Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
List`101: VI-VIII 2006
 
List`100: III-V 2006
 
List`99: I-II 2006
 
List`98: IX-XII 2005
 
List`97: I-IV 2005
 
List`96: IX-XII 2004
 
List`95: V-VIII 2004
 
List`94: I-IV 2004
 
List`93: IX-XII 2003
 
List`92: V-VIII 2003
 
Więcej Listów
<-- Pop.       Pocz±tek       Nast. -->
Napisz do nas
Napisz do
redakcji Listu DK

 


List`97: styczeń - kwiecień 2005

Słowo Moderatora Krajowego Domowego Kościoła   ks. Jan Mikulski
W połowie stycznia spotkaliśmy się w Częstochowie, aby we wspólnocie par odpowiedzialnych za Domowy Kościół w całej Polsce, przeżywać radość z narodzenia Jezusa Chrystusa i dzielić się wzajemnie tą radością, jak białym opłatkiem. Minęło kilka tygodni i Kościół wprowadził nas w atmosferę pokuty, wzywając kolejny raz do nawrócenia, bo „bliskie jest Królestwo Boże” (Mk 1, 15).

W rodzinnym katechumenacie

Musicie znać smak tego Pokarmu, któremu na imię Eucharystia   Jana Pawła II
Treść tego naszego spotkania, jak zawsze, wyznaczona jest słowem Bożym i Eucharystią. Tak jak wzywali ojcowie, zbliżamy się i my, potomkowie tych ojców w Chrystusie Panu naszym. Zbliżamy się do dwóch stołów: do stołu słowa Bożego i do stołu Eucharystii, ażeby z nich czerpać. I to jest treść naszego spotkania. To jest jego szczyt.

W modlitwie jest tak, jak w życiu małżeńskim   ks. Henri Caffarel
Czy nie stałeś się „fachowcem” w dziedzinie modlitwy, który dobrze zna zasady i samą sztukę i umie je stosować? O rzemieślniku mówi się, że ma wprawną rękę. O lekarzu, pianiście, kaznodziei mówi się, że jest doświadczony. To bardzo ważne, na pewno. Ale to nie wystarcza, zwłaszcza w stosunkach między ludźmi; mam na myśli profesora, pisarza, kaznodzieję.

Być apostołem Chrystusa   ks. Jan Mikulski
Każdy człowiek ochrzczony jest wezwany do tego, by być na co dzień apostołem Chrystusa. Wynika to przede wszystkim z faktu przyjęcia przez niego sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania i Eucharystii. Poprzez te sakramenty Bóg wyposaża człowieka wystarczająco w duchowe dary, potrzebne do wypełnienia apostolskiego zadania. W sakramencie chrztu dokonało się pierwsze nawrócenie człowieka. Decyzja o nawróceniu została, co prawda, podjęta przez rodziców i chrzestnych dziecka, nie zmienia to jednak faktu, że poprzez przyjęty sakrament człowiek ochrzczony przyjmuje właściwy kierunek swojego dalszego życia, skoncentrowany na Bogu i Jego woli, którą będzie przez całe swoje życie odkrywał i podejmował z pomocą Jego łaski.

Konspekty spotkań miesięcznych kręgu   Elżbieta i Witold Kowalczykowie
 • „Dni wspólnoty jako wyraz jedności i diakonii w Ruchu Światło-Życie”
 • „Diakonia w parafii”
 • „Diakonia w sąsiedztwie, w środowisku pracy itp.”
 • „Podsumowanie rocznej pracy formacyjnej kręgu”

  Z życia Domowego Kościoła

  Z komentarza do „Zasad Domowego Kościoła”   Anna i Jacek Nowakowie
  II Rozdział „Zasad Domowego Kościoła” omawia cele, zadania, program i metody działania Domowego Kościoła. Zatrzymajmy się najpierw nad głównymi założeniami naszej formacji, jej istotą oraz elementami formacyjnymi, tj. zagadnieniami opisanymi w punktach 9-13. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, mówiąc o sakramentalności małżeństwa, zwracał uwagę na fakt, że widzialnym znakiem tego sakramentu są relacje osobowe między dwojgiem ludzi, którzy zawierają przymierze małżeńskie.

  Razem czy osobno do diakonii?   Barbara i Jan Błaszczukowie (DK, diecezja sandomierska)
  Jesteśmy w Domowym Kościele 11 lat. Przez wszystkie te lata staramy się być wierni zobowiązaniom i doświadczamy wielkich darów od Pana dla naszej miłości małżeńskiej. Doświadczamy tych darów mimo krzyży, które nas nie omijają. Dzisiaj możemy powiedzieć, że chyba wiemy, co miał na myśli Michel Quoist mówiąc o zaślubinach dusz u małżonków (M. Quoist, „Modlitwa i czyn”). To co nas zauroczyło w naszym Ruchu to fakt, że jako małżonkowie powinniśmy kroczyć do Boga razem.

  „Ja was wybrałem...”   Ewa i Wojciech Grelowie (DK, Nowy Wiśnicz)
  Jesteśmy małżeństwem od 1984 r. (20 lat), mamy troje dzieci (Agnieszka – 18 lat, Ania – 17, Piotr – 15), a w kręgu DK spotykamy się od trzech lat. Zamysł uczestnictwa w przeżytych właśnie rekolekcjach ORAR II° w Szczawnicy podsunął nam Pan jeszcze na rekolekcjach tematycznych według Tajemnic Światła, w których uczestniczyliśmy w lecie w Ciężkowicach. Uważamy, że była to nasza odpowiedź na wezwanie Chrystusa: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał...” (J 15, 16).

  Najważniejsze powołanie   Halina Filipiak (DK, Radom)
  Wcześniej nie zastanawiałam się nad tym, czy moje życie ma coś wspólnego z powołaniem. Skoro jednak pan Bóg powołał mnie do życia, to znaczy, że ma wobec mnie jakiś plan. Moim zadaniem jest umieć go odczytać i realizować. Pochodzę zza Buga. Jako dziecko odczułam dramat radzieckiej, a potem niemieckiej okupacji. Ojciec przez dwa lata był w obozie pracy koło Mińska Białoruskiego; wrócił schorowany, o kulach. Pierwszą Komunię świętą przyjęłam w maju 1942 r. na zwykłej porannej Mszy świętej.

  Doznaliśmy miłosiernej miłości Boga   Małgosia i Zbyszek Szefs (DK, Bydgoszcz)
  Jesteśmy małżeństwem od 25 lat. Mamy dwie zamężne córki i dwoje wnucząt. W Domowym Kościele jesteśmy 4 lata. W tym czasie braliśmy udział w rekolekcjach 0° w Bydgoszczy, I° w Ciężkowicach za Tarnowem, a w tym roku postanowiliśmy powtórzyć rekolekcje I° w Górce Klasztornej. Powtórzyć to nie znaczy przeżyć jeszcze raz to samo; wierzymy, że każde rekolekcje nawet tego samego stopnia są inne. Za każdym razem spotykamy nowych, wspaniałych ludzi zesłanych nam przez Boga.

  Rekolekcje o „zasiadaniu” w Ciechocinku   Anna i Wojciech Łuczakowie z Konina
  W dniach 20-21 listopada br. w Centrum Duchowości Świętorodzinnej w Ciechocinku odbyły się rekolekcje na temat modlitwy małżeńskiej i „zasiadania”. Inicjatywa rekolekcji o takiej tematyce wypłynęła od członków kręgów Kościoła Domowego ze środowiska konińskiego. W kręgach tych występowały trudności z realizacją zobowiązań – szczególnie z dialogiem małżeńskim. Inicjatywę podjął ks. Adam Bajorski, misjonarz Świętej Rodziny, moderator jednego z kręgów.

  Spotkanie opłatkowe odpowiedzialnych DK w Częstochowie  
  Tradycyjnie już od kilkunastu lat małżeństwa odpowiedzialne z DK gromadzą się w styczniu na spotkaniu opłatkowym. Pielęgnowanie charyzmatu spotkania – jednego z podstawowych charyzmatów Ruchu Światło-Życie – u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Rodzin, ma swoją szczególną wymowę. Już od momentu przyjazdu do Domu Misjonarzy Krwi Chrystusa, otoczyły nas troską małżeństwa z kręgów DK w Częstochowie, pełniące przez cały czas rolę gospodarzy.

  Psychologia domowa

  Oddziaływanie gier komputerowych na psychikę dzieci   prof. dr hab. Maria Braun-Gałkowska
  Już tylko starsi ludzie pamiętają rozmaite gry towarzyskie: komórki do wynajęcia, talar, sekretarzyk, głuchy telefon i wiele innych. Żeby takie zabawy były możliwe, musiało w nie grać kilka osób wchodzących w bezpośrednie interakcje i często bawiły się tak całe rodziny: dorośli i dzieci. Nie były natomiast potrzebne żadne urządzenia, czasem tylko przedmioty codziennego użytku, jak pieniążek do „talara“, kartka papieru i ołówek do „sekretarzyka“. Dziś do zabawy nie są potrzebni inni ludzie, natomiast potrzebne jest kosztowne urządzenie: komputer.

  Poczytaj mi, mamo   Marek Zagumny (SWPS, Warszawa)
  Czytanie ma duży wpływ na rozwój wyobraźni dziecka. Czytanie bardzo mocno rozwija wrażliwość i empatię. Czytanie dziecku w dzieciństwie odpowiednich do jego poziomu intelektualnego pozycji literackich pomaga mu w poznawaniu wartości moralnych i wpływa pozytywnie na wybór postaw życiowych. Ponadto buduje samouznanie i ułatwia samodzielne czytanie. Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i co najważniejsze – kształtuje nawyk czytania na całe życie.

  Dziecięcy system wartości   hm. Rafał Ryszka
  1. Skąd mam wiedzieć, co to są wartości - pokaż mi je wszystkie.
  2. Skąd mam wiedzieć, jak bronić swoich wartości - pokaż mi, jak się to robi.
 • © 2001-2013 Centralna Diakonia DK