Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Założyciel
Modlitwa za wstawiennictwem Sługi Bożego
 
Postać założyciela
 
Serwis poświęcony Ks. Franciszkowi Blachnickiemu
 
Założyciel w aktualnościach
 
Założyciel w Listach DK
 
Siostra Jadwiga Skudro
 

List`88: stycze - kwiecie 2002

KWC - aktem patriotyzmu

Trzeba stwierdzić z radością, że w Polsce dojrzewa coraz bardziej świadomość zależności pomiędzy wyzwoleniem narodu a alkoholizmem. Coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć, że wyrzeczenie się alkoholu i walka z pijaństwem jest czynem patriotycznym i coraz więcej powstaje inicjatyw mających na celu wytrzeźwienie narodu. Akcja ta prowadzona jest w wielu ośrodkach w oparciu o Kościół [...].
Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka muszą sobie na nowo uświadomić, że są w posiadaniu jedynego klucza do rozwiązania w Polsce problemu alkoholizmu i do wyzwolenia narodu od tej klęski, stawiającej pod znakiem zapytania jego suwerenność. Kluczem tym jest zrozumienie niezastąpionej roli całkowitej, dobrowolnej abstynencji w ratowaniu alkoholików i zwalczaniu społecznej klęski alkoholizmu oraz zdecydowane oparcie całej Krucjaty Wyzwolenia na praktykowaniu i propagowaniu całkowitej abstynencji.
Ruch KWC przez to, że określa się jako ruch abstynencki, może stać się kluczem do rozwiązania tego palącego, narodowego problemu i dzięki temu może i powinien on odgrywać w tej walce o być albo nie być narodu rolę niezastąpioną. Ruch KWC posiada klucz do rozwiązania problemu alkoholizmu również dzięki temu, że przynosi skuteczną motywację praktyki abstynencji, która może przekonać każdego rozumnego i szlachetnego człowieka, posiadającego poczucie odpowiedzialności za braci i za cały naród. [...]
KWC stawia u podstaw decyzji abstynenckiej pytanie Chrystusa skierowane po zmartwychwstaniu do Piotra: "Czy miłujesz mnie więcej niż inni?" Decyzję abstynencji, która jest często związana z wielkoduszną ofiarą, można podjąć tylko z miłości do Chrystusa i do drugiego człowieka, któremu chce się w ten sposób realnie pomóc do wyzwolenia się z niewoli alkoholu. Decyzja abstynencji jest podaniem ręki słabemu bratu, który o własnych siłach nie może się uniezależnić od alkoholu. Decyzja abstynencji powinna ponadto wyrastać z poczucia odpowiedzialności za naród, za jego przyszłość i suwerenność, za jego duchową kulturę i za dorastające w nim młode pokolenie. Jest wiec aktem patriotyzmu i autentycznej miłości bliźniego, prawdziwym czynem wyzwoleńczym. Członkowie KWC powinni być głęboko przekonani o wartości tak pojętej decyzji abstynenckiej, o jej konieczności dla ratowania narodu [...].
Wiadomo, że KWC jest inicjatywą oazowego Ruchu Światło-Życie, podjętą jako odpowiedź na apel Papieża do Polaków, wypowiedziany na audiencji pożegnalnej dla Polaków w Rzymie po inauguracji pontyfikatu. Jest ona jakby emanacją Ruchu i jest jego pierwszorzędną służbą na rzecz dobra i wyzwolenia narodu. Czy świadomość tej służby jest już dostatecznie rozwinięta w Ruchu, czy cały Ruch czuje się odpowiedzialny za tę sprawę, czy cały Ruch, we wszystkich swoich członkach znajduje się w pierwszych szeregach Krucjaty - jako jej właściwy podmiot? Stawiając te pytania chciałbym jeszcze podkreślić, że KWC jest w obecnej sytuacji prawdziwym testem weryfikującym dla Ruchu Światło-Życie. Jest sprawdzianem, czy Ruch poważnie traktuje swój najgłębszy charyzmat wyrażony w znaku: Fos-Dzoe - Światło-Życie. [...] Jestem głęboko przeświadczony, że jeżeli Ruch Światło-Życie nie podejmie z głębokim przekonaniem i wielką gorliwością wezwania do służby wyzwolenia poprzez dzieło KWC, nie odpowie na skierowane do niego w obecnej chwili wezwanie Boże, nie odczyta należycie znaków czasu, nie spełni oczekiwań Papieża, Kościoła polskiego i narodu.

ks. Franciszek Blachnicki
Charyzmat i wierność, wyd. Maximilianum,
Carlsberg 1985, s. 198, 200-202.© 2001-2013 Centralna Diakonia DK