Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
List`111: XII-II 2009
 
List`110: IX-XI 2008
 
List`109: VI-VIII 2008
 
List`108: III-V 2008
 
List`107: I-II 2008
 
List`106: IX-XI 2007
 
List`105: VI-VIII 2007
 
List`104: IV-VI 2007
 
List`103: I-III 2007
 
List`102: IX-XI 2006
 
Więcej Listów
<-- Pop.       Pocz±tek       Nast. -->
Napisz do nas
Napisz do
redakcji Listu DK

 


List`103: styczeń - marzec 2007

ROK 1981   Ks. Franciszek Blachnicki,
Po ukończeniu strajku, 10 grudnia opuściłem Polskę z zamiarem powrotu przed Bożym Narodzeniem.
W niedzielę 13 grudnia przed Mszą świętą w pewnym miasteczku niemieckim dosięgła mnie wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Od razu narzuciło się skojarzenie: 13 maja - zamach na papieża Jana Pawła II, 13 grudnia - zamach na Polskę Jana Pawła II... wejście na drogę oczyszczenia.

W rodzinnym katechumenacie

Homilia na Boże Narodzenie   Ks. Jan Twardowski
Tyle się wyrzekł Pan Jezus w Świętą Noc Betlejemską. Zrezygnował z ziemskiego majestatu, wygodnego mieszkania z firankami w oknach, ale nie wyrzekł się ziemskiej, ludzkiej miłości.

Słowo ustępującego Moderatora Krajowego   Ks. Jan Mikulski
Wydarzenia, które miały miejsce w Ruchu na przestrzeni ostatnich miesięcy, są powodem naszej wspólnej radości. W dniu 16 września br. podczas dorocznego podsumowania pracy formacyjnej Domowego Kościoła w Warszawie, Jolanta i Mirosław Słobodowie, pełniący dotychczas posługę pary filialnej w filii poznańskiej, zostali wybrani do posługi pary krajowej Domowego Kościoła i otrzymali od ks. Biskupa Stanisława Budzika, Delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie, misję do pełnienia tej posługi na okres czterech lat.

Droga wspólnoto Domowego Kościoła kraju i poza jego granicami!   Jola i Mirek Słobodowie - nowa Para Krajowa
Pełni bojaźni Bożej i pełni pokory ale również pełni wewnętrznego pokoju, duchowej młodości i entuzjazmu stajemy u progu naszej posługi pary krajowej Domowego Kościoła - gałęzi rodzinnej Ruchu Światło - Życie, dziękując Panu Bogu za Jego zaproszenie nas do służby małżeństwom i rodzinom w Kościele.

Słowo ustępującej Pary Krajowej   Ania i Jacek Nowakowie
17 września br. na podsumowaniu pracy rocznej Domowego Kościoła wypowiedzieliśmy wobec ks. bpa Stanisława Budzika Delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie słowa: wdzięczni Bogu za otrzymane łaski, po 5 latach odpowiedzialności za kręgi rodzin Domowego Kościoła w Polsce, przekazujemy posługę pary krajowej na ręce Jolanty i Mirosława Słobodów, i  w imieniu całej wspólnoty prosimy o błogosławieństwo dla nich. Kiedy Ks. Biskup przekazywał Joli i Mirkowi świecę zapaloną od świecy oazowej i udzielał im błogosławieństwa, my powierzaliśmy gorąco Panu Bogu ich samych i ich posługę.

Formacja

Postawa diakonijna   Ks. Jan Mikulski
W Liście do Kolosan św. Paweł zachęca, aby wszystko czynić "w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego (Kol 3,17). Z tej zachęty wynika jasno prosta zasada, że w życiu człowieka wierzącego nie ma spraw, które można by określić jako wyłącznie prywatne, czyli mające znaczenie wyłącznie dla realizacji osobistych celów danego człowieka. To prawda, że każdy człowiek ma prawo do prywatności i do realizacji swoich własnych celów, ale gdy stoimy na płaszczyźnie wiary, nawet to, co najbardziej osobiste i prywatne, pragniemy włączyć w Bożą ekonomię, której zasadniczym celem jest uświęcenie i zbawienie wszystkich ludzi.

Kilka refleksji cnocie czystości małżeńskiej   Ks. Andrzej Wachowicz
Cnota czystości jest zdolnością miłowania. Szczególnie papież Jan Paweł II tak spostrzegał tę cnotę, gdy mówił o niej, że jest to cnota pięknej miłości. Czystość reguluje bowiem w człowieku dążenia cielesne, które w ten sposób zostają poddane duchowi. Efektem tego jest odwrócenie się od samego siebie, od moich radości ciała i zwrócenie się ku miłości oblubieńczej - która jest miłością człowieka do człowieka, a nie miłością ciała do ciała.

Pozdrowienia z Kopiej Górki   Ks. Andrzej Wachowicz
Drogie Wspólnoty Domowego Kościoła!
Serdecznie Was pozdrawiam i przekazuję Wam garść informacji z Krościenka, w którym aktualnie przebywam. Jestem w I połowie grudnia na Kopiej Górce, przy grobie ks. Franciszka Blachnickiego, aby pomodlić się o światło Ducha Świętego i pomoc w wypełnianiu misji, która została mi powierzona. Traktuję ten pobyt jako swoiste "rekolekcje wprowadzające".

Konspekty spotkań miesięcznych kręgu po formacji podstawowej   konspekty V - VII
 • Katechumenat szkołą wiary
 • Katechumenat szkołą życia ewangelicznego
 • Katechumenat szkołą modlitwy i służby Bożej

  Znaki czasu

  Ojcostwo Boga, ojcostwo człowieka   O. Piotr Włodyga OSB
  Pytanie o ojcostwo w moim życiu pojawiło się nie tyle z powodu, że o. Józef Augustyn napisał książkę o ojcostwie, tylko z tego powodu, że mojemu bratu urodziło się dziecko. Obudziły się we mnie wtedy takie uczucia, które nie były jakieś specjalnie mocne, mocniejsze niż inne uczucia, niemniej postawiły we mnie znaki zapytania: "kim jestem?" i "jak to wygląda w moim życiu?". Ponadto, jak wiecie, do zakonników ludzie zwracają się przez słowo "ojciec", co tym bardziej wzmacnia pytanie: co to znaczy być ojcem?

  Informacje

  Podsumowanie pracy rocznej 2005/06   Maria Różycka
  Jak co roku, po spotkaniu podsumowującym pracę roczną Domowego Kościoła spróbujmy przyjrzeć się danym, które w sprawozdaniach umieściły pary diecezjalne. W tym roku do Sekretariatu DK sprawozdania dotarły prawie ze wszystkich diecezji (zabrakło niestety danych z diec. płockiej). Jednakże, nie wszyscy podali w nich dokładne dane, więc podane niżej liczby są w mniejszym lub większym stopniu szacunkowe.

  Podsumowanie roku pracy Domowego Kościoła   Beata i Tomek Strużanowscy
  W dniach 16-17 września w Warszawie odbyło się podsumowanie roku pracy Domowego Kościoła. W spotkaniu udział wzięli: moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Roman Litwińczuk, para krajowa, Ania i Jacek Nowakowie, moderator krajowy DK, ks. Jan Mikulski, członkowie kręgu centralnego (pary filialne, para ekonomiczna oraz Ela Kozyra i Marysia Różycka z sekretariatu DK), pary diecezjalne reprezentujące wszystkie polskie diecezje (z wyjątkiem diecezji rzeszowskiej), a także reprezentanci kręgów DK z Ukrainy i z Austrii.

  Nowy Moderator Krajowy  
  3 listopada 2006 r., na posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski zatwierdzono kandydaturę nowego moderatora krajowego Domowego Kościoła. Został nim dotychczasowy moderator diecezjalny DK w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - ks. Andrzej Wachowicz.

  Relacje z życia Domowego Kościoła  

  Świadectwa

  Dwoje w jednym ciele   Ela Kowalewska
  Dlaczego ten temat? Pracuję w poradni rodzinnej i potrzebuję utwierdzenia, że życie według nauki Kościoła jest możliwe. Narzeczeni, których spotykam, z reguły zaprzeczają temu, i już nie chcą, nie umieją żyć "po Bożemu", zanim jeszcze zostają małżonkami

  Diakonia muzyczna   Ania Kilanowska z Romkiem
  Nastał poranek, 25 dzień września... niepokojąco głośny sygnał budzika wyrwał mnie ze snu... już czas wstawać! . tylko dlaczego do oczu cisną się łzy?... A zaraz po nich uśmiech rysuje się na twarzy... Jak wielki jest bezmiar Bożej miłości! Tyle łask, tyle dobra ...u progu podjętej służby.

  Dotknął mnie Pan   Iwona Modzelewska
  Żródłem mojej radości jest Jezus. Mój Pan i mój Przyjaciel jednocześnie. Dopiero kilka lat temu od rekolekcji 15 dniowych ,na które zaprowadził nas Bóg jestem Jezusowi całkowicie oddana. To tam na rekolekcjach w Warcinie zawierzyłam Jezusowi swoje życie i odtąd to On mnie prowadzi. Tam na rekolekcjach uświadomiłam sobie jak ważnaą osobą w życiu Jezusa była Jego matka Maryja i, że Bóg chciał ,ażeby przez Nią Jezus nas nawracał.

  Jak to w Bystrej Krakowskiej na Rekolekcjach było   Lucyna i Darek Wrożynowie
  Jesteśmy z Wałbrzycha. W czasie tegorocznych wakacji byliśmy całą rodziną razem z naszymi dziećmi: Gabrysiem (5lat) i Agniesią (3lata) na oazie nowego życia II° dla rodzin w Bystrej Krakowskiej koło Bielska Białej. Jest to przepiękna miejscowość położona w Beskidzie Śląskim nad rzeką Białką u stóp takich gór jak Klimczok (1117m npm) i Szyndzielnia (1028m npm).

  Siostra Jadwiga w Piasecznie   Beata i Jarek Bernatowiczowie
  W naszej parafii Świętej Anny w Piasecznie działają dwa kręgi i jest pilotowany krąg trzeci. Mając na uwadze temat roku "Pamięć i tożsamość" oraz świadomość, że warto spotykać się z ludźmi wiary i z tymi, którzy byli blisko Sługi Bożego Ojca Franciszka Blachnickiego, zaprosiliśmy do naszej wspólnoty siostrę Jadwigę Skudro.

  Zobowiązania - "poręcze" na drodze życia   Basia i Marek
  Kolejny rok pracy formacyjnej w Domowym Kościele małżeństwa z rejonu Jarosław I rozpoczęły od przeżycia rekolekcji formacyjnych "Zobowiązania". Rekolekcje prowadził moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Roman Litwińczuk oraz Danusia i Janek Pinderscy. Odbyły się one w gościnnym dla nas od wielu lat klasztorze ss. Niepokalanek w Jarosławiu.

  Ks. Jan w Poznaniu   Ania i Darek
  W dniach 29-30 września 2006 roku w Poznaniu odbyły się rekolekcje tematyczne Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło Życie. Temat "Trwajmy mocni, nasza tożsamość". Prowadził je moderator krajowy Domowego Kościoła ks. Jan Mikulski. W rekolekcjach uczestniczyliśmy całą rodziną.

  Po rekolekcjach   Marta i Janusz Padło
  W czasie rekolekcji po raz pierwszy w swoim życiu uświadomiłam sobie co, a właściwie Kto, jest najważniejszy w moim życiu. Doswiadczając wyciszenia i łaski wewnętrznego pokoju teraz wiem, że wszystko zawdzięczam Chrystusowi i tylko On jest najważniejszy.

  Rekolekcje ewangelizacyjne   Magda
  Jak powiedział nasz przyjaciel ks. Krzysztof: "Gdy otworzyłem drzwi i zobaczyłem w nich Karola to pomyślałem, że jest odpowiedź na moje modlitwy, że jest to szansa dla was". "Was" to znaczy w tym przypadku dla mnie i mojego męża. Nasze małżeństwo parę miesięcy temu osiągnęło dno. W ciągu krótkiego czasu zawaliło się całe moje życie, wszystkie plany i marzenia rozsypały się jak domek z kart. I co dalej?

  Uzdrowienie pamięci  
  Na przełomie lipca i sierpnia byliśmy w Swarzewie k/Władysławowa na rekolekcjach "Dziesięć kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej. Jeden z dni był dla mnie szczególny. Po południu moderator, ksiądz Hubert Pasoń prowadził w kościele modlitwę wstawienniczą o uzdrowienie pamięci.

  Rekolekcje ewangelizacyjne w Wieruszowie   Lidia i Robert Krzywoźniak
  Pochodzimy z Kalisza. Wspólnie pojechaliśmy do Wieruszowa na nasze pierwsze rekolekcje ewangelizacyjne. Chociaż już wcześniej dwukrotnie docierały do nas zaproszenia na rekolekcje, nie udało się nam z nich skorzystać. Na tych pojawiliśmy się nie bez przeszkód.
 • © 2001-2013 Centralna Diakonia DK