjan]

Panie Jezu Chryste,

Ty, który jesteś naszym pokojem,

Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,

Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,

Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!

Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;

Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.

Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.

Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.

Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!

Modlimy się za wszystkich!

O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;

Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.

Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.

Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;

Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.

Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.

Amen.

 

← Wstecz