Droga wspólnoto!

Zaczynamy
nowy rok formacyjny! W Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie jego poczÄ…tek wyznaczyÅ‚a Centralna Oaza Matka, która odbyÅ‚a siÄ™ w KroÅ›cienku w dniach 25-28 maja. Zarówno tam, w centrum Ruchu, jak i w caÅ‚ej Polsce prosiliÅ›my w tych dniach o to, aby Duch ÅšwiÄ™ty rzeczywiÅ›cie w nas dziaÅ‚aÅ‚, aby nas przemieniaÅ‚, aby uzdalniaÅ‚ nas do wydania tego jedynego w swoim rodzaju owocu, bez którego przestajemy być „solÄ… ziemi” i Å›wiatÅ‚em Å›wiata”, a którym jest ofiarna, bezinteresowna miÅ‚ość Boga i bliźniego.
Dla nas, członków Domowego Kościoła, będzie to czas szczególny: wchodzimy właśnie w
czterdziesty rok istnienia naszej wspólnoty. Latem 1973 r. ks. Franciszek Blachnicki zorganizowaÅ‚ pierwszÄ… oazÄ™ rodzin, po której w różnych miejscach w Polsce zaczęły powstawać krÄ™gi Domowego KoÅ›cioÅ‚a – i tak siÄ™ zaczęło…. Nie chcemy za rok organizować rocznicowych obchodów, podczas których mielibyÅ›my siÄ™ tylko ograniczyć do „kombatanckich” wspomnieÅ„, czy do wysÅ‚uchania okolicznoÅ›ciowych referatów. Pragniemy gorÄ…cego spotkania prężnej wspólnoty, która wie skÄ…d idzie, pamiÄ™tajÄ…c o swych korzeniach, ale przed wszystkim bacznie rozeznaje „którÄ™dy wieje Duch ÅšwiÄ™ty” i wie, dokÄ…d zmierza!
Potrzebujemy obchodów rocznicowych w postaci prawdziwej PięćdziesiÄ…tnicy! Bo ciÄ…gle jeszcze nasza postawa przypomina apostołów z czasu miÄ™dzy Zmartwychwstaniem a ZesÅ‚aniem Ducha ÅšwiÄ™tego; owszem, trwamy na modlitwie (por. Dz 1,14), ale zamkniÄ™ci w Wieczerniku, „z obawy przed Å»ydami” (por. J 20,19), zbyt zastraszeni, aby wyjść na zewnÄ…trz…

Szansą świadomego przygotowania do rocznicy będzie
Nowenna „KoÅ›ciół naszym domem”, wytyczajÄ…ca przebieg miesiÄ™cznych spotkaÅ„ krÄ™gu. ZachÄ™camy wszystkich – skorzystajmy w tym roku z
konspektów w „LiÅ›cie”! Idźmy drogÄ… tych samych tematów! Chcemy stanąć w prawdzie i odpowiedzieć sobie i Bogu: w jakim stopniu nasze małżeÅ„stwa, rodziny, krÄ™gi, parafie, rejony, diecezje, Polska i caÅ‚y Å›wiat sÄ… KoÅ›cioÅ‚em – wspólnotÄ… ludzi, dla których Jezus Chrystus jest Panem ich życia? Ile znaczÄ… dla nas te wspólnoty? Czy zakorzeniamy siÄ™ w nich, czy sÄ… naszym domem, duchowÄ… ojczyznÄ…? Czy rzeczywiÅ›cie panuje w nich Chrystus?
Z problemem wielorakiego lęku, który drzemie w każdym z nas, zmierzyliśmy się podczas tegorocznej
pielgrzymki do sanktuarium Å›w. Józefa w Kaliszu. OtrzymaliÅ›my tam mocnÄ… lekcjÄ™, czym tak naprawdÄ™ jest – a czym nie jest – Krucjata Wyzwolenia CzÅ‚owieka. Jakże ogromnym zubożeniem jest sprowadzanie tego dzieÅ‚a do abstynencji od alkoholu! GorÄ…co zachÄ™camy do wysÅ‚uchania i przejÄ™cia siÄ™ treÅ›ciÄ… konferencji ks. Macieja Krulaka. Ileż w niej byÅ‚o pasji! Nagranie dźwiÄ™kowe znajdziecie na ogólnopolskiej stronie internetowej DK (www.dk.oaza.pl).

Wszystko, co nam leży na sercu, wypowiedzieliśmy w liście Kręgu centralnego na rok formacyjny 2012/2013.
Sympatycy czy czÅ‚onkowie? Owoce formacji w Domowym KoÅ›ciele – tytuÅ‚ listu nawiÄ…zuje do znakomitej książeczki zawierajÄ…cej rozważania ks. Franciszka Blachnickiego na temat katechumenatu. Pragniemy sprowokować nas wszystkich do rachunku sumienia nad celem formacji. Pragniemy wybudzić z letargu tych wszystkich, którzy zapytani o ich zaangażowanie w Domowym KoÅ›ciele, odpowiadajÄ…: „A tak, my siÄ™ ciÄ…gle formujemy”. To bardzo dobrze, bo formacja (permanentna) powinna trwać do samej Å›mierci, ale jest jeszcze tak zwana
formacja podstawowa, przeżyta przez zaledwie ok. 17% członków DK. Ten etap formacji ma nas prowadzić ku konkretnej służbie, ku przemianie stylu życia na styl służebny, ku naśladowaniu Chrystusa Sługi. Czy mamy tego świadomość? Czy przemiana naszych wnętrz idzie w tym kierunku?
MocnÄ… stronÄ… „Listu DK” 126 jest temat numeru. DziÄ™kujemy Autorom artykułów za ich niezwykle ciekawe przemyÅ›lenia z zakresu
Nowej Kultury! W ten sposób w ciÄ…gu roku dotknÄ™liÅ›my – bo przecież nie wyczerpaliÅ›my… - po kolei wszystkich elementów, poprzez które odbywa siÄ™ w naszym życia realizacji charyzmatu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie: jedność „ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie”, Nowy CzÅ‚owiek, Nowa Wspólnota, Nowa Kultura. Cieszymy siÄ™ również z tego, że w różnych miejscach tego numeru mocno wybrzmiewa jeszcze jeden element, z którym niejednemu z nas jest tak bardzo „nie po drodze”:
Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

Na koniec – Å‚yżka dziegciu w tej beczce miodu - Kochani! Po starannym rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw”, po wielu latach (podobno „najstarsi górale nie pamiÄ™tajÄ…”, kiedy to siÄ™ zdarzyÅ‚o poprzednim razem) utrzymywania ceny „Listu” na poziomie 3 zÅ‚ za egzemplarz, podjÄ™liÅ›my decyzjÄ™ o jej
podniesieniu od nastÄ™pnego, 127. numeru do 4 zÅ‚otych. Mamy nadziejÄ™, że ta zÅ‚otówka, rozÅ‚ożona na trzy miesiÄ…ce, nie zrujnuje zbyt mocno Waszych domowych budżetów, natomiast z pewnoÅ›ciÄ… pomoże w wydawaniu „Listu” na coraz lepszym poziomie, a przede wszystkim pozwoli wesprzeć rozbudowÄ™ Domu przy JagielloÅ„skiej. Prosimy o zrozumienie i wielkoduszność…
Szczęść Boże na wakacyjnych szlakach - rekolekcyjnych i nie tylko…
Z modlitwÄ… za Was wszystkich