Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Formacja
Krótko o DK
 
Zasady DK
 
Listy kręgu centralnego DK
 
Charyzmat i Duchowość Ruchu Światło-Życie
 
Historia DK
 
Konspekty spotkań miesięcznych
 
Konferencje
 
Relacje
 
Świadectwa
 
Prezentacje
 


Śp. ks. Stefan Patryas
Zmarł pierwszy moderator krajowy Domowego Kościoła

W Wielki Wtorek 19 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystościach pogrzebowych śp. ks. Stefana Patryasa. Mszy św. pogrzebowej i obrzędom na cmentarzu przewodniczył bp. Marek Jędraszewski. W koncelebrze uczestniczyli także m. in. ks. Marek Borowski – obecny moderator krajowy DK, ks. Wojciech Szukalski – rektor WSD w Bydgoszczy oraz siwowłosy dyrektor domu księży-emerytów w Poznaniu-Antoninku, ks. Mateusz Żarnowiecki, w ostatnich latach troskliwy opiekun ks. Stefana. Licznie zgromadzeni w kościele wierni z wielką uwagą i w głębokiej zadumie wysłuchali kazania wygłoszonego przez ks. Wojciecha Raczkowskiego, przyjaciela Zmarłego od lat 50-tych. Wielkie wrażenie wywarło też odczytanie bardzo długiej listy zamówionych Mszy św. w intencji śp. ks. Stefana, w tym również przez kręgi DK z Poznania, a także obecność licznych pocztów sztandarowych.

Para diecezjalna Ela i Waldek Majka oraz „połowa” pary filialnej Paweł Maciejewski (Kasia musiała zostać w pracy) poprosili nas o poniesienie okazałego wieńca ufundowanego w imieniu Domowego Kościoła w Polsce przez parę krajową, Beatkę i Tomka Strużanowskich. Nad grobem słowo w imieniu Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie, Domowego Kościoła i własnym wygłosił ks. Marek Borowski.

Po obrzędach była wspólnotowa fotografia (z ks. Markiem i ks. Mateuszem) oraz chwila wspomnień w gronie członków DK. Władka Chojnacka podkreśliła, że siostra Jadwiga zawsze, kiedy była w Poznaniu (nawet ostatni raz przed swoją śmiercią), spotykała się z ks. Stefanem. Także małżeństwa z lokalnego rejonu DK systematycznie odwiedzały Go w domu księży-emerytów – nawet wtedy, gdy nie mógł już opuszczać swego pokoju... Kiedy przed wyjazdem do domu jeszcze raz – w ciszy i w głębokim wzruszeniu stanęliśmy przy grobie naszego kochanego Przewodnika, zauważyliśmy, że wzdłuż grobu leży jakby świeży pokos kilkudziesięciu wiosennych tulipanów. Kwiaty te przyniosły dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 3, przyprowadzone na pogrzeb przez panie dyrektorki, które w ten sposób postanowiły złożyć hołd swemu drogiemu proboszczowi sprzed lat i nauczyć wychowanków, jak czci się tych, którzy nam ukazują, co jest najważniejsze.

W Wielką Środę Beatka i Tomek Strużanowscy, poprosili nas o napisanie wspomnienia. Wieczorem zaczęliśmy pisać, kontynuując pracę (oczywiście z przerwami) w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. W Wielką Sobotę, podczas adoracji Grobu Pańskiego, wspominaliśmy też luboński grób naszego Duszpasterza i Przyjaciela. Tak więc cały Wielki Tydzień 2011 r. przeżyliśmy z dojmującym poczuciem Jego obecności. A podczas Wielkiej Nocy, śpiewając radosne Alleluja modliliśmy się, aby wówczas, gdy nastanie już tylko Wieczność, znaleźć się w orszaku Zmartwychwstałego Pana razem z naszym umiłowanym ks. Stefanem i wszystkimi Przyjaciółmi. Chwała Panu!

Gabrysia i Jacek Andruszkiewiczowie
DK diecezja bydgoska – Szubin


PS
Świadectwa osób, które znały bliżej śp. ks. Stefana Patryasa, ukażą się już wkrótce w 122. numerze „Listu DK”.


Zdjęcia z pogrzebu
© 2001-2013 Centralna Diakonia DK