Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Założyciel
Modlitwa za wstawiennictwem Sługi Bożego
 
Postać założyciela
 
Serwis poświęcony Ks. Franciszkowi Blachnickiemu
 
Założyciel w aktualnościach
 
Założyciel w Listach DK
 
Siostra Jadwiga Skudro
 


Słowo życia na V Niedzielę Wielkiego Postu

U progu Wielkiego Postu czyli okresu przygotowania paschalnego w liturgii spotykamy się ze słowem Chrystusa, którym zwycięża On pokusę szatana: "Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych".
Jest to dla każdej rodziny chrześcijańskiej wezwanie do intensywniejszego pielęgnowania praktyki "słowa życia", dzięki której właśnie realizujemy postulat "życia słowem, które pochodzi z ust Bożych". Dla ułatwienia tej praktyki, podajemy znów kilka myśli do czytań każdej niedzieli Wielkiego Postu roku C.

Piąta niedziela Wielkiego Postu
Czytania: : Iz 43, 16-21
 Flp 3, 8-14
 J 8, 1-11

Przez śmierć do zmartwychwstania.
Od dzisiejszej niedzieli liturgia wielkopostna podejmuje bardziej zdecydowanie wątek tematyczny Tajemnicy Paschalnej Chrystusa i naszego udziału w niej, który w pełni zapanuje od następnej Niedzieli Palmowej Męki Pańskiej.
"Pozyskać Chrystusa" i "znaleźć się w Nim" to również dla nas jedyny, centralny problem życia, najwyższa wartość, dla której ze św. Pawłem "wszystko musimy uznać za stratę".
W jaki sposób ma się dokonać to poznanie Chrystusa, które wg św. Pawła jest równoznaczne ze zjednoczeniem i "znalezieniem się w Nim"?
Musimy najpierw głęboko w to uwierzyć, że zostaliśmy "pochwyceni przez Chrystusa Jezusa", zostaliśmy objęci, przeniknięci Jego spojrzeniem pełnym miłosierdzia, nie spojrzeniem sędziego, ale Zbawiciela, tym samym spojrzeniem, którym została objęta niewiasta cudzołożna z dzisiejszej Ewangelii.
"Niewiasto... Nikt cię nie potępił?... I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz".
Wiara w taką miłość zbawczą Chrystusa jest początkiem naszego usprawiedliwienia. Dzięki niej każdy z nas może znaleźć się w Nim "nie mając swojej sprawiedliwości, pochodzącej z Prawa, lecz Bożą sprawiedliwość, otrzymaną przez wiarę w Chrystusa, sprawiedliwość pochodzącą od Boga, opartą na wierze".
Dalsze etapy naszego zjednoczenia z Chrystusem, to uczestnictwo w Jego cierpieniach, co z kolei rodzi nadzieje uczestnictwa w Jego zmartwychwstaniu.
"Upodabniając się do Jego śmierci, dojdę jakoś do pełnego powstania z martwych".
Od chwili chrztu świętego - to musimy sobie jasno na nowo uświadomić, życie nasze jest "pochwycone przez Chrystusa" i włączone w rytm Jego Tajemnicy Paschalnej. Zwycięska i przebaczająca miłość Chrystusa ogarniająca nas sprawia, że wszystkie nasze cierpienia włączone w Jego cierpienia, stają się naszym uczestnictwem w Jego przyjściu do zmartwychwstania.
Na tym polega nowe wyzwolenie, zapowiedziane przez proroka Izajasza To już nie tylko przejście przez morze do Ziemi Obiecanej, ale przejście z Chrystusem do chwały nowej Ziemi Obiecanej, ziemi zmartwychwstania i życia wiecznego.


Przejdź do działu SŁOWO ŻYCIA w naszym serwisie

Ks. Franciszek Blachnicki
Domowy Kościół
List do wspólnot rodzinnych nr 9 - 1977© 2001-2013 Centralna Diakonia DK