Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
List DK
Powrt do listy
Listw DK
 
Artykuy:
List`126: VI-VIII 2012
 • Droga wspólnoto!   Beata i Tomasz Strużanowscy

 • LIST jest dostępny w wersji PDF  

 • List`126: czerwiec - sierpie 2012

  Droga wspólnoto!

  Droga wspólnoto!
  Zaczynamy nowy rok formacyjny! W Ruchu Światło-Życie jego początek wyznaczyła Centralna Oaza Matka, która odbyła się w Krościenku w dniach 25-28 maja. Zarówno tam, w centrum Ruchu, jak i w całej Polsce prosiliśmy w tych dniach o to, aby Duch Święty rzeczywiście w nas działał, aby nas przemieniał, aby uzdalniał nas do wydania tego jedynego w swoim rodzaju owocu, bez którego przestajemy być „solą ziemi” i światłem świata”, a którym jest ofiarna, bezinteresowna miłość Boga i bliźniego.

  Dla nas, członków Domowego Kościoła, będzie to czas szczególny: wchodzimy właśnie w czterdziesty rok istnienia naszej wspólnoty. Latem 1973 r. ks. Franciszek Blachnicki zorganizował pierwszą oazę rodzin, po której w różnych miejscach w Polsce zaczęły powstawać kręgi Domowego Kościoła – i tak się zaczęło…. Nie chcemy za rok organizować rocznicowych obchodów, podczas których mielibyśmy się tylko ograniczyć do „kombatanckich” wspomnień, czy do wysłuchania okolicznościowych referatów. Pragniemy gorącego spotkania prężnej wspólnoty, która wie skąd idzie, pamiętając o swych korzeniach, ale przed wszystkim bacznie rozeznaje „którędy wieje Duch Święty” i wie, dokąd zmierza! Potrzebujemy obchodów rocznicowych w postaci prawdziwej Pięćdziesiątnicy! Bo ciągle jeszcze nasza postawa przypomina apostołów z czasu między Zmartwychwstaniem a Zesłaniem Ducha Świętego; owszem, trwamy na modlitwie (por. Dz 1,14), ale zamknięci w Wieczerniku, „z obawy przed Żydami” (por. J 20,19), zbyt zastraszeni, aby wyjść na zewnątrz…

  Szansą świadomego przygotowania do rocznicy będzie Nowenna „Kościół naszym domem”, wytyczająca przebieg miesięcznych spotkań kręgu. Zachęcamy wszystkich – skorzystajmy w tym roku z konspektów w „Liście”! Idźmy drogą tych samych tematów! Chcemy stanąć w prawdzie i odpowiedzieć sobie i Bogu: w jakim stopniu nasze małżeństwa, rodziny, kręgi, parafie, rejony, diecezje, Polska i cały świat są Kościołem – wspólnotą ludzi, dla których Jezus Chrystus jest Panem ich życia? Ile znaczą dla nas te wspólnoty? Czy zakorzeniamy się w nich, czy są naszym domem, duchową ojczyzną? Czy rzeczywiście panuje w nich Chrystus?

  Z problemem wielorakiego lęku, który drzemie w każdym z nas, zmierzyliśmy się podczas tegorocznej pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Otrzymaliśmy tam mocną lekcję, czym tak naprawdę jest – a czym nie jest – Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Jakże ogromnym zubożeniem jest sprowadzanie tego dzieła do abstynencji od alkoholu! Gorąco zachęcamy do wysłuchania i przejęcia się treścią konferencji ks. Macieja Krulaka. Ileż w niej było pasji! Nagranie dźwiękowe znajdziecie na ogólnopolskiej stronie internetowej DK (www.dk.oaza.pl).

  Wszystko, co nam leży na sercu, wypowiedzieliśmy w liście Kręgu centralnego na rok formacyjny 2012/2013. Sympatycy czy członkowie? Owoce formacji w Domowym Kościele – tytuł listu nawiązuje do znakomitej książeczki zawierającej rozważania ks. Franciszka Blachnickiego na temat katechumenatu. Pragniemy sprowokować nas wszystkich do rachunku sumienia nad celem formacji. Pragniemy wybudzić z letargu tych wszystkich, którzy zapytani o ich zaangażowanie w Domowym Kościele, odpowiadają: „A tak, my się ciągle formujemy”. To bardzo dobrze, bo formacja (permanentna) powinna trwać do samej śmierci, ale jest jeszcze tak zwana formacja podstawowa, przeżyta przez zaledwie ok. 17% członków DK. Ten etap formacji ma nas prowadzić ku konkretnej służbie, ku przemianie stylu życia na styl służebny, ku naśladowaniu Chrystusa Sługi. Czy mamy tego świadomość? Czy przemiana naszych wnętrz idzie w tym kierunku?

  Mocną stroną „Listu DK” 126 jest temat numeru. Dziękujemy Autorom artykułów za ich niezwykle ciekawe przemyślenia z zakresu Nowej Kultury! W ten sposób w ciągu roku dotknęliśmy – bo przecież nie wyczerpaliśmy… - po kolei wszystkich elementów, poprzez które odbywa się w naszym życia realizacji charyzmatu Światło-Życie: jedność „Światło-Życie”, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota, Nowa Kultura. Cieszymy się również z tego, że w różnych miejscach tego numeru mocno wybrzmiewa jeszcze jeden element, z którym niejednemu z nas jest tak bardzo „nie po drodze”: Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

  Na koniec – łyżka dziegciu w tej beczce miodu - Kochani! Po starannym rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw”, po wielu latach (podobno „najstarsi górale nie pamiętają”, kiedy to się zdarzyło poprzednim razem) utrzymywania ceny „Listu” na poziomie 3 zł za egzemplarz, podjęliśmy decyzję o jej podniesieniu od następnego, 127. numeru do 4 złotych. Mamy nadzieję, że ta złotówka, rozłożona na trzy miesiące, nie zrujnuje zbyt mocno Waszych domowych budżetów, natomiast z pewnością pomoże w wydawaniu „Listu” na coraz lepszym poziomie, a przede wszystkim pozwoli wesprzeć rozbudowę Domu przy Jagiellońskiej. Prosimy o zrozumienie i wielkoduszność…

  Szczęść Boże na wakacyjnych szlakach - rekolekcyjnych i nie tylko…

  Z modlitwą za Was wszystkich

  Beata i Tomek Strużanowscy