Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
Powrt do listy
Listw DK
 
Artykuy:
List`96: IX-XII 2004
 • Słowo Moderatora Krajowego Domowego Kościoła   ks. Jan Mikulski

 • Żyć Eucharystią   ks. Franciszek Fleischmann, doradca duchowy ERI END

 • Tajemnica Przymierza i komunii (List pary odpowiedzialnej ERI END)   Priscilla i Jean-Louis Simonis

 • Jak kształtować życie małżeńskie i rodzinne w czasach kultury liberalizmu moralnego?   ks. Jan Mikulski

 • Konspekty spotkań miesięcznych kręgu   Elżbieta i Witold Kowalczykowie

 • „Diakonia w rodzinie”  

 • „Dojrzewanie do diakonii”  

 • „Diakonia w Ruchu”  

 • Z komentarza do „Zasad Domowego Kościoła”   Anna i Jacek Nowakowie

 • Diakonia   Dorota i Zbyszek Płachta (DK, Bydgoszcz)

 • Diakonia małżonków   Agata Jankowiak (DK, Poznań)

 • Podsumowanie pracy rocznej Domowego Kościoła   Elżbieta Kozyra, Maria Różycka

 • Byliśmy na Podsumowaniu w Radomiu...   Beata i Tomek Strużanowscy (DK, diecezja toruńska)

 • Adwent i Święta Bożego Narodzenia w naszej rodzinie   Kazimiera Barszcz

 • Przekazywać wszystko, co chrześcijańskie i polskie (Świadectwo z Hanoweru)   Zofia i Kazimierz Wawrzyniakowie (DK, Hanower)

 • Kolejna rocznica urodzin Siostry Jadwigi   Redakcja

 • Nowy Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie   Anna Wojtas

 • List`96: wrzesie - grudzie 2004

  Słowo Moderatora Krajowego Domowego Kościoła

  Z woli Papieża Jana Pawła II, 16 października br. rozpoczął się w całym Kościele Rok Eucharystii. Jako ludzie spod znaku Fos-Dzoe, z radością przyjmujemy to wezwanie naszego Rodaka, a zarazem Głowy Kościoła Powszechnego, aby poświęcić w tym roku więcej uwagi Tajemnicy Eucharystii. Naśladujemy w ten sposób naszego Założyciela, sługę Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego, który przez całe swoje kapłańskie życie dawał nam niedościgły przykład posłuszeństwa słowu Bożemu, jako słowu życia, w szczególności temu słowu, które Bóg kieruje do nas poprzez nauczanie Papieża. Jako Założyciel i pierwszy Moderator Ruchu Światło-Życie, uczył dzieci, młodzież i dorosłych miłości do Boga, który nas powołał do życia z miłości, ale również uczył miłości do Kościoła, poprzez który od wieków Bóg zbawia grzesznego człowieka. Poprzez wielką troskę o poprawność sprawowanej liturgii, zwłaszcza Liturgii Eucharystycznej, ks. Blachnicki stał się dla nas prawdziwym świadkiem wiary w żywą obecność Chrystusa w Sakramencie Eucharystii.
  Pamiętamy z pewnością apel Jana Pawła II, skierowany do Ruchu Światło-Życie na Błoniach Krakowskich 18 sierpnia 2002 r.: „Umiłowanie Eucharystii i Biblii niech zawsze rzuca Boże światło na drogi Waszego życia”. Nie chcemy być głusi na słowa Papieża, który oczekuje od nas jakiegoś szczególnego świadectwa miłości do Eucharystii w dzisiejszym świecie. Dlatego wezwanie naszego Rodaka na Stolicy Piotrowej, który ogłasza w Kościele Rok Eucharystii, chcemy podjąć ze szczególną gorliwością, stając się w naszych wspólnotach parafialnych niejako przewodnikami na drodze odkrywania wartości Eucharystii w życiu człowieka wierzącego. Uczynimy to najowocniej na drodze dawania świadectwa życia na co dzień słowem Bożym i Eucharystią.
  Myślę, że czymś bardzo wskazanym byłoby częściej sięgać w tym roku formacyjnym do tekstów mówiących o Eucharystii. Małżeństwa, które już dłużej trwają w kręgach Domowego Kościoła i przeszły formację podstawową, mogą w tym roku na miesięcznych spotkaniach sięgnąć do opracowań związanych z Sakramentem Eucharystii, wykorzystując chociażby materiał zawarty w podręczniku: „Eucharystia a małżeństwo”, a także opracowania ks. Franciszka Blachnickiego i ks. Wojciecha Danielskiego dotyczące liturgii. Niewiele jednak znaczyłby ten wysiłek formacyjny, gdyby nie przełożył się on na konkretną postawę w środowisku, w którym żyjemy na co dzień, zwłaszcza w środowisku swojej rodziny oraz parafii. Niech te podstawowe wspólnoty, jakimi dla każdego z nas stają się: Domowy Kościół oraz wspólnota parafialna, będą codziennie terenem, na którym podejmiemy wytrwały wysiłek ewangelizacyjny.
  Niech nie zabraknie w naszym życiu świadectwa modlitwy, zarówno osobistej, jak i wspólnotowej. Niech dzielenie się słowem Bożym nie będzie tylko praktyką podejmowaną od czasu do czasu, ale stanie się stylem naszego codziennego życia, zarówno w domu, jak i poza domem. Niech Eucharystia stanie się dla nas źródłem mocy do pokonywania trudności dnia powszedniego. Nade wszystko niech nasze postępowanie będzie świadectwem wiary w moc Eucharystii, którą staramy się żyć na co dzień. Niech częstsza adoracja Najświętszego Sakramentu będzie wykorzystana jako czas poddawania się Bożemu promieniowaniu, aby na tej drodze stawać się bardziej podobnymi do naszego Pana Jezusa Chrystusa, który nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.
  Tego życzę z całego serca wszystkim, którzy podejmują wysiłek na drodze formowania się w kręgach Domowego Kościoła, dziękując równocześnie za wytrwałość na tej drodze, mimo różnych przeciwności. Dziękuję również za świadectwo odpowiedzialności za siebie, swoją rodzinę, wspólnotę Domowego Kościoła i cały Kościół, dawane poprzez podejmowane posługi diakonijne na różnych szczeblach. Niech w tym wszystkim Bóg będzie uwielbiony.

  ks. Jan Mikulski
  Moderator Krajowy DK  © 2001-2013 Centralna Diakonia DK