Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Formacja
Krótko o DK
 
Zasady DK
 
Listy kręgu centralnego DK
 
Charyzmat i Duchowość Ruchu Światło-Życie
 
Historia DK
 
Konspekty spotkań miesięcznych
 
Konferencje
 
Relacje
 
Świadectwa
 
Prezentacje
 


O świętowaniu niedzieli
Bądźcie świadectwem, bądźcie solą w oku

W sobotę 29 grudnia 2012 roku rodziny DK archidiecezji katowickiej spotkały się w bazylice w Katowicach-Panewnikach, nazwanej przez abp. Wiktora Skworca Śląskim Betlejem. Po zawiązaniu wspólnoty omówiona została inicjatywa diakonii życia wzywająca do podjęcia krucjaty modlitwy w intencji małżeństw zagrożonych rozbiciem. Krucjata ma na celu ratowanie zagrożonych rozbiciem sakramentalnych związków małżeńskich. Przystępujący do niej podpisywali deklarację, zobowiązując się do odmawiania codziennej modlitwy oraz rozważenia jednej dziesiątki różańca w ciągu sześciu miesięcy w intencji jednego zagrożonego małżeństwa, częstej Komunii świętej ofiarowanej w tej samej intencji oraz dodatkowej dobrowolnej ofiary. Podpisane deklaracje złożone zostały na ołtarzu w czasie Eucharystii podczas procesji z darami. Radosny był widok długiego korowodu ludzi, którzy podjęli tę piękną inicjatywę….

W samo południe rozpoczęła się Msza święta celebrowana przez abp. Wiktora Skworca. W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że słowa „Wierzę w Jezusa Chrystusa" oznaczają w praktyce doprowadzenie każdej dorosłej osoby do osobowego spotkania z Jezusem. - Potrzeba, aby Kościół był jedną rodziną, ale także, aby każda rodzina była Kościołem - podkreślił. - W tym celu trzeba przyjąć naukę Jezusa Chrystusa i zachowywać Jego przykazania. Jednym z nich jest zachowanie niedzieli. Zachowajcie niedzielę, a niedziela zachowa waszą rodzinę – zaapelował Ksiądz Arcybiskup, dodając: - Dziękuję rodzinom Domowego Kościoła, że świętują dzień święty. Potrzebujemy jednak nie tylko świętowania, ale również waszego świadectwa wobec innych rodzin. Potrzeba, abyście byli solą ziemi, ale także – jeśli zajdzie potrzeba - abyście mieli odwagę i umieli być solą w oku, piekącym wyzwaniem dla tych, którzy ten nakaz Boży lekceważą. Jestem wam wdzięczny, że podejmujecie się trwania w wypełnianiu zobowiązań, trudu sprostania obowiązkom rodzinnym i małżeńskim, że podejmujecie wysiłki, aby wasza rodzina była budowana na wzór Rodziny z Nazaretu. Dziś widoczne są tendencje do wymazywania rodziny z życia społecznego. Nie pozwólcie na to. Brońcie rodziny! Moją wdzięczność za waszą postawę wyrażam tym, co mam najcenniejszego: Eucharystią.

Czy wobec takiego dowodu zaufania i tak żarliwej prośby można zostać obojętnym?

Po Eucharystii Ksiądz Arcybiskup spotkał się z rodzinami na agapie i wspólnym kolędowaniu w refektarzu ojców franciszkanów - gospodarzy tego miejsca. Podczas spotkania w Panewnikach z wielkim wzruszeniem dziękowaliśmy także ks. Teodorowi Suchoniowi za 22 lata jego posługi jako moderatora diecezjalnego DK. To ponad połowa czasu istnienia DK! W czasie agapy ksiądz Teodor wspominał okoliczności swego powołania do tej służby, która wypełniła blisko dwie trzecie jego kapłańskiego życia. Pełniona z serca, uformowała wiele rodzin, zapalając ich serca do służby.

Ewa Krakowczyk
DK archidiecezja katowicka© 2001-2013 Centralna Diakonia DK