Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
Powrt do listy
Listw DK
 
Artykuy:
List`103: I-III 2007
 • ROK 1981   Ks. Franciszek Blachnicki,

 • Homilia na Boże Narodzenie   Ks. Jan Twardowski

 • Słowo ustępującego Moderatora Krajowego   Ks. Jan Mikulski

 • Droga wspólnoto Domowego Kościoła kraju i poza jego granicami!   Jola i Mirek Słobodowie - nowa Para Krajowa

 • Słowo ustępującej Pary Krajowej   Ania i Jacek Nowakowie

 • Postawa diakonijna   Ks. Jan Mikulski

 • Kilka refleksji cnocie czystości małżeńskiej   Ks. Andrzej Wachowicz

 • Pozdrowienia z Kopiej Górki   Ks. Andrzej Wachowicz

  Konspekty spotkań miesięcznych kręgu po formacji podstawowej   konspekty V - VII

 • Katechumenat szkołą wiary   konspekt V

 • Katechumenat szkołą życia ewangelicznego   konspekt VI

 • Katechumenat szkołą modlitwy i służby Bożej   konspekt VII

 • Ojcostwo Boga, ojcostwo człowieka   O. Piotr Włodyga OSB

 • Podsumowanie pracy rocznej 2005/06   Maria Różycka

 • Podsumowanie roku pracy Domowego Kościoła   Beata i Tomek Strużanowscy

 • Nowy Moderator Krajowy  

 • Relacje z życia Domowego Kościoła  

 • Dwoje w jednym ciele   Ela Kowalewska

 • Diakonia muzyczna   Ania Kilanowska z Romkiem

 • Dotknął mnie Pan   Iwona Modzelewska

 • Jak to w Bystrej Krakowskiej na Rekolekcjach było   Lucyna i Darek Wrożynowie

 • Siostra Jadwiga w Piasecznie   Beata i Jarek Bernatowiczowie

 • Zobowiązania - "poręcze" na drodze życia   Basia i Marek

 • Ks. Jan w Poznaniu   Ania i Darek

 • Po rekolekcjach   Marta i Janusz Padło

 • Rekolekcje ewangelizacyjne   Magda

 • Uzdrowienie pamięci  

 • Rekolekcje ewangelizacyjne w Wieruszowie   Lidia i Robert Krzywoźniak

 • List`103: stycze - marzec 2007

  Podsumowanie roku pracy Domowego Kościoła

  Świat woła o to, co my mamy w zasięgu ręki.

  W dniach 16-17 września w Warszawie odbyło się podsumowanie roku pracy Domowego Kościoła. W spotkaniu udział wzięli: moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Roman Litwińczuk, para krajowa, Ania i Jacek Nowakowie, moderator krajowy DK, ks. Jan Mikulski, członkowie kręgu centralnego (pary filialne, para ekonomiczna oraz Ela Kozyra i Marysia Różycka z sekretariatu DK), pary diecezjalne reprezentujące wszystkie polskie diecezje (z wyjątkiem diecezji rzeszowskiej), a także reprezentanci kręgów DK z Ukrainy i z Austrii.

  Wybraliśmy nową parę krajową

  Jednym z najważniejszych punktów programu były wybory nowej pary krajowej. Odbyły się one w sobotnie przedpołudnie i przebiegły w bardzo uroczystej, spokojnej, modlitewnej atmosferze. Po przypomnieniu przez ks. Jana Mikulskiego stosownego fragmentu "Zasad DK" i stwierdzeniu, że wszyscy kandydaci spełniają wymogi formalne, nastąpiła prezentacja czterech zgłoszonych małżeństw: Danuty i Jana Pinderskich z archidiecezji przemyskiej, Jolanty i Mirosława Słobodów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, Grażyny i Romana Strugów z archidiecezji łódzkiej oraz Krystyny i Mieczysława Żygadłów z archidiecezji wrocławskiej. Niezwykle wymownie zabrzmiały wypowiedzi uzasadniające decyzję stanięcia do wyborów: "Nie wypadało odmówić, kiedy trwając od dwudziestu lat w ruchu mamy tyle powodów do wdzięczności Bogu i ludziom"; "Czternaście lat temu powiedzieliśmy: Tak. To jest nasza droga. Owo tak trwa w nas do dziś i jest coraz mocniejsze"; "Kiedy przyszła propozycja kandydowania, nie mieliśmy odwagi powiedzieć: nie".
  Wybory nie zajęły dużo czasu; już w pierwszej turze głosujący zdecydowanie wskazali na Jolantę i Mirosława Słobodów ze Szczecina - dotychczasową parę filialną poznańską.

  Spotkanie z Księdzem Prymasem

  Popołudniowej Eucharystii przewodniczył sufragan warszawski, bp Marian Duś, który w ostatniej chwili zastąpił Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa. Ksiądz Prymas, którego zatrzymały inne obowiązki, pojawił się jednak niespodziewanie w trakcie Mszy św. i wygłosił homilię, w której odniósł się do bieżących problemów, przed którymi stoi Kościół w Polsce; zaliczył do nich m.in. obronę praw rodziny, troskę o życie i lustrację.

  Spotkania robocze

  Następnie odbyły się spotkania filialne, w trakcie których poruszono kwestię pilotażu kręgów według nowych zasad, a także realizacji treści zawartych w temacie roku: "Pamięć i tożsamość".
  Wieczorem uczestniczyliśmy w pogodnym wieczorze; na jego program złożyły się dwie prezentacje multimedialne, przygotowane przez Agnieszkę i Tomka Talagów, Romana Struga oraz Jolę i Mirka Słobodów, którzy przybliżyli przebieg Światowego Spotkania Rodzin w Walencji (1-9 lipca) i Kongresu Ruchów Katolickich i Nowych Wspólnot w Rocco di Papa koło Rzymu (31 maja-2 czerwca).
  Niedzielne przedpołudnie wypełniło spotkanie robocze. W jego trakcie Ania i Jacek Nowakowie przedstawili informację o zatwierdzeniu przez Konferencję Episkopatu Polski "Zasad DK" na czas nieokreślony (dokonało się to na posiedzeniu KEP w dniach 8-9 marca br.), i wyszczególnili punkty, w których zostały dokonane drobne poprawki. Przedstawili też stan prac nad materiałami służącymi pilotowaniu kręgów według zmodyfikowanych zasad. Przed dwoma laty ukazał się podręcznik wprowadzający nowy pilotaż; tuż przed warszawskim podsumowaniem pojawił się nowy podręcznik I roku pracy i została zapoczątkowana redakcja podręcznika II roku pracy.
  W kolejnych wystąpieniach relacje złożyli: skarbnicy DK, Ewa i Konrad Grabarczykowie, którzy podkreślili wzrastającą świadomość odpowiedzialności za materialną stronę życia wspólnoty oraz redaktorzy "Listu DK", Agnieszka i Tomek Talagowie. Ci ostatni poinformowali, ze nakład naszego pisma wzrósł właśnie do 10 tysięcy egzemplarzy, a ostatni numer ukazał się na papierze kredowym, z kolorową wkładką.
  Marysia Różycka z sekretariatu DK poinformowała o wydarzeniach, które w ciągu minionego roku miały miejsce w centralnym domu DK przy ul. Jagiellońskiej w Krościenku. W zorganizowanych tam różnego rodzaju rekolekcjach udział wzięło ok. 500 osób, przeprowadzono też kolejne prace remontowe. Relację tradycyjnie zakończyło serdeczne zaproszenieb do odwiedzania naszego domu macierzystego.
  Następnie głos zabrał moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Roman Litwińczuk. Podziękował DK za wsparcie finansowe, składane na rzecz całego ruchu i poinformował, że po długich staraniach Fundacja Światło-Życie stała się organizacją pożytku publicznego, co stwarza możliwość przekazywania na jej rzecz 1% podatku dochodowego.
  Ks. Roman przypomniał też, że już wkrótce w Niepokalanowie rozpocznie się IV Kongregacja Diakonii Ruchu Światło- Życie. Jej tematem będzie "Charyzmat oazy rekolekcyjnej"; oprócz tego delegaci podejmą refleksję nad programem ewangelizacji "Ad Christum Redemptorem".
  Moderator krajowy DK, ks. Jan Mikulski, podzielił się refleksją na temat procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego. - Wielu mnie pyta, kiedy możemy oczekiwać zakończenia procesu, na jakim on jest etapie. Odpowiadam wówczas: "Na takim, na jakim jest twoja modlitwa w tej intencji".

  Przez waszą posługę uobecniły się dary Ducha Świętego.

  Po roboczej części przyszedł czas na podziękowania dla tych, którzy zakończyli posługę. Ewa i Konrad Grabarczykowie, skarbnicy DK, stwierdzili z humorem, że odchodzą, ale zostawiają pieniądze. - Zbierali pieniądze z sercem - powiedział, dziękując za ich posługę, Jacek Nowak. - Zbierane bez serca, są tylko mamoną. Zbierane z sercem, stają się środkami doczesnymi, służącymi budowaniu Królestwa Bożego.
  Kolejne podziękowania zostały skierowane do ks. Jana Mikulskiego, którego kadencja zakończyła się wraz z kadencją pary krajowej. - Ksiądz Jan postawił wszystko na jedną kartę - na Domowy Kościół - podkreślił Jacek.
  Para filialna pelplińska, Gabrysia i Jacek Andruszkiewiczowie złożyli podziękowania na ręce ustępującej pary krajowej. Dziękowali Ani i Jackowi za "benedyktyńską pracowitość, anielską cierpliwość i świadectwo ufności Bogu". Prawie 6-letnią posługę w lapidarny sposób podsumował Jacek, mówiąc: "Dziękujemy za to, że dziś możemy się śmiać i płakać ze szczęścia.".
  Najtrafniejszej charakterystyki służby Ani i Jacka na rzecz DK dokonał bp Stanisław Budzik, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, który przewodniczył niedzielnej Eucharystii: "Przez waszą posługę uobecniły się dary Ducha Świętego - pokój i jedność.

  Nowe pary diecezjalne

  Podczas tej Mszy św. dokonało się też przejęcie posługi przez jedenaście par diecezjalnych: białostocką, zielonogórsko-gorzowską, kaliska, sosnowiecką, drohiczyńską, koszalińsko-kołobrzeską, katowicką, bielsko-żywiecką, lubelską, kielecką i żytomiersko-kijowską (Ukraina). Serdeczną modlitwą objęto te pary, które zakończyły swoją kadencję.
  Warszawskie spotkanie zakończył słodki akcent: po obiedzie do jadalni wjechał ogromny tort ufundowany przez Anię i Jacka Nowaków.

  Zamiast zakończenia

  W jednej ze swoich wypowiedzi nowa para krajowa, Jola i Mirek Słobodowie, podkreślili, że świat woła o to, co my w Domowym Kościele mamy na wyciągnięcie ręki. Ów świat to zarówno coraz dalsze kraje, do których Pan Bóg kieruje przedstawicieli naszego ruchu, jak i najbliższe środowisko, w którym żyjemy na co dzień. Co robimy z posiadanymi talentami? Czy nasz ruch, zgodnie z intencją Założyciela, stanowi owe "drożdże, które rozsadzają parafię"?
  Słowa te aż proszą się o dogłębne rozważenie i powzięcie mocnych postanowień.

  PS. Pragniemy podkreślić wspaniałą organizację spotkania i ofiarność, z jaką służyli nam przedstawiciele miejscowej wspólnoty Domowego Kościoła, na czele z parą diecezjalną, Elżbietą i Grzegorzem Kolasińskimi. Bóg zapłać za Waszą służbę!

  Beata i Tomek Strużanowscy  © 2001-2013 Centralna Diakonia DK