Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
List`91: I-IV 2003
 
List`90: IX-XII 2002
 
List`89: V-VIII 2002
 
List`88: I-IV 2002
 
List`87: IX-XII 2001
 
List`86: V-VIII 2001
 
List`85: I-IV 2001
 
Więcej Listów
<-- Pop.       Pocz±tek   
Napisz do nas
Napisz do
redakcji Listu DK

 


List`85: styczeń - kwiecień 2001

Od redakcji   Elżbieta i Witold Kowalczykowie (DK, Lublin)
W zaistniałej sytuacji, na prośbę p.o. pary krajowej podjęliśmy się zebrania materiałów i przygotowania kolejnego numeru Listu „Domowy Kościół”. Mamy świadomość, iż w nowych warunkach formuła Listu „Domowy Kościół” wymaga pewnych korekt i uzupełnień. Mamy nadzieję, że zmiany spotkają się z Waszym życzliwym przyjęciem. Z ufnością oddajemy tę sprawę Panu Bogu.

Rozmowa z Anną i Jackiem Nowakami, małżeństwem p.o. pary krajowej Domowego Kościoła   Elżbieta i Witold Kowalczykowie
Jesteśmy małżeństwem od 21 lat, mamy dwoje dzieci w wieku młodzieżowym: 15-letnią córkę i 18-letniego syna. Obydwoje jesteśmy informatykami o specjalności programista komputerowy i w tym zawodzie pracowaliśmy przez szereg lat. Od kilku lat pracujemy w szkole jako nauczyciele informatyki. Jeśli mamy mówić o małżeństwie, to koniecznie chcemy powiedzieć o naszej drodze do małżeństwa, o tym, że bardzo mocno i znacząco pojawił się na niej Bóg: bliski nam, Osobowy, Który poprzez doświadczenie wspólnoty z innymi ludźmi ukazał nam, po co wchodzimy w małżeństwo, czym nasze małżeństwo, a potem rodzina powinna być. Był i jest to dla nas ogromny dar!

Nasz charyzmat

Jeden Ruch, jedna Diakonia, jeden Statut; Decyzja 309. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski   Komunikat Katolickiej Agencji Informacyjnej z dnia 1 XII 2000 r.
Moderator generalny Ruchu Światło-Życie będzie wyłaniany na trwającą trzy lata kadencję. Tak postanawia statut zatwierdzony na 309. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, 1 grudnia w Częstochowie. Biskupi zatwierdzili tymczasowy statut stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” na razie na najbliższe trzy lata. Określa on strukturę ruchu na poziomie diecezjalnym i ogólnopolskim.

Sprawa nazwy gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie   Ks. dr Adam Nita
Kilka lat temu Ksiądz Biskup Gerard Bernacki, ówczesny Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, aby zażegnać napięcia między odpowiedzialnymi gałęzi rodzinnej a resztą odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie oraz aby uniknąć dwuznaczności poprosił, żeby dla gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie używać nazwy: Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie.

Dekret zatwierdzający Zasady DK   Ksiądz Biskup Wiktor Skworc

Potrzeba świadków harmonii   Ks. H.Bolczyk
Rozmowa z moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie ks. Henrykiem Bolczykiem

Przypatrzcie się powołaniu waszemu

Rodzina - „domowym Kościołem”   Ks. Franciszek Blachnicki
Punktem wyjścia jest fakt, że powszechnie przyjęty jest i trwa już od wielu wieków zwyczaj udzielania chrztu dzieciom, a właściwie niemowlętom, krótko po urodzeniu. Przez wiele wieków istniał taki zwyczaj i nikt się nad tym specjalnie nie zastanawiał. Ale dzisiaj coraz częściej podnosi się problem, czy to ma sens, czy nie powinno być inaczej? Otóż praktyka chrztu niemowląt jest bardzo stara. Właściwie sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa i powstała w sposób bardzo naturalny. Chrześcijanie wchodzący w związek małżeński, kiedy z małżeństwa rodziły się dzieci, dążyli w sposób naturalny do tego, żeby ich dzieci jak najprędzej uczestniczyły w tym, co dla rodziców było sprawą jakąś bardzo ważną, istotną wartością, którą przeżywali, a mianowicie, żeby uczestniczyły one w nowym życiu chrześcijańskim przyniesionym przez Chrystusa i Jego Ducha.

Małżeństwo n a p r a w d ę jest drogą do świętości... Apel Krajowej Rady Katolików Świeckich, XI 2000 r.  
W przededniu Kongresu Laikatu Katolickiego w Roku Jubileuszowym, Krajowa Rada Katolików Świeckich w Polsce – po przeprowadzeniu konsultacji z wieloma środowiskami polskich katolików – wyraża przekonanie, że istnieje potrzeba, aby naszej drodze chrześcijańskiego życia w małżeństwie i rodzinie towarzyszyły, uznane przez Kościół, przykłady świętych małżeństw. Naszym zdaniem, powinny to być nie tylko pojedyncze osoby, lecz pary małżeńskie jako święte wspólnoty.

Jak powstawał apel w sprawie świętych małżonków   Agata i Krzysztof Jankowiakowie
O Światowym Kongresie Laikatu pisaliśmy już na łamach „Oazy” i „Wieczernika”. Tu chcielibyśmy podzielić się szczegółami związanymi z apelem, jaki na Kongres przygotowała Krajowa Rada Katolików Świeckich. Apel ten stał się szczególnym polskim wkładem w Kongres. Decyzję o przygotowaniu takiego apelu podjęła Krajowa Rada Katolików Świeckich na posiedzeniu 4 XI 2000 r.

Szukać oparcia w Bogu w Trójcy Jedynym   Igar i Cidinha Fehr ERI END
W miesiącu wrześniu każdy z nas z całą pewnością kieruje swoje myśli ku Santiago de Compostela, gdzie odbędzie się IX Międzynarodowe Spotkanie Ekip Notre-Dame. Santiago de Compostela – to uprzywilejowane miejsce nawróceń: wszyscy obecni tam będziemy się modlić o nasze nawrócenie i nawrócenie tych, których z takiego czy innego powodu tam nie będzie. Ten tydzień stanowić będzie czas obfitości, w którym obecna będzie miłość, jako że zbierzemy się tam w imię Chrystusa, aby uczyć się lepiej żyć w miłości do Ojca, kierowani przez Ducha Świętego.

Miłować i służyć   O. Cristobal Sarrias SJ doradca duchowy ERI END
Życie tych, którzy związali się sakramentem małżeństwa powinno być nacechowane tym pragnieniem. A więc „miłować i służyć”, aby być wiernymi Jezusowi, który zapragnął iść z nimi od pierwszego dnia spotkania. Kiedy kroczymy ku Emaus codzienności, gubiąc się i zniechęcając albo też mając nadzieję, nasz towarzysz drogi zawsze stawia nam pytania. On otwiera przed nami horyzonty wiary, odsłania sens tak wielu chwil, w których jest obecny, a w których my nie jesteśmy w stanie odkryć Jego obecności.

Z życia Domowego Kościoła

Nasze refleksje z Kongregacji Odpowiedzialnych   Teresa i Bernard Szczygielscy
Minął Rok Jubileuszowy, pozostało pragnienie, by nie ustać w drodze, iść dalej, a może, jak oczekuje Ojciec Święty, „wypłynąć na głębię”... Kolejny raz przeżywana Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie pomogła nam utwierdzić się w słuszności wybranej przed dziewiętnastu laty drogi formacji małżeńskiej i duchowej. Była okazją do zweryfikowania swojego miejsca w Kościele, w środowisku, próbą rozliczenia się z wykorzystania otrzymanych darów-charyzmatów. Pragnęliśmy raz jeszcze doświadczyć charyzmatu spotkania, „uczyć się siebie” w tym XXI wieku, zapatrzeć się w świadków.

Modlić się w Kaliszu...   Opr. red.
W dniu 31 marca 2001 r. odbyła się czwarta już pielgrzymka rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Wzięło w niej udział ponad 1300 osób z całej Polski. Pielgrzymów, jak zwykle bardzo serdecznie, przywitali organizatorzy – para diecezjalna kaliska, Danuta i Paweł Macińscy, oraz ks. A. Kostrzewa. W konferencji inaugurującej pielgrzymkę p.o. moderatora krajowego Domowego Kościoła ks. Stanisław Czenczek podjął temat pracy rocznej całego Ruchu Światło-Życie – „Pamięć świadków”.

Powrót do źródeł   Ania i Marek Dmitrukowie (DK, Lublin)
Przez ostatnie trudne doświadczenia naszego życia Pan Bóg wzbudził w nas pragnienie nawrócenia. Jesteśmy Mu wdzięczni za to, że odczytaliśmy Jego wolę jednocześnie - oboje postanowiliśmy się zmienić. Trzeba było od czegoś zacząć. W lutym pojechaliśmy na ORAR DK I stopnia do Milanowa. Zaraz potem rozpoczął się Wielki Post – czas bardzo sprzyjający naszym postanowieniom, bo usłyszeliśmy słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Wreszcie oczekiwany, pełen nadziei wyjazd na marcowe rekolekcje tematyczne do Dąbrowicy - „Powrót do źródeł”.

Z historii Domowego Kościoła

Jak trafiliśmy do kręgu rodzin Ruchu Światło-Życie   Elżbieta i Stefan Ogrodnikowie (DK, Lublin)
Wakacje 1974 roku spędzaliśmy z całą rodziną w miejscowości Małe Ciche koło Zakopanego. Nasza starsza córka miała już 16 lat, młod­sza - zaledwie lat 10. Cieszyliśmy się wraz z żoną, że razem z nami spędzają wakacje, bo przecież zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że nadejdzie moment, kiedy nie zechcą jeździć na wakacje w towarzys­twie rodziców. Aktualny zatem stawał się problem, z jaką instytucją i w jakim środowisku przyjdzie im w przyszłości przeżywać miesiące letnie­go wypoczynku.

Był dla nas bardzo wyraźnym świadkiem wiary   Anna i Wilhelm Iwaneccy
Chcielibyśmy dać świadectwo o pierwszym Moderatorze Domowego Kościoła w Diecezji Katowickiej, śp. Ks. Prałacie Anzelmie Skrobolu, który od początku współpracował ze Sługą Bożym Ojcem Franciszkiem Blachnickim w tworzeniu programu Domowego Kościoła i wcielaniu go w życie na terenie naszej diecezji. Ks. Prałat Anzelm był proboszczem w Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju oraz dziekanem dekanatu jastrzębskiego.

Informacje

Wieści z Eqipes Notre-Dame   Opr. red.
W dniach 18-23 września 2000 r. w Santiago de Compostela w północno-zachodniej. Hiszpanii odbyło się kolejne, dziewiąte już międzynarodowe spotkanie ruchu Equipes Notre-Dame. Uczestniczyło w nim około 7000 osób – małżeństw i kapłanów z 57 krajów świata, w tym delegacja Domowego Kościoła z Polski, licząca 51 osób, z poprzednią parą krajową – Hanną i Jerzym Matuszkami z Poznania, na czele.

KALENDARIUM  
© 2001-2013 Centralna Diakonia DK