Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
Powrt do listy
Listw DK
 
Artykuy:
List`92: V-VIII 2003
 • Od Redakcji   Elżbieta i Witold Kowalczykowie (DK, Lublin)

 • List Ojca Świętego Jana Pawła II do Ruchu Światło-Życie z okazji jubileuszu   Jan Paweł II

 • Ku dojrzałości chrześcijańskiej   ks. Roman Litwińczuk Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie

 • Drogowskazy Nowego Człowieka na drodze ku dojrzałości chrześcijańskiej w rodzinach Domowego Kościoła   Z wypowiedzi Pary Krajowej DK Anny i Jacka Nowaków

 • Konspekty spotkań miesięcznych kręgu   Elżbieta i Witold Kowalczykowie (DK, Lublin)

 • Jezus Chrystus  

 • Niepokalana  

 • Duch Święty  

 • Kościół  

 • O ks. Franciszku Blachnickim w Sejmie RP"   Oświadczenie posłanki Marii Nowak

 • Henri Caffarel - Kapłan W setną rocznicę urodzin Założyciela END (30.07.1903-18.09.1996)   Gerard i Marie-Christine de Roberty

 • Spotkanie odpowiedzialnych END Sektor Polska i DK Ruchu Światło-Życie   Wspólny komunikat

 • VI Pielgrzymka DK do Kalisza Zadania rodziny chrześcijańskiej dzisiaj   Elżbieta Kowalczyk - DK, Lublin

 • EMAUS Dzień wspólnoty DK Archidiecezji katowickiej   Urszula i Bogdan Wieczorkowie

 • List z Kanady   Iwona i Stanisław Gierałtowie - DK Kanada

 • Wychować dziecko w miłości   Krysia (DK, Legnica)

 • Manifest życia  

 • Nasze spotkanie z ks. prof. Franciszkiem Blachnickim   Elżbieta i Józef Korpysowie - DK, Międzyrzec Podlaski

 • Modlimy się przez dziesięć lat   Anna i Leonard Dobieccy - DK, Białystok

 • List`92: maj - sierpie 2003

  VI Pielgrzymka DK do Kalisza Zadania rodziny chrześcijańskiej dzisiaj

  W dniu 5 IV 2003 r. odbyła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: "Zadania rodziny chrześcijańskiej dzisiaj". Mimo nienajlepszej pogody, ze wszystkich stron Polski bardzo licznie przybyli przedstawiciele różnych diecezji, małżeństwa i całe rodziny. W wypełnionej po brzegi Bazylice przywitali pielgrzymów bardzo serdecznie Kustosz Sanktuarium oraz para diecezjalna kaliska Małgorzata i Janusz Klagowie. Szczególnie gorąco była witana Siostra Jadwiga Skudro.
  Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania i zawiązaniu wspólnoty, konferencję wygłosił Moderator Krajowy DK ks. dr Jan Mikulski. Odwołując się do myśli Założyciela Ruchu, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, powiedział on, że my, jako Domowy Kościół, najbardziej dojrzała gałąź Ruchu Światło-Życie - nie chcemy być bierni i obojętni na to, co dzieje się wokół nas, w naszym kraju i na świecie. Pragniemy uczestniczyć w przemianach, w dążeniu do wolności i pokoju, do odnowy moralnej. Najpierw jednak zwycięstwo - mocą Jezusa Chrystusa - musi się dokonać w każdym z nas: zwycięstwo nad naszymi słabościami, nad zniewoleniem serc i umysłów. Im bardziej będziemy wytrwali i wierni na drodze formacji DK, tym mocniej odczujemy smak prawdziwej wolności. Wielotysięczna wspólnota DK może razem bardzo wiele uczynić.
  Kontynuację rozważań ks. Moderatora stanowiło wystąpienie Pary Krajowej DK Anny i Jacka Nowaków, którzy bardziej szczegółowo przedstawili zadania małżeństw z DK dzisiaj. Najważniejsze z nich to:
  1) być dla świata dobrym, czytelnym znakiem sakramentu małżeństwa;
  2) stworzyć środowisko wzrastania uczniów Chrystusa, środowisko, z którego wyjdą nowi ludzie, nowi chrześcijanie;
  3) stawać się dojrzałym chrześcijaninem, dobrym Polakiem, dobrym człowiekiem.
  W realizowaniu tych trzech podstawowych zadań służą pomocą małżeństwom zobowiązania DK. Anna i Jacek Nowakowie bardzo mocno podkreślili, że małżeństwa nie są w kręgach po to, by wypełniać zobowiązania, ale po to, by być świadkami Jezusa Chrystusa dla świata, być świadkami Jego miłości.
  Kolejnym punktem programu była Droga Krzyżowa, która stała się czasem pogłębionej refleksji, swoistym rachunkiem sumienia. Rozważania do poszczególnych stacji przygotowały małżeństwa z diecezji przemyskiej.
  Kulminację pielgrzymki stanowiła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Napierały, ordynariusza diecezji kaliskiej. W czasie homilii ks. Biskup mówił o szansach rodziny i małżeństwa dzisiaj. Podkreślił on, że: i natura człowieka w jego człowieczeństwie, i miłość, istota której została objawiona na krzyżu, miłość rozumiana jako bezinteresowny dar z siebie, i macierzyństwo-ojcostwo - to podstawowe szanse, które stanowią fundament każdego małżeństwa i każdej rodziny. Ks. Biskup życzył rodzinom DK, aby zapragnęły na nowo dostrzec te szanse i zachwycić się nimi, aby z nowym zapałem, z serca, z radością szły apostołować poprzez świadectwo. Na zakończenie Eucharystii ks. Biskup ponownie zawierzył rodziny DK świętemu Józefowi - Patronowi na dzisiejsze trudne czasy, i serdecznie zaprosił wszystkich na kolejną pielgrzymkę do Sanktuarium za rok.
  Warto podkreślić ogromny wkład pracy i serca przede wszystkim gospodarzy pielgrzymki - małżeństw DK z diecezji kaliskiej, jak i aktywną posługę przedstawicieli innych diecezji w tym pięknym spotkaniu rodzin. Spotkanie to, odbywające się w atmosferze modlitwy, radości i jedności, po raz kolejny potwierdziło fakt, że małżeństwa DK pragną wiernie i gorliwie naśladować Świętą Rodzinę w codziennej praktyce swojego życia.

  Elżbieta Kowalczyk
  (DK, Lublin)  Od czasu pielgrzymki Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu minęło już trochę czasu. Jednak zarówno przeżycia duchowe, jak i doświadczenie wspólnoty nie są rzeczą ulotną i zostawiają trwały ślad na drodze naszego ziemskiego życia. Minęły święta Zmartwychwstania Pana Jezusa i poprzedzający je czas Wielkiego Postu – dla nas czas refleksji. Właśnie przeżycia z modlitewnego spotkania w Kaliszu tę naszą refleksję pogłębiły.
  [...] To, co nas co roku do św. Józefa prowadzi, to pragnienie przeżycia doświadczenia wspólnoty. Jest to dla nas pokarm dla dalszego działania, do wzrostu w wierze, do dawania świadectwa. Nie jesteśmy sami, jest nas tak wiele (a zarazem tak mało) tych, którzy borykając się z trudnościami życia codziennego, kroczą tą samą drogą. Jest to dla nas zachęta, by iść dalej, nie poddawać się. Ponadto jest to wspaniałe spotkanie z braćmi i siostrami, z którymi często, czasem wiele lat temu, przeżywaliśmy wspólnie rekolekcje. Gorące uściski, radość spotkania, dzielenie się życiem, przeżyciami, to dla nas co roku wielka radość. Radość ducha i serca oraz iskra Bożej miłości, która karze trwać i nie ustawać w drodze we wspólnocie Domowego Kościoła. O trwaniu we wspólnocie i o wspólnocie w ogóle mieliśmy też okazję porozmawiać w drodze z Poznania do Kalisza z Siostrą Jadwigą Skudro, która bardzo ubogaciła naszą podróż swoją obecnością, swoim świadectwem i cennymi spostrzeżeniami [...].

  Wanda i Stefan Mazurkowie
  (DK, Koziegłowy)  © 2001-2013 Centralna Diakonia DK