Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
Powrt do listy
Listw DK
 
Artykuy:
List`92: V-VIII 2003
 • Od Redakcji   Elżbieta i Witold Kowalczykowie (DK, Lublin)

 • List Ojca Świętego Jana Pawła II do Ruchu Światło-Życie z okazji jubileuszu   Jan Paweł II

 • Ku dojrzałości chrześcijańskiej   ks. Roman Litwińczuk Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie

 • Drogowskazy Nowego Człowieka na drodze ku dojrzałości chrześcijańskiej w rodzinach Domowego Kościoła   Z wypowiedzi Pary Krajowej DK Anny i Jacka Nowaków

 • Konspekty spotkań miesięcznych kręgu   Elżbieta i Witold Kowalczykowie (DK, Lublin)

 • Jezus Chrystus  

 • Niepokalana  

 • Duch Święty  

 • Kościół  

 • O ks. Franciszku Blachnickim w Sejmie RP"   Oświadczenie posłanki Marii Nowak

 • Henri Caffarel - Kapłan W setną rocznicę urodzin Założyciela END (30.07.1903-18.09.1996)   Gerard i Marie-Christine de Roberty

 • Spotkanie odpowiedzialnych END Sektor Polska i DK Ruchu Światło-Życie   Wspólny komunikat

 • VI Pielgrzymka DK do Kalisza Zadania rodziny chrześcijańskiej dzisiaj   Elżbieta Kowalczyk - DK, Lublin

 • EMAUS Dzień wspólnoty DK Archidiecezji katowickiej   Urszula i Bogdan Wieczorkowie

 • List z Kanady   Iwona i Stanisław Gierałtowie - DK Kanada

 • Wychować dziecko w miłości   Krysia (DK, Legnica)

 • Manifest życia  

 • Nasze spotkanie z ks. prof. Franciszkiem Blachnickim   Elżbieta i Józef Korpysowie - DK, Międzyrzec Podlaski

 • Modlimy się przez dziesięć lat   Anna i Leonard Dobieccy - DK, Białystok

 • List`92: maj - sierpie 2003

  EMAUS Dzień wspólnoty DK Archidiecezji katowickiej

  Ewangelia z trzeciej niedzieli wielkanocnej mówi nam o spotkaniu uczniów z Chrystusem w drodze do Emaus, i o tym jak Go poznali po łamaniu chleba. Dla rodzin Domowego Kościoła Archidiecezji katowickiej to czas tradycyjnego Dnia Wspólnoty, zwanego EMAUS. Co roku organizowany w innym miejscu, zawsze gromadzi wiele ludzi. Spotkanie to jest zwieńczeniem wielu przygotowań nie tylko natury organizacyjnej, ale przede wszystkim duchowej. Już od kilku lat w Wielkim Poście odbywają się Wielkopostne Spotkania Rodzin DK w rejonach. Moderator diecezjalny DK wraz z parą diecezjalną DK odwiedzają poszczególne rejony, gdzie na wspólnej Eucharystii i spotkaniu formacyjnym przybliżane są treści związane z życiem Domowego Kościoła. W tym roku były one połączone z peregrynacją ikony Świętej Rodziny, który to obraz przekazywano między rejonami, a małe ikony i różańce trafiały kolejno do wszystkich rodzin DK w naszej diecezji. Tematem tegorocznych spotkań była reguła życia oraz modlitwa, głównie różańcowa, podejmowana w wielu intencjach: Ojca Św., beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, Ruchu, rodzin i in. Codziennie przynajmniej 13 rodzin (bo tyle jest rejonów) modli się wypraszając potrzebne łaski.
  W dniu 4 maja, kto tylko mógł pospieszył do Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie, aby kolejny, 12. już raz, spotkać i rozpoznać Chrystusa na łamaniu Chleba. Na nasze EMAUS przybyli też zaproszeni goście. Wielką radością była dla nas obecność naszych moderatorów – generalnego – ks. Romana Litwińczuka, oraz krajowego DK – ks. Jana Mikulskiego. Cieszyliśmy się też z przybycia Pary Krajowej DK – Ani i Jacka Nowaków, oraz Doroty Seweryn, Oli Redy i Reginy Przyłuckiej z diakonii stałej Ruchu (INMK). W atmosferze radości wielkanocnej rozpoczęliśmy nasz Dzień Wspólnoty nabożeństwem majowym, po czym nastąpiła Godzina Jedności, podczas której przedstawiliśmy rejony naszej diecezji. Wtedy też skierowali do nas swoje słowo nasi drodzy goście, a wszystko to przeplatane było radosnymi pieśniami prowadzonymi przez diakonię muzyczną. Centralnym punktem dnia była uroczysta Eucharystia celebrowana przez kilkunastu księży pod przewodnictwem Ks. Abpa Damiana Zimonia, który wygłosił homilię, mówiąc m.in.: „Przybyliśmy tu nie tylko po to, aby się modlić i ze sobą spotkać, ale by wpatrywać się w Syna Maryi, w Jezusa. Chcemy, aby polska rodzina stawała się bardziej Chrystusowa, by czerpała wzór z Matki Najświętszej”.
  Na zakończenie wspólnego dziękczynienia odnowiliśmy pod przewodnictwem moderatora generalnego Ruchu Akt oddania Ruchu Ś-Ż Niepokalanej Matce Kościoła (w roku bieżącym obchodzimy 30-lecie tego Aktu). Niektórzy z nas pamiętają jeszcze dzień 11 czerwca 1973 roku, kiedy to Ks. Kardynał Karol Wojtyła, obecny Ojciec Św. Jan Paweł II, znalazł „okienko” w swoich licznych obowiązkach i przybył na Kopią Górkę do Krościenka, aby tam dokonać Aktu oddania Ruchu Ś-Ż Niepokalanej Matce Kościoła. My też cieszymy się, że tyle osób znalazło „okienko”, aby do nas przybyć i w naszej wspólnocie prosić Boga o potrzebne łaski na dalsze działanie i wzrost na drodze „ku dojrzałości chrześcijańskiej”. Po uczcie duchowej nastąpiła agapa zorganizowana w ogrodzie Sióstr Boromeuszek. Tu przeżyliśmy radość spotkania z wieloma ludźmi, bliskimi sercu, których czasami dawno już nie widzieliśmy. Pogoda sprzyjała, toteż piękny ogród wypełniony był biegającymi dziećmi, które tu rozładowywały swoją energię po wcześniejszym spokojnym uczestnictwie w spotkaniu w kościele. Mogliśmy napić się kawy czy herbaty, podzielić się chlebem pobłogosławionym na Eucharystii i skosztować ciasta ze wspólnych darów. Po spotkaniu wszyscy napełnieni radością wróciliśmy do swoich codziennych spraw, które łatwiej przeżywać nam po takim spotkaniu z Chrystusem niosącym nadzieję.

  Urszula i Bogdan Wieczorkowie
  (DK, Archidiecezja katowicka)  © 2001-2013 Centralna Diakonia DK