Przejdź do treści

Pobierz logo w pełnej rozdzielczości

Bal na 50 lat DK – archidiecezja warszawska

Ach, cóż to był za Bal!

Bal na sto par! (dokładnie 146 par i 6 kapłanów). Już 26-ty raz pary Domowego Kościoła bawiły się w sobotnią karnawałową noc. Tym razem również chcieliśmy w ten sposób świętować jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła w Polsce. Hasłem przewodnim balu było „Stuknęła nam 50-tka”.
Kolory, przebrania, oryginalne kreacje to coś co lubimy najbardziej. W tym roku przypadł bal w formie przebieranej, to moja ulubiona forma. Po całym roku bycia poważnym i ułożonym w tę jedną noc mieliśmy możliwość ponieść się fantazji, bawić się kolorami i materiałami. Na parkiecie tańczyły obok siebie nie tylko pary w strojach wypożyczonych, wiele osób włożyło wysiłek, żeby samodzielnie skomponować ciekawą postać. Widzieliśmy pilotów, Egipcjan czy gangsterów a także bardzo kolorowe przebrania jak hipisi, Szkoci czy pszczółka i pszczelarz.

Ten bal był szczególny, ponieważ odbywał się w nowym miejscu. Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do pięknej sali w Strzeniówce, ale tym razem gościł nas hotel Groman w Sękocinie Starym. Piękna sala pomieściła wiele par. Nie zabrakło pysznego jedzenia, deserów, wybornej kawy i napojów bezalkoholowych. Również w nowym miejscu zabawę zagwarantował nam znany i ukochany zespół VERUS.

Tradycji stało się zadość i nie zabrakło loterii fantowej (jedną z nagród był specjalnie wydrukowany na  jubileusz kalendarz ścienny), prowadzonej w tym roku sprawnie przez Kasię i Andrzeja Sawickich. Była licytacja niesamowitych obrazów. Łącznie zebraliśmy ponad 12 tysięcy złotych, które zasiliły fundusz rekolekcyjny. Był tradycyjny konkurs na najciekawsze przebranie. Spośród tak niesamowitych kreacji niełatwo było wybrać jedną parę. O wygranej przesądziły dwa głosy, to świadczy o niesamowitości przebrań. Wygrała para przebrana za śpiochów, którzy o tym, że idą na bal dowiedzieli się dopiero dzień przed jego rozpoczęciem. Jak sami o sobie powiedzieli – zaspali, a w związku z tym wybrali nocne a dokładniej pościelowe kreacje.

Bal nie odbyłby się bez zaangażowania Elżbiety i Grzegorza Kolasińskich, w tym roku przebranych za parę kolorowych klaunów, którzy od lat podejmują się (w tym roku po raz 21!) tej wspaniałej posługi. Cieszymy się, że w tym roku po trudach pandemii udało nam się ponownie wspólnie spotkać i bawić do białego rana. Co roku widzimy nowe twarze, chętnie za rok zobaczymy też Wasze.

Iwona i Artur Meller

Diecezja bydgoska – świętowanie

W czerwcu bieżącego roku minie 50 lat, od kiedy całe dzieło Ruchu zostało oddane Niepokalanej, Matce Kościoła.

Z tej okazji zrodził się pomysł wykonania kopii posągu Niepokalanej z Krościenka. Niezbyt dużych rozmiarów figurka miałaby peregrynować we wspólnocie DK naszej diecezji.

Od pomysłu do jego realizacji droga nie była prosta. Czy moderator wyrazi zgodę? Kto mógłby sprostać zadaniu? Jakie wymagania postawić wykonawcy? Ostatecznie ustalono, że figurka – strukturą i kolorem zbliżona do oryginału – będzie miała ok. 65 cm wysokości. Jej wykonania podjął się Andrzej Delikta.

Z relacji autora wiemy, że po wnikliwym zapoznaniu się z historyczną i fotograficzną dokumentacją krościeńskiej Niepokalanej, stworzył model z gliny, a po nim specjalną formę, by móc wykonać odlew. Wszystkich szczegółów swojego warsztatu nam nie ujawnił. Ostatecznie powstała rzeźba  z kompozycji  żywicy akrylowej, połączone ze sproszkowanym włoskim marmurem Carrara.

7 grudnia, w wigilię święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w Bydgoskiej Farze, ks. Paweł Rybka dokonał poświęcenia kopii figury Niepokalanej, Matki Kościoła.

Andrzej Delikta

Maluje od zawsze. Jego płótna zdobią wnętrza wielu domów w Polsce i na świecie. Jest

autorem kilkunastu portretów sakralnych, rzeźb, które można zobaczyć w kościołach diecezji

bydgoskiej, gnieźnieńskiej i toruńskiej. Jest także autorem mozaiki ołtarza Miłosierdzia

Bożego w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy.

W dniu 10 stycznia br. rozpoczęła się peregrynacja figury Niepokalanej Matki Kościoła.

Peregrynacja zaplanowana jest na około dwa, trzy lata. Figura wędrować będzie po Rodzinach Domowego Kościoła.

Gromadźmy się całą rodziną, powierzajmy Niepokalanej nasze radości, smutki, trudności. 

Odmawiajmy akt konstytutywny prosząc o łaskę wiary.

Poniżej zdjęcia z domu Ewy i Rafała – pierwszej rodziny, która gościła MARYJĘ.

Akt konstytutywny Ruchu Światło-Życie to akt oddania naszej Wspólnoty, Niepokalanej Matce Kościoła. Dokonał tego kard. Karol Wojtyła 50 lat temu – 11 czerwca 1973 r.

Ks. F. Blachnicki nazwał ten akt aktem konstytutywnym, gdyż wierzył, że oddanie się z Maryją Chrystusowi jest źródłem żywotności Kościoła i Ruchu.

Agnieszka i Rafał Staszewscy (Para diecezjalna d. bydgoskiej)

Ks. Wenancjusz Zmuda (Moderator Diecezjalny d. bydgoskiej)

50-lecie DK w diecezji kieleckiej

W poniedziałek 1 maja wspólnota Domowego Kościoła diecezji kieleckiej zgromadziła się licznie w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Imielnie, by świętować Jubileusz 50-lecia. To tutaj posługę proboszcza pełni ksiądz Mariusz Koza, moderator DK naszej diecezji, i dlatego właśnie tutaj zaplanowaliśmy nasze radosne spotkanie. Rozpoczęliśmy modlitwą do Ducha Świętego oraz prośbą o wstawiennictwo naszego założyciela ojca Franciszka. Potem krótką konferencję wygłosił ksiądz moderator, przypominając nam o trzech filarach formacji: Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, 15-dniowych rekolekcjach oraz diakonii. Zwrócił uwagę, że dziś może nawet jeszcze bardziej niż w czasach powstawania Krucjaty Wstrzemięźliwości konieczne jest wychowywanie siebie i innych do wolności. Zachęcał do wyjazdu na rekolekcje i przypomniał, że dwa tygodnie dają nam możliwość wyjścia na pustynię i oderwania się od tego, co wiąże nas w codzienności, by prawdziwie usłyszeć głos Boga. Wejście w bliską relację z Panem powinno owocować służbą, najpierw wobec najbliższych, a potem we wspólnocie i kościele. Po konferencji rozpoczęło się Zgromadzenie Eucharystyczne pod przewodnictwem biskupa pomocniczego księdza Andrzeja Kalety. Po Mszy świętej przejechaliśmy do jednej z sąsiednich wiosek, aby korzystając z gościnności mieszkańców, bawić się wspólnie na rodzinnym pikniku, tańcząc, grillując i rozmawiając. Jak przystało na złote gody, zabawę rozpoczęliśmy uroczystym polonezem, którego poprowadziła pierwsza para diecezjalna naszej diecezji Wiesława i Eugeniusz Glitowie. Cieszy nas ogromnie, że tak wiele osób przyjęło nasze zaproszenie. Poczynając od księdza biskupa, poprzez kapłanów moderatorów kręgów, członków DK obecnych a także tych, którzy na ten moment nie formują się w kręgach, oraz mieszkańców parafii, którzy nie tylko nas ugościli, ale też modlili się razem z nami podczas Mszy świętej, a potem dołączyli do pikniku. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci członków wspólnoty do udziału w centralnych obchodach na Jasnej Górze we wrześniu, gdzie planujemy udać się w pielgrzymkowym nastroju autokarem. Niech Pan będzie uwielbiony we wspólnocie naszej diecezji!

Link do relacji: https://kielce.tvp.pl/69570353/piknik-rodzinny-wspolnoty-domowego-kosciola-diecezji-kieleckiej

Paulina i Grzegorz Toporek, para diecezjalna

Autorzy zdjęć: Tomasz Krzysztofik, Krzysztof Hajduk i Wojciech Góźdź