Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Formacja
Krótko o DK
 
Zasady DK
 
Listy kręgu centralnego DK
 
Charyzmat i Duchowość Ruchu Światło-Życie
 
Historia DK
 
Konspekty spotkań miesięcznych
 • Katechumenat rodzinny

 • Ku dojrzałości chrześcijańskiej

 • Diakonia

 • Dać świadectwo nadziei

 •  
  Konferencje
   
  Relacje
   
  Świadectwa
   
  Prezentacje
   

  List`95: maj - sierpie 2004

  Konspekty spotkań miesięcznych kręgu

  Proponujemy kolejne materiały do miesięcznych spotkań kręgów po formacji podstawowej. Ponieważ hasłem i tematem roku pracy całego Ruchu jest „Diakonia”, będziemy starali się także w Domowym Kościele omawiać go w różnych aspektach. W poszczególnych miesiącach rozważymy następujące tematy:
  1. Diakonia jako jedna z trzech podstawowych funkcji Kościoła.
  2. Diakonia jako uczestnictwo w misji Chrystusa.
  3. Diakonia w małżeństwie.
  4. Diakonia w rodzinie.
  5. Dojrzewanie do diakonii.
  6. Diakonia w Ruchu.
  7. Dni wspólnoty jako wyraz jedności i diakonii.
  8. Diakonia w parafii.
  9. Diakonia w sąsiedztwie, w środowisku pracy itp.
  10. Podsumowanie roku pracy.
  Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich, każdy konspekt zawiera pytania i problemy do rozważania zarówno w czasie spotkania kręgu, jak i sugestie dla małżonków do pracy duchowej w ciągu miesiąca. Nie obejmują one każdorazowo wszystkich zobowiązań DK, co wcale nie oznacza, że nie wymienione w danym konspekcie zobowiązania mają być przez nas zaniedbywane. Wprost przeciwnie, wszyscy wiemy bowiem, jak bardzo praktykowanie jednych zobowiązań wpływa na owocność innych. Teksty pomocnicze są tylko pewnym wprowadzeniem do tematu. Z tekstów źródłowych – nauczania Kościoła, materiałów Ruchu Światło-Życie i END staramy się wybierać przede wszystkim te fragmenty, które pomogą nam budować osobistą więź z Chrystusem, umacniać więzi małżeńsko-rodzinne i pogłębiać naszą świadomość chrześcijańską. Z oczywistych względów możemy dawać w „Listach” tylko wybrane fragmenty tekstów, zachęcamy natomiast do czytania tekstów w całości, do poszerzonej lektury, do wymiany książek między rodzinami i kręgami. Zawsze jednak pozostaje w nas niedosyt, że tyle ważnych, istotnych tekstów o głębokich treściach nie uwzględniliśmy, nie wykorzystaliśmy, że ktoś inny zaproponowałby w tym miejscu może coś innego, może bardziej odpowiedniego. Wdzięczni będziemy w związku z tym za wszelkie uwagi i propozycje dotyczące konspektów, które pozwolą nam lepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie w kręgach. Ponieważ każdy krąg stanowi odmienną, niepowtarzalną wspólnotę, wybór pytań i problemów, ukierunkowanie rozmowy, bardziej szczegółowe omówienie tych, czy innych zagadnień pozostawiamy do decyzji pary animatorskiej, kapłana-doradcy duchowego i samych uczestników kręgu.
  Niech mobilizacją do jak najbardziej owocnego przeżywania tematu „Diakonia”, będą dla nas wszystkich słowa Założyciela, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego:

  „Musimy pojąć swoje życie jako diakonię, jako służbę dla budowania wspólnoty Kościoła. Ostatecznie nasze życie dopiero wtedy będzie miało pełny sens i pełną wartość, kiedy zrozumiemy, że ono musi stać się diakonią, służbą dla wypełnienia odwiecznego planu Ojca, dla budowania od wieków przez Boga zamierzonej wspólnoty ludzi z Bogiem i między sobą. To jedyna sprawa, dla której warto żyć – i której trzeba służyć!”

  Elżbieta i Witold Kowalczykowie
  Redakcja  © 2001-2013 Centralna Diakonia DK