Droga wspólnoto
Nigdy w Polsce, a może i na całym świecie, nie było takiego momentu, jaki jest dzisiaj, że Kościół po raz pierwszy potrzebuje świeckich do tego, żeby uratowali dziedzictwo wiary, żeby je przekazali. Musi się obudzić rzesza; nie elita, ale rzesza elit. Wszyscy chrześcijanie muszą być elitą i to we wszystkich sprawach. Słowa te, wypowiedziane w Święto Niepodległości przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski,
abp. Józefa Michalika, niech posÅ‚użą jako wprowadzenie w klimat kolejnego, 124. numeru „Listu DK”.

Jako czÅ‚onkowie Domowego KoÅ›cioÅ‚a, „małżeÅ„sko-rodzinnego ruchu Å›wieckich w KoÅ›ciele, dziaÅ‚ajÄ…cego w ramach Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie”, weźmy sobie te sÅ‚owa mocno do serca. Możemy myÅ›leć z powÄ…tpiewaniem o rzetelnoÅ›ci sondaży, które sygnalizujÄ… spadek poziomu praktyk religijnych Polaków. Możemy uważać za przejaw myÅ›lenia „życzeniowego” proroctwa niektórych gazet, portali czy kanałów telewizyjnych, wieszczÄ…ce nieuchronność procesu laicyzacji w naszym kraju. Możemy z dystansem patrzeć nawet na wynik ostatnich wyborów, po których – gÅ‚osami rodaków, katolików! - w parlamencie kraju mieniÄ…cego siÄ™ katolickim, zasiadÅ‚y dziesiÄ…tki (a może i wiÄ™cej) posłów w zakamuflowany lub jawny sposób prowadzÄ…cych walkÄ™ z KoÅ›cioÅ‚em. Ale…

…nie możemy zamykać oczu na to, co widzimy, sÅ‚yszymy i czego doÅ›wiadczamy na co dzieÅ„ w naszych Å›rodowiskach. Nie możemy nie zauważyć, że tÅ‚umy Polaków spÄ™dzajÄ… niedzielÄ™ w hipermarketach; że co trzecie zawierane małżeÅ„stwo koÅ„czy siÄ™ rozwodem; że co piÄ…te dziecko rodzi siÄ™ poza małżeÅ„stwem; że koÅ›cioÅ‚y w wielu diecezjach Å›wiecÄ… pustkami; że coraz częściej rodzice wypisujÄ… dzieci z udziaÅ‚u w katechezie; że…, że…, że…
Czy to znaczy, że mamy tracić ducha? OczywiÅ›cie, że nie! Historia KoÅ›cioÅ‚a dowodzi na każdym kroku, iż jest on nie tylko rzeczywistoÅ›ciÄ… ludzkÄ…, ale i BoskÄ…, której „bramy piekielne nie przemogÄ…” (por. Mt 16,18). Zatem zamiast opuszczać gÅ‚owy, nabierzmy ducha i nieÅ›my ratunek tym, którzy „kroczÄ… w ciemnoÅ›ci” (por. Iz 9,1); docierajmy do nich z prawdziwie DobrÄ… NowinÄ… o Bogu, który ich kocha i chce im ofiarować coÅ› nieporównanie wiÄ™kszego od przemijajÄ…cych bogactw, wÅ‚adzy, znaczenia: pokój serca tu na ziemi i szczęście wieczne w niebie.
Nowa Ewangelizacja – temat zadany nam przed laty przez bÅ‚. Jana PawÅ‚a II, powraca dziÅ› z całą ostroÅ›ciÄ… jako stojÄ…ce przed nami wyzwanie.
Zatroszczmy się zatem o wzrastanie w świętości małżeńskiej i skuteczny przekaz wiary w naszych rodzinach, po czym wyjdźmy dalej: ku naszym krewnym, sąsiadom, kolegom z pracy, mieszkańcom naszych miejscowości, ku uśpionym, obojętnym, zniewolonym, zrozpaczonym, zbuntowanym, ziejącym nienawiścią. Bądźmy nieszablonowi, rzutcy i pomysłowi jak na przykład organizatorzy Samochodowej Randki Małżeńskiej. Chrystus czeka na nasze serca, głowy, ręce, chęci, zapał!
Skuteczną Nową Ewangelizację może podjąć tylko
Nowy Człowiek. Nowym Człowiekiem nie sposób stać się inaczej, jak tylko przez konkretną, rzetelną formację. Czy to jest nasz ideał, nasz program na życie?
Musi się obudzić rzesza; nie elita, ale rzesza elit. Wszyscy chrześcijanie muszą być elitą i to we wszystkich sprawach.
Kto ma się obudzić? Kto ma być tą elitą, jeśli nie my?