Przejdź do treści

37 Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Katowice 30.09.2017

W bieżącym roku przypada 60. rocznica powstania Krucjaty Trzeźwości, przemianowanej rok później na Krucjatę Wstrzemięźliwości, której siedzibę stanowił barak przy ulicy Jordana w Katowicach.

8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, po raz pierwszy publicznie ogłoszono Krucjatę Trzeźwości w Piekarach, przed Cudownym Obrazem Panienki Piekarskiej, nad grobem ks. J. A. Ficka. Tydzień później, w uroczystość Siedmiu Boleści NMP, ogłoszono ją w Tychach: przed ołtarzem, nad którym pod Krzyżem stoi Matka Boleściwa i św. Maria Magdalena, nad grobem ks. J. Kapicy.

Te dwa fakty wskazują, iż ruch Krucjaty Trzeźwości pragnął świadomie nawiązać do obu tych wielkich działaczy antyalkoholowych i dobroczyńców ludu śląskiego. Pragnął z nich uczynić swoich wodzów i nauczycieli. Oni bowiem byli wyrazicielami dwóch podstawowych idei Krucjaty Trzeźwości: idei maryjnej i idei abstynenckiej.

W 40. rocznicę październikowych objawień fatimskich inicjator Krucjaty, czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, następująco pisał o niej na łamach pierwszego numeru „Niepokalana Zwycięża”, dodatku do „Gościa Niedzielnego”:

W wydarzeniu tym splatają się trzy nurty maryjne Krucjaty Trzeźwości: nurt różańcowo‑fatimski (różaniec i ofiara jako środki wiodące do zwycięstwa), nurt jasnogórski (Krucjata to odcinek walki o realizację ślubów) i nurt maksymilianowski (zaczerpnięcie z hasła o. Kolbe „Immaculata vincet” – „Niepokalana zwycięży” – przez zawierzenie się Jej).

PROGRAM PIELGRZYMKI

10.00   Nabożeństwo słowa Bożego

(Kościół Wotum Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności, Katowice, ul. Gawronów 20)

11.45   Droga krzyżowa (przez park Kościuszki)

14.00   Msza święta (Katedra Chrystusa Króla, ul. Plebiscytowa 49A)

  • PO MSZY ŚWIĘTEJ:

Event „Prawda, Krzyż, Wyzwolenie. Ks. Franciszek Blachnicki wychowawcą wolnych ludzi”

(deptak przy ul. Jordana)

  • Głoszenie Ewangelii Wyzwolenia
  • Świadectwa wolności i wyzwolenia
  • Śpiew i integracja

W czasie trwania eventu możliwość spożycia gorącego posiłku (plac między katedrą a kurią, ul. Jordana)

18.00   Koncert zespołu niemaGotu

← Wstecz