Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Założyciel
Modlitwa za wstawiennictwem Sługi Bożego
 
Postać założyciela
 
Serwis poświęcony Ks. Franciszkowi Blachnickiemu
 
Założyciel w aktualnościach
 
Założyciel w Listach DK
 
Siostra Jadwiga Skudro
 

List`101: czerwiec - sierpie 2006

Droga formacyjna w Ruchu Światło-Życie i Domowym Kościele - konspekt I

Droga Nowego Człowieka, którą można by też nazwać drogą ucznia Chrystusa, albo drogą ku dojrzałości chrześcijańskiej, zgodnie ze schematem katechumenatu dzieli się na trzy okresy:
  • okres ewangelizacji,
  • okres właściwego katechumenatu,
  • okres tzw. mystagogii.
Okres ewangelizacji w systemie deuterokatechumenalnym Ruchu Światło - Życie poprzedza oazę rekolekcyjną I stopnia. Celem tego okresu jest doprowadzenie do religijnego przebudzenia przez osobiste spotkanie z Chrystusem i przyjęcie Go przez wiarę w Duchu Świętym jako swojego Pana i Zbawiciela. Dokonuje się to poprzez rekolekcje ewangelizacyjne lub przez indywidualną ewangelizację. Po ewangelizacji następuje okres postewangelizacyjny, którego celem jest weryfikacja motywów nawrócenia i umocnienie decyzji przyjęcia Chrystusa. Okres ten może trwać do jednego roku. Oaza Nowego Życia I stopnia jest momentem przejścia do właściwego deuterokatechumenatu, czyli włączenia się do grupy uczniów, pragnących wejść na drogę wiodącą do dojrzałej wiary. Pierwszy rok formacji deuterokatechumenalnej jako kontynuacja oazy I stopnia koncentruje całą formację wokół Słowa Bożego i wiary. Proponuje się w tym roku program tzw. Dziesięciu kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej.
Oaza II stopnia z następującym po niej drugim rokiem formacji deuterokatechumenalnej jest okresem pogłębionej inicjacji liturgiczno-sakramentalnej. Kończy się ten okres odnową przymierza Chrztu świętego podczas przeżywanego w formie rekolekcyjnej Triduum Paschalnego.
Oaza III stopnia odpowiada okresowi mystagogii w programie katechumenatu. Jej temat "Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae" rozpoczyna czas głębszego wprowadzania w  tajemnicę i życie Kościoła - Wspólnoty. Trzeci rok deuterokatechumenatu, następujący po oazie III stopnia, koncentruje się ponadto wokół tematów charyzmatu, powołania i diakonii. W ten sposób przygotowywane jest wejście do wspólnoty Kościoła przez podjęcie w niej określonej diakonii, zgodnie z posiadanym charyzmatem, co ma być trwałym owocem całej formacji deuterokatechumenalnej i zarazem zakończeniem formacji podstawowej w ramach pedagogii Nowego Człowieka.

Ks. Franciszek Blachnicki
Ruch Światło-Życie jako pedagogia Nowego Człowieka,
w: "Charyzmat Światło-Życie", Lublin 1996, s.43-33© 2001-2013 Centralna Diakonia DK