Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Założyciel
Modlitwa za wstawiennictwem Sługi Bożego
 
Postać założyciela
 
Serwis poświęcony Ks. Franciszkowi Blachnickiemu
 
Założyciel w aktualnościach
 
Założyciel w Listach DK
 
Siostra Jadwiga Skudro
 

List`99: stycze - luty 2006

Eucharystia szkołą życia według woli Bożej

W Eucharystii dokonuje się nasze przemienienie poprzez zjednoczenie z Chrystusem. Chrystus jest obecny jako Ten, który uwielbił Ojca, który doskonale umiłował Ojca i wypełnił wobec Niego wszystkie obowiązki. Dlatego w chwili, gdy Chrystus uobecnia się przez swoją ofiarę największej miłości, rozbrzmiewa głos Ojca: Oto Syn mój miły, w którym mam upodobanie. Ojciec, w tym momencie, kiedy łączymy się z Chrystusem w Eucharystii, ogarnia nas wszystkich spojrzeniem swego upodobania. Wszyscy jesteśmy umiłowanymi dziećmi Bożymi. Dlatego po przeistoczeniu we Mszy świętej, po przemienieniu przez Chrystusa i z Nim zjednoczeni wszyscy mówimy "Ojcze nasz, który jesteś w niebie...".
Musimy jednak pamiętać, że ta przemiana jest równocześnie czymś zadanym. Bóg Ojciec w chwili przemienienia mówi nie tylko te słowa świadectwa: To jest Syn mój umiłowany, ale mówi także do Apostołów i do nas wszystkich: Jego słuchajcie. To przemienienie musi dotyczyć całego naszego życia, a dokonuje się wtedy, gdy słuchamy Syna Bożego, gdy wypełniamy Jego słowa, kiedy przyjmujemy je jako zasadę naszego postępowania, a więc jeżeli czynimy je słowami życia, jeżeli idziemy za Chrystusem i naśladujemy Go. Nasza przemiana dokonuje się stopniowo, nowy człowiek rozwija się w nas, nie jest czymś gotowym.
Nowy człowiek będzie się w nas rozwijał i będzie zmierzał do swojej pełni, jeżeli będziemy wierni codziennej pracy nad sobą, pracy nad przemianą w nas starego człowieka w nowego, jeżeli będziemy coraz wierniej wykonywali słowa i zalecenia Chrystusa. Chwilą ostatecznego i pełnego przemienienia będzie chwila śmierci. Wówczas ostatecznie odrzucimy starego człowieka, wejdziemy przemienieni w nowe życie, wtedy chwała Boża już w nas obecna objawi się na zewnątrz.

ks. Franciszek Blachnicki,
Eucharystia pokarm na całe życie,
Wydawnictwo Światło-Życie Kraków 2004, s. 112 i 113© 2001-2013 Centralna Diakonia DK